Jutro nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Olsztynie. Radni zadecydują o losie szubienic

2022-03-09 16:28:45(ost. akt: 2022-03-09 17:05:13)
Radni Olsztyna jutro zadecydują o dalszych losach szubienic

Radni Olsztyna jutro zadecydują o dalszych losach szubienic

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na wniosek radnych PiS jutro (czwartek 10 marca) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Radni zadecydują o dalszym losie Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, czyli popularnych w ostatnim czasie szubienic.
Jutrzejsza sesja Rady Miasta w Olsztynie zawiera tylko jeden punkt obrad, czyli uchwałę w sprawie relokacji „Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej”, wpisanego do rejestru zabytków pod nazwą „Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej”, w Olsztynie.

Z informacji, które udało nam się uzyskać wynika, że los pomnika jest niepewny, a o jego dalszych losach zadecydują pojedyncze głosy. Już teraz wiemy, że znaczna grupa radnych będzie głosować przeciw projektowi uchwały.

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że:

W obliczu zbrodniczej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, wiążącej się z pogwałceniem norm prawa międzynarodowego oraz dokonywaniem niczym nieuzasadnionych aktów barbarzyńskiej przemocy i zbrodni, Rada Miasta Olsztyna dostrzega konieczność zobowiązania Prezydenta Olsztyna do podjęcia bezzwłocznych działań (w tym przygotowania potrzebnej dokumentacji), nakierowanych na relokację „Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej”, wpisanego do rejestru zabytków pod nazwą „Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej”, z placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie w inne, uzgodnione wcześniej miejsce. Jednocześnie Rada Miasta Olsztyna wyraża zgodę na przekazanie przedmiotowego pomnika do zbiorów zainteresowanego jego posiadaniem muzeum, a jeśli okaże się to niemożliwe z uwagi na brak zainteresowania, przeniesienie go na teren kwatery żołnierzy radzieckich na cmentarzu wojennym z okresu II wojny światowej przy ul. Szarych Szeregów w Olsztynie.
Atak wojsk rosyjskich na niepodległą Ukrainę jest wystarczającym dowodem na to, że Rosja, zarówno carska, sowiecka, jak i w obecnym kształcie politycznym, nie zmienia swojego zaborczego podejścia do sąsiednich państw i narodów. Dzisiejsza sytuacja wymaga konkretnych działań, również tych o znaczeniu symbolicznym, dlatego, jako przedstawiciele lokalnej społeczności Olsztyna, nie wyobrażamy sobie dalszego tolerowania w centrum naszego miasta pomnika upamiętniającego Armię Czerwoną, którego istotnym elementem jest sylwetka radzieckiego żołnierza, dzierżącego sztandar ze skrzyżowanymi sierpem i młotem – symbolem komunizmu, rażącym wiele osób. O usunięcie przedmiotowego monumentu z centrum Olsztyna – jako znaku obcej, sowieckiej dominacji – wielokrotnie, od wielu lat, wnioskowali i apelowali działacze społeczni oraz polityczni, reprezentujący kilkanaście stowarzyszeń i organizacji, popierani przez olsztyńską Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Zgodnie z treścią odpowiedzi Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na ich petycję (z dnia 10 grudnia 2021 r.) „(…) fakt wpisania Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie do rejestru zabytków nie stanowi przeszkody do dokonania jego relokacji. (…)” – stosownie do treści art. 36 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2021 r. poz. 710 – t.j. z późn. zm.). Zdecydowanych działań właśnie w tym kierunku oczekujemy od Prezydenta Olsztyna, ponieważ wydarzenia ostatnich dni nie pozostawiają wątpliwości, iż Federacja Rosyjska, kontynuując niejako zbrodnicze „tradycje” Związku Sowieckiego, potrafi stosować bezwzględny terror polityczny, łamać obowiązujące umowy międzynarodowe oraz atakować suwerenne kraje, jeśli ich decyzje uzna za zagrażające jej interesom.
Z uwagi na powyższe, Rada Miasta Olsztyna uznaje za zasadne podjęcie przedmiotowej uchwały.

Więcej informacji jutro.

kg

Jaki powinien być dalszy los szubienic?
Pomnik powinien zostać natychmiast usunięty
61.03%
Należy usunąć pomnik, ale po zakończeniu wojny
8.06%
Szubienice powinny zostać na swoim miejscu
30.91%

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark . #3095174 11 mar 2022 17:14

    Jak długo ratuszowa banda kacapów będzie pluć Polsce w twarz ???

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3094924 10 mar 2022 10:19

    Pewnie, jeszcze swastyk nie powinniśmy w 1945 usuwać. No bo niby co komu przeszkadzały. To tylko takie rysunki

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  3. basilo #3094916 10 mar 2022 09:05

    Arczak to jest ważniejsze niż ścieżki rowerowe, wierz mi synek

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

  4. wacek #3094915 10 mar 2022 08:50

    Trochę poczekać. Włosi zbrodniarza wojennego powiesili na stacji benzynowej, szubienice będą lepsze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  5. Ja. #3094898 10 mar 2022 05:58

    Burzyć, przenosić? Dla pisowskiej fobii i pseudopatriotyzmu? Kto za to zapłaci? Proponuję ogłosić przetarg/aukcję na sprzedaż tego pomnika. Kto wygra ten zabiera pomnik na swoje podwórko. Aha - dopuścić do aukcji podmioty zagraniczne, może Ruskie kupią?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)