500+ i RKO dla uchodźców z Ukrainy

2022-03-17 10:55:13(ost. akt: 2022-03-17 11:03:23)

Autor zdjęcia: pixaby

W życie weszła ustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy, która gwarantuje uchodźcom dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą pierw posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi wnioski.
Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zwraca uwagę, że dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. — Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Dodatkowo, aby złożyć wniosek uchodźca będzie musiał posiadać specjalny PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu — wyjaśnia.

— Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim. Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W ten sposób chcemy uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na tygodnie lub miesiące — podkreśla prof. Uścińska.

Pracownicy ZUS zapewniają, że w razie potrzeby pomogą przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Profesor Uścińska przypomina, że system wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. — Mamy w tym zakresie bogate doświadczenie. Będzie to bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych.

Trzeba podkreślić, że specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę. — Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju — uważa prezes Zakładu.

Źródło: ZUS

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tutor #3095685 17 mar 2022 12:09

    Brawo!? Zabierajcie Polakom a dawajcie ukraińcom! Brawo! Jeszcze wprowdzcie specustawę, żeby mieszkania udostępniać przymusowo ukrasom. Będziemy płacic po 20 zł za chleb zeby ukraińców utrzymywać. Hahahaa

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

  2. Marta #3095676 17 mar 2022 11:07

    Czy to żart czy kogoś już zdrowo popi3rdoliło ? I tak zabierają mi prawie 40% mojej wypłaty a nie dostaje kompletnie nic. A teraz jeszcze to.

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz