Sprawa dziur wraca co roku

2022-03-17 09:35:00(ost. akt: 2022-03-17 08:15:00)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Zadbanie o kiepską po zimie nawierzchnię dróg jest zadaniem Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu podległego prezydentowi Olsztyna. Radni zgłaszają Piotrowi Grzymowiczowi problem i twierdzą, że prezydent proponuje im zgłaszanie projektów do OBO.
Nie ma zmiłuj! Po zimie zawsze przychodzi wiosna i problemem stają się dziury w drogach. Radni zgłaszają prezydentowi pojawiające się co roku problemy. Ten jednak proponuje, żeby zgłaszali projekty do OBO tłumacząc, że "powodem braku realizacji wspomnianych w ww. piśmie odcinków dróg jest brak środków w budżecie gminy".

Radna Joanna Misiewicz: ul. Basieńki na Gutkowie


Przy ul. Basieńki na Gutkowie znajdują się domki jednorodzinne. Działki kupione przez mieszkańców w 2003 roku i wcześniej. Do dnia dzisiejszego, czyli od 20 lat, jest to nawierzchnia nieutwardzona, w porze deszczowej zamieniająca się w błotnisty trakt. Dodatkowo ulica nie ma oświetlenia. (...)

Mieszkańcy proszą o priorytetowe potraktowanie ich ulicy – 20 lat to stanowczo zbyt długi okres. Są skłonni partycypować w kosztach budowy ulicy. Do czasu budowy właściwej drogi proszą o naprawę, sugerując wykorzystanie kory asfaltowej pozyskanej przy budowie torowisk tramwajowych.

Prezydent odpowiedział: – (…) uprzejmie informuję, że powodem braku realizacji przedmiotowej drogi jest brak środków w budżecie gminy.
I dodał: – Ponadto istnieje możliwość zgłoszenia do realizacji wspomnianej inwestycji w ramach tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, do czego również zachęcam.

Radny Paweł Klonowski: ul. Bajkowa oraz Bolka i Lolka


W nawiązaniu do zgłoszeń mieszkańców przedstawiam kwestię konieczności wykonania nowych nawierzchni fragmentów ulic Bajkowej oraz Bolka i Lolka.
W przypadku pierwszej z wymienionych ulic chodzi o około 80-, 90-metrowy odcinek drogi w standardzie gruntowym (lokalizacja na podstawie Google Maps w załączeniu), wzdłuż której wykonany został nawet chodnik i oświetlenie, a która pod względem samej drogi pozostaje niezrozumiałą dla użytkowników „białą plamą” w ciągu ulicy Bajkowej wykonanej na pozostałych odcinkach w standardzie z kostki betonowej. Wnoszę o wskazanie powodów, przez które od długich lat wskazany fragment nie został dotychczas wykonany.

Analogiczna sytuacja ma miejsce na fragmentach ulicy Bolka i Lolka, która w zdecydowanej większości została wykonana w technologii kostki betonowej na większości drogi głównej wraz z odnogami do nieruchomości pobocznych, oprócz pominiętych metrowego odcinka drogi głównej oraz 2 bocznych dróg w długości około 90 i 130 metrów (lokalizacja w systemie MSIPMO oraz zdjęciowa w załączeniu).

Co zaskakujące, pomimo braku ciągłości inwestycji w zakresie modernizacji samej nawierzchni, odcinek drogi głównej oraz jedna z dróg pobocznych zostały wyposażone w chodniki i oświetlenie. Również w tym przypadku wnoszę o wskazanie powodów takiego sposobu realizacji tej inwestycji.

Prezydent odpowiedział:
— W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 23 lutego 2022 roku w sprawie modernizacji nawierzchni ulic Bajkowej oraz Bolka i Lolka pragnę wyjaśnić, iż powodem braku realizacji wspomnianych w ww. piśmie odcinków dróg jest brak środków w budżecie gminy.
I dodał: – Ponadto istnieje możliwość zgłoszenia wykonania przedmiotowych zadań do realizacji w ramach tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, do czego również zachęcam.

Podobne odpowiedzi dostała pół roku temu radna Ewa Zakrzewska. Napisała wówczas do prezydenta Piotra Grzymowicza interpelację z prośbą o dokończenie inwestycji przez miasto.

"Dotychczasowe prace (realizowane ze środków Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego) wykonywane są jedynie na wybranym odcinku i ten element znacznie poprawia stan wskazanego miejsca. Jednakże z uwagi na bezpieczeństwo kierowców, jak również walor estetyczny, zasadne jest przeprowadzenie prac całego ciągu komunikacyjnego"
— czytamy w piśmie Ewy Zakrzewskiej do prezydenta Olsztyna.

Prezydent wtedy odpisał: "(…) aktualna sytuacja budżetowa Gminy Olsztyn nie pozwala na przeprowadzenie tak szeroko zakrojonych prac drogowych bez ubiegania się o dofinansowanie zewnętrzne. Informuję, że w bieżącym roku zrealizowany został pierwszy etap modernizacji ul. Hozjusza w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie przypominam, że kolejny etap modernizacji przedmiotowej ulicy został zgłoszony przez mieszkańców i poddany pod głosowanie również do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego — projekt nr 102 pn. „Bezpieczne Redykajny — Remont nawierzchni jezdni ulicy Hozjusza wraz z opaską”.

Karol Grosz

Waszym zdaniem
Drogi powinny być remontowane z budżetu miasta poza OBO
98.13%
Drogi powinny być remontowane z budżetu OBO
1.87%

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ToraTora #3095743 17 mar 2022 21:12

  Mam wrażenie, że tam w ratuszu decydenci olsztyńscy stracili poczucie wyobraźni. Bo do tego aby przewidzieć skutki PRZEINWESTOWANIA nie trzeba mieć wyższego ekonomicznego. Wystarczy wyobraźnia i odrobina oleju w głowie. Cóż nie pierwsza to kicha prezydenckich w tym mieście i chyba nie ostatnia.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Tomner #3095696 17 mar 2022 12:59

  Brakuje pieniędzy z powodu decyzji tramwajarza. Głupek zrobiłby trolejbusy i kilkaset milionów by zostało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. dis #3095693 17 mar 2022 12:35

  Niedługo będziemy zgłaszać do OBO sprzątanie chodników. No ale ważne, że prezydent-hobbysta może się pobawić wagonikami. Może to jakieś zaległości z dzieciństwa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. _gość #3095681 17 mar 2022 11:28

  Eksploatacja tramwajów kosztuje krocie !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 5. mistrzu #3095679 17 mar 2022 11:14

  Na ulicę S. Lewandowskiego jest finansowanie przed rozpoczęciem inwestycji Pani Katarzyny Ś. Na ulicę Antonowicza również było (a tu akurat kilka miesięcy po wprowadzeniu Pana Radnego Tomasza). Więc pewnie budżet już został wyczerpany w latach poprzednich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)