Służba więzienna przenosi osadzonych i strażników ale nie likwiduje zakładu karnego w Giżycku

2022-03-10 10:58:09(ost. akt: 2022-03-10 11:34:13)

Autor zdjęcia: arch. GG

Z giżyckiego więzienia przenoszą strażników do innych placówek, a osadzonych do Dublin. Czyżby zamykali nasz zakład karny? - pytają mieszkańcy Giżycka.
Dotarły do naszej redakcji sygnały od Czytelników, że więzienie w Giżycku jest likwidowane, osadzeni przenoszeni są do Zakładu Karnego w Dublinach, a strażnicy przenoszeni są do innych placówek. Zapytaliśmy u źródła, czy służba więzienna zamierza zamknąć lub przeorganizować giżycki oddział zakładu karnego.

- Służba Więzienna nie planuje, ani zawieszenia, ani zniesienia oddziału zewnętrznego w Giżycku, będącego oddziałem Zakładu Karnego w Dublinach – zapewnia por. Łukasz Obuchowski, pełniący obowiązki kierownika działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Dublinach. Funkcjonariusze pełniący służbę w Giżycku mają zapewnioną pełną stabilność zatrudnienia. Jednym z zadań służby więziennej jest racjonalne rozmieszczanie populacji osadzonych przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa państwa nie udzielamy szerszych informacji.

Doniesienia o zamknięciu giżyckiej placówki nie potwierdziły się. Jedyny na Mazurach ośrodek penitencjarny z widokiem na jezioro funkcjonuje jak dotychczas. Oddział zewnętrzny w Giżycku podlega bezpośrednio Zakładowi Karnemu w Dublinach. Jednostka posiadająca 112 miejsc przeznaczona jest dla skazanych dorosłych, mężczyzn, recydywistów penitencjarnych. Aktualnie giżycki zakład, podobnie jak cała służba więzienna w kraju aktywnie włącza się w pomoc humanitarną uchodźcom z Ukrainy.

- Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie funkcjonariusze Służby Więziennej w całym kraju włączają się w pomoc humanitarną Ukraińcom uciekającym przed wojną – dodaje por. Łukasz Obuchowski. - Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową. Przekazują również pomoc ukraińskim więziennikom. W tym zakresie służba więzienna współpracuje z innymi służbami mundurowymi, urzędami wojewódzkimi, lokalnymi ośrodkami pomocowymi czy też organizacjami zajmującymi się pomocą Ukraińcom. Gromadzona i przekazywana jest stronie ukraińskiej między innymi żywność długoterminowa, kosmetyki, środki higieny osobistej, chemia gospodarczą, kubki, talerze, sztućce jednorazowe, koce, śpiwory, poduszki, baterie, ładowarki do telefonów oraz artykuły dla dzieci: żywność, środki higieniczne i zabawki. Pomoc cały czas trwa.
ona

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czesz #3095241 12 mar 2022 10:40

    to zle, czy raczej dobrze ,wydaje mi się że to miejsce podnosi prestiz Miasta

    odpowiedz na ten komentarz