Postanowienia noworoczne. Nr 1 - oszczędzanie. Jak się za nie zabrać?

2022-03-11 07:16:46(ost. akt: 2022-03-11 07:16:40)   Artykuł sponsorowany
Wiele osób wraz początkiem stycznia zaczyna myśleć o postanowieniach na nowo rozpoczęty rok. Takie plany mogę dotyczyć wymarzonych wakacji, zakupu nowego sprzętu elektronicznego lub pojazdu, remontu w mieszkaniu czy inwestycji w hobby. Co pomoże zrealizować swoje plany? Pierwszym krokiem powinno być lepsze zarządzanie finansami. Poznaj skuteczne porady na oszczędzanie, dzięki którym nie trzeba odwlekać swoich marzeń.
Najlepsze aplikacje do zarządzania finansami
Zarządzanie własnym budżetem opiera się na monitorowaniu wydatków i zakładaniu miesięcznych limitów. Nie trzeba jednak wszystkiego notować w kalendarzu czy Excelu. Istnieją prostsze i wygodniejsze sposoby. Należą do nich aplikacje na smartfona, które pomagają w kontrolowaniu domowych środków. Które dostępne rozwiązania zasługują na wyróżnienie?

Money Lover - bezpłatna aplikacja, która pomaga śledzić wydatki i notować oszczędności;
Wallet - darmowy program, który automatycznie zapisuje wydatki realizowane kartą lub przelewem oraz obsługuje wiele walut;
Kontomierz - zaawansowane narzędzie, które umożliwia synchronizację z kontami bankowymi;
Moje Finanse - aplikacja dostępna w wersji darmowej i odpłatnej, wyróżnia się prostotą obsługi i intuicyjnym interfejsem;
Spendee - aplikacja dostępna w wersji podstawowej i zaawansowanej, czytelna, przyjazna i łatwa w obsłudze, ponadto generuje łatwe do zrozumienia wykresy;
PanParagon - aplikacja, która pomaga zebrać paragony w jednym miejscu, a także odczytuje z nich najważniejsze dane;
Szybki Budżet - Menedżer Wydatków - aplikacja prezentuje finansowe wykresy i kalendarze wydatków, ponadto łatwo ją zsynchornizować z kontami w banku.
Warto skorzystać z mobilnych narzędzi. Większość z nich prezentuje czytelne zestawienia tygodniowych czy miesięcznych wydatków. W ten sposób łatwo zauważyć, czy poczyniliśmy postęp w oszczędzeniu oraz jakie szkodliwe nawyki uniemożliwiają odkładanie pieniędzy.

Odpowiednie podejście do podstawa
Sama aplikacja to nie wszystko. W końcu program nie zrobi wszystkiego za nas. Warto zatem zacząć od zmiany nastawienia. Po pierwsze, sumiennie i szczerze notujmy wszystkie swoje wydatki. Można to również robić za pomocą monitoringu w aplikacji, gdzie zakupy opłacane gotówką trzeba wpisywać ręcznie. Szczególnie łatwo jest zlekceważyć niektóre wydatki w okresie wyprzedaży noworocznej. Wtedy często postrzegamy nowy zakup jako świetną okazję. Uleganie pokusom może jednak oddalać nas od celów finansowych.

Warto oznaczać zbędne wydatki w podsumowaniu miesięcznego budżetu, aby nie powtarzać błędów w kolejnych miesiącach. Dzięki temu może okazać się, że zdecydowanie za często kusimy się na obiad w restauracji czy nowe ubrania, chociaż nie zupełnie są nam potrzebne. Pomocna w tym może być aplikacja Guilt, która wskazuje nam impulsywne decyzje zakupowe i zestawia te zakupy, przy których towarzyszyły nam największe wyrzuty sumienia.

Dobre konta bankowe jako wsparcie oszczędzania
Wiele nowoczesnych banków oferuje swoim klientom wygodne aplikacje mobilne do kont. Niektóre z aplikacji bankowych posiadają naprawdę rozbudowane funkcje, w tym podział wydatków na kategorie, comiesięczne podsumowania i możliwość nakładania limitów na daną kategorię. Takie aplikacje zazwyczaj nie oferują tylu zaawansowanych opcji, co wyżej wymienione narzędzia. Co jednak istotne, są w pełni bezpieczne, nie udostępniają danych osobom trzecim i zbierają wiarygodne dane na podstawie ruchu w koncie.

Dobrym pomysłem jest też prowadzenie konta oszczędnościowego. Środki na codzienne wydatki i pokrycie kosztów życia trzymajmy na koncie osobistym. Pozostałe finanse przełóżmy na konto oszczędnościowe z oprocentowaniem. Nie ruszajmy tych środków - lepiej je trzymać na niespodziewane wydatki lub pokrycie długoterminowych celów finansowych.

Nie odkładaj swoich marzeń na później
W wielu przypadkach wzięcie pożyczki na wymarzony zakup jest rozwiązaniem, które pozwoli na szybką realizację noworocznych postanowień. Czy da się wziąć pożyczkę, która nie nadwyręży osobistego budżetu? Jest to możliwe, jeśli postawimy na sprawdzoną firmę z branży usług finansowych.


Taką opcją jest szybka pożyczka w Wonga. To wygodny, nieskomplikowany i bezpieczny sposób na uzyskanie potrzebnych środków. Przede wszystkim sami wskazujemy wysokość kwoty i liczbę miesięcy, przez które chcemy spłacać raty. Wysokość comiesięcznych opłat i wszystkich kosztów znamy dokładnie przed podpisaniem umowy. Najszybsza do spłaty jest pożyczka krótkoterminowa. Nowi klienci Wonga mogą skorzystać z darmowej pożyczki do 1000 zł na 30 dni. Jeżeli potrzebują więcej środków, mogą wybrać pożyczkę ratalną wysokości maksymalnie 20 000 zł nawet na 48 miesięcy lub 60 miesięcy dla stałych klientów.


Wypłaty pożyczki można spodziewać się natychmiast po zaakceptowaniu warunków umowy. Zasady udzielania pomocy są przejrzyste i nie obejmują żadnych ukrytych kosztów. To bardzo ważna informacja dla osób, które chcą mieć kontrolę nad swoimi wydatkami. Kwoty spłaty pożyczki są znane z góry, dzięki temu oszczędzająca osoba może je brać pod uwagą w planowniu budżetu na kolejne miesiące.