Uśmiechy przeplatane łzami

2022-03-15 09:25:13(ost. akt: 2022-03-15 09:46:39)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/OsrodekwRybakach

Pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy udzielają nie tylko duże ośrodki miejskie, jak Olsztyn, czy Elbląg, ale i mniejsze gminy. Tak się dzieje na przykład na terenie gminy Stawiguda, gdzie w pomoc osobom, które przed wojną schroniły się w ośrodku Caritas w Rybakach zaangażowali się mieszkańcy, władze samorządowe i przedsiębiorcy.
Około 140 wojennych uchodźców, z tego połowa to dzieci, przebywa w Archidiecezjalnym Ośrodku Charytatywnym Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach koło Stawigudy. Znaleźli tam bezpieczną przystań po tym, jak musiały uciekać przed Rosjanami.

— Pierwsze dni były pełne lęku, obaw, teraz czują się bezpiecznie. Osoby, które do nas trafiły zaczynają się otwierać — mówi ks. Dariusz Sonak, dyrektor ośrodka w Rybakach. — Otaczamy je opieką i medyczną i psychologiczną. Mamy też warunki do przyjęcia dzieci niepełnosprawnych, więc też mogliśmy się nimi zaopiekować. Mamy duże wsparcie władz gminy jak i wielu osób, nie tylko z gminy Stawiguda.

Co ważne, w ośrodku będą prowadzone zajęcia m.in. nauki języka polskiego oraz różnego rodzaju warsztatów. Wszystko po to, by choć w pewnym stopniu odciągnąć uciekinierów od wojny, by przynajmniej na chwilę nabrały oddechu.

— Chodzi o to, by osoby, które przyjęliśmy, nie miały poczucia, że są u nas tylko po to, żeby „być”, ale by mogły się rozwijać i aklimatyzować — wyjaśnia ksiądz Dariusz Sonak.

W pomoc angażują się także działający na lokalnym rynku przedsiębiorcy.

— Zakupiliśmy najpotrzebniejszy sprzęt. Przedsiębiorcy działający na terenie gminy starają się pomagać, ale też władze gminy i mieszkańcy są zaangażowani — mówi Rafał Szczepański, który inwestuje na terenie gminy Stawiguda. — To, że tymi osobami trzeba się zaopiekować, to jest po prostu konieczność. Angażowanie swojego potencjału, który na przykład ja posiadam, w pomoc, jest oczywiste. Działania muszą być podejmowane na różnych szczeblach, to jest trudne, ale trzeba się starać, by uchodźcy czuli się u nas bezpiecznie. Mamy do czynienia z pospolitym ruszeniem i widząc to, serce rośnie.

Jak dodaje, ważna jest pomoc dzieciom, które zostały wyrwane ze swoich środowisk. Chodzi na przykład o zapewnienie zabawek czy choćby kolorowanek.

Z kolei z z okazji Dnia Kobiet panie przebywające w ośrodku odwiedził wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz.

— Były kwiaty, był poczęstunek, były uśmiechy, Ale te uśmiechy były przeplatane łzami. Te kobiety cały czas są myślami w swoim kraju, ze swoimi mężczyznami, którzy walczą. Ale są jednocześnie bardzo wdzięczne za to, jaką pomoc Polacy im udzielają. Podkreślają, że nie chcą dla nas stanowić ciężaru, chcą wrócić do siebie, kiedy już zapanuje pokój. My jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy się przygotować na długofalową pomoc — mówi Michał Kontraktowicz.

I podkreśla, że w udzielaniu pomocy uchodźcom wojennym ważne są nie tylko duże ośrodki miejskie, ale też mniejsza, jak gmina Stawiguda.

— To wielka odpowiedzialność, bo nie możemy przestać myśleć o naszej społeczności, musimy wszystko wyważyć, pomagać w sposób zrównoważony — dodaje.

Łukasz RazowskiKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marta #3095493 15 mar 2022 14:33

  Wszystko wszystkim , trzeba pomagać, ale to powinno mieć swoje granice. Niedługo będą z mieszkań wyganiać, żeby dla ukraińców udostępniać. Niedługo podatki będą podnosić dla właścicieli mieszkań, a dawać ulgi tym którzy ukraińców przygarniają. Kto mądry by wieszał w parlamencie oprócz własnej flagi, flagę ukrainy. Wszystko wszystkim ale nie można przeginać. Jesteśmy w Polsce, Polakami, toniemy w drożyźnie, a teraz całą tę nieudolność, niekompetencje będą tłumaczyć kryzysem migracyjnym.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 2. magda #3095489 15 mar 2022 12:57

  Teraz pomagają Ukraińcom dają kasę mieszkanie. Zaraz będą swoi obywatel pod mostem mieszkać ponieważ podnoszą kredyt. Zamiast pomóc swoim obywatelom to banki będą zabierać mieszkania i uchodźców wsadzać za darmo. Wojna jest tragedią dla ludzi i trzeba pomocy udzielić. Ale nie kosztem swoich obywateli którzy pracują po 12 godzin żeby na ulicy wylądować.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. BZ #3095486 15 mar 2022 12:55

   ,,Czy widziałeś Ojcze Święty Patrząc z góry przez firmament Dzieci śliczne jak aniołki Na sztachety powbijane Kto je teraz poprowadzi Na spotkanie z Tobą Boże One przecież takie małe Zbłądzą same w tych przestworzach...

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark . #3095481 15 mar 2022 11:37

   Miejsce na szubienicy dla kacapskie morderczej onucy już przygotowane jeśli najpierw ruskie go nie wykończą.Swoich huż się boi szczur i tchórz.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  3. AtoJa #3095478 15 mar 2022 11:36

   Drodzy olsztynianie ! pamiętajcie żeby nie robić zakupów w Auchan. Ta firma należąca do żabojadów jest jedną z wielu francuskich firm , które nie zaprzestały interesów a putinem. Zbojkotujmy tych sprzedawczyków bez czci i honoru. Won z naszego miasta

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)