Parafia greckokatolicka w Olsztynie stała się centrum humanitarno-informacyjnym dla uchodźców z Ukrainy

2022-03-18 19:47:00(ost. akt: 2022-03-18 16:29:41)
siądz proboszcz Jan Hałuszka wraz z wiernymi robią wszystko co w ich mocy, aby każdy dostał oczekiwaną pomoc.

siądz proboszcz Jan Hałuszka wraz z wiernymi robią wszystko co w ich mocy, aby każdy dostał oczekiwaną pomoc.

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Do parafii greckokatolickiej w Olsztynie codziennie przychodzi prawie 200 osób, które szukają wsparcia, zarówno duchowego jak i materialnego. Dlatego ksiądz proboszcz Jan Hałuszka wraz z wiernymi robią wszystko co w ich mocy, aby każdy dostał oczekiwaną pomoc.
Granicę polsko-ukraińską przekroczyły już ponad 2 miliony uchodźców, którzy uciekając przed wojną porzucili swoje domy. Część z nich trafia do Olsztyna, gdzie obowiązkowym przystankiem stała się parafia greckokatolicka przy ul. Lubelskiej, która zamieniła się w centrum humanitarno-informacyjne.

— To właśnie tutaj nasi wierni przynosili różne rzeczy, które były najpierw transportowane na granicę i Ukrainę. Teraz koncentrujemy się na pomocy na miejscu tym wszystkim, którzy przybyli do Olsztyna czy regionu — wyjaśnił biskup Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej.

Duchowny wyjaśnił, że olsztyńska parafia od samego początku wojny aktywnie bierze udział w pomocy uchodźcom. Początkowo zebrane dary były wysyłane busami do Ukrainy. Wracające pojazdy zabierały ze sobą uchodźców, którym później szukano mieszkań w północnej Polsce.

— W taki sposób udało nam się przywieźć blisko 200-250 osób, którzy byli w bardzo trudnej sytuacji. Dostarczyliśmy tam również dziesiątki ton darów. Nie jestem teraz w stanie podać ich dokładnej liczby ale jest bardzo wysoka — zaznaczył ks. Bogdan Sytczyk dyrektor Caritas Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej.

Biskup Trochanowski zaznaczył, że ogromną rolę w pomocy humanitarnej mają parafianie ale również parafie rzymskokatolickie, mieszkańcy Olsztyna różnych wyznań czy organizacje pozarządowe i wolontariusze.

Sala pod cerkwią greckokatolicką od wybuchu wojny stała się centrum pomocy uchodźcom. Prawą ręką księdza Jana Hałuszki stała się Anna Farańczuk, która została koordynatorką do spraw pomocy obywatelom Ukrainy. Oprócz zapewniania im najważniejszych rzeczy takich jak żywność czy środki czystości pomaga również w wypełnianiu dokumentów czy odnalezieniu się w nowym środowisku.

— Dzwonimy, szukamy, staramy się zrobić wszystko co w naszej mocy aby zapewnić tym ludziom wszystko czego w tej chwili potrzebują. Jeśli był nam potrzebny wózek dla dziecka to udało nam się go załatwić w ciągu godziny. Ogromną zasługę mają w tym mieszkańcy Olsztyna — przyznała Anna Farańczuk.

Całą konferencję w której wzięli udział Anna Farańczuk koordynator ds. pomocy dla Ukrainy przy parafii greckokatolickiej w Olsztynie, ksiądz Biskup dr Arkadiusz Trochanowski, Biskup olsztyńsko-gdański Kościoła Greckokatolickiego, ks. Bogdan Sytczyk, dyrektor Caritas Eparchii olsztyńsko-gdańskiej oraz ks. Jan Hałuszka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Olsztynie możecie obejrzeć poniżej.


Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Henry #3095859 19 mar 2022 08:21

    Brawo dla p. Anny i wszystkich pomagających.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz