Co oznacza zakończenie współpracy Olsztyna z Kaliningradem?
2022-03-04 18:17:47(ost. akt: 2022-03-04 15:58:16)
Radni Olsztyna zdecydowali o zakończeniu współpracy partnerskiej z Kaliningradem. Powód jest jasny: agresja Rosji na Ukrainę, który władze miasta potępiają. Zerwanie długoletniej współpracy to jednak trochę więcej niż gest solidarności z Ukrainą. Ma to swoje skutki również dla mieszkańców obydwu miast.
Współpraca Olsztyna z Kaliningradem od lat układała się bardzo dobrze. Obydwa miasta nawiązały ze sobą relacje już w latach 70. ubiegłego wieku, jednak oficjalna współpraca rozpoczęła się w 1993 roku.
— Dotychczasową współpracę należy ocenić jako dobrą, dlatego z tym większym smutkiem trzeba spojrzeć na fakt, że wobec bezprzykładnej agresji militarnej Rosji na wolną i niezależną Ukrainę nie może być ona kontynuowana, a wyłączną przyczyn jej zerwania jest postawa strony rosyjskiej — mówił prezydent Piotr Grzymowicz na wczorajszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.
Co jednak oznacza zerwanie przez miasto współpracy partnerskiej z Kaliningradem?
Służba zdrowia
— Współpraca z miastami partnerskimi w tym z Kaliningradem odbywa się od wielu, wielu lat — mówi radna i lekarka Ewa Zakrzewska w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" — Jeździliśmy do Kaliningradu na wymiany doświadczeń i konferencje, później oczywiście tamtejsi lekarze odwiedzali nas. Szpital dziecięcy w Olsztynie przyjmował również najmłodszych pacjentów z Kaliningradu, natomiast teraz, w momencie zerwania umów jesteśmy zobowiązani do przerwania tej praktyki.
I dodaje: Jeśli Rada Miasta podejmuje uchwałę o zerwaniu umowy partnerskiej z Kaliningradem to wszystkie organizacje i stowarzyszenia, które do tej pory współpracowały z naszymi północnymi sąsiadami są zobowiązane do jej zakończenia. Nie będziemy brali pod uwagę takich współpracy, jednak nie dotyka to w żadnym stopniu indywidualnych relacji, przyjaźni i znajomości. Nie atakujemy ludzi, tylko despotę i tyrana w postaci Putina. Mam nadzieję, że jeśli wrócą spokojniejsze czasy to wrócimy do tej współpracy.
Edukacja
— Każda zerwana współpraca ma swoje konsekwencje — zaznacza zastępczyni prezydenta Ewa Kaliszuk — W przypadku edukacji akurat nie mieliśmy żadnych wielkich współpracy i projektów. Wczoraj nawet sprawdzaliśmy informacje o realizowanych projektach wspólnie z władzami Kaliningradu. Niestety dwa ostatnie lata pandemii negatywnie wpłynęły na naszą współpracę edukacyjną. Po sprawdzeniu dokumentów wyszło, że na ten moment nie będzie prawie żadnych negatywnych konsekwencji związanych z wypowiedzeniem umowy — podsumowuje Ewa Kaliszuk.
Euroregion Bałtyk bez obwodu Kaliningradzkiego
Euroregion Bałtyk jest międzynarodową formą współpracy regionalnej zrzeszającą partnerów z Polski, Litwy, Danii, Szwecji i (dotychczas) Federacji Rosyjskiej. Województwo Warmińsko-Mazurskie jest aktywnym członkiem organizacji od 1999 roku.
Z inicjatywy województwa warmińsko-mazurskiego oraz szwedzkiego regionu Blekinge członkostwo obwodu kaliningradzkiego w Euroregionie Bałtyk zostało zawieszone.
— Agresja Rosji na Ukrainę jest działaniem zaprzeczającym wszelkim wartościom przyświecającym Euroregionowi Bałtyk — podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin — Nie da się działać na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców tego makroregionu, promować więzi i kontaktów między społecznościami lokalnymi, przełamywać historycznych uprzedzeń czy też wspierać działań zmierzających do współpracy między władzami regionalnymi, mając jako członka wojennego agresora. Nasza (prezydium Euroregionu -red) decyzja była jednomyślna – dodaje marszałek Brzezin.
Województwo warmińsko-mazurskie sprawuje obecnie wiceprzewodnictwo w Euroregionie Bałtyk, natomiast już 10 marca przejmie od regionu Blekinge roczne przewodnictwo w tej organizacji.
Prezydentem Euroregionu na roczną kadencję zostanie marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zrywa umowy z uczelniami funkcjonującymi na terenie Rosji i Białorusi. Taką decyzję podjęły władze olsztyńskiej uczelni w piątek 4 marca. Ma to bezpośredni związek z agresją zbrojną tych państw na Ukrainę.
Zarówno władze UWM jak i studenci aktywnie angażują się w pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Dzisiejsza decyzja jest zarówno wyrazem solidarności z narodem ukraińskim jak i oznaką potępienia dla działań władz Rosji i Białorusi.
Obecnie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie studiuje 41 osób obywatelstwa ukraińskiego. Z informacji, które udało nam się uzyskać, sześciu studentów wróciło do Ukrainy po wybuchu wojny.
Karol Grosz
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Stary dziad #3094525 7 mar 2022 06:36
Może w końcu czas wrócić do polskiej nazwy KRÓLEWIEC!
odpowiedz na ten komentarz
Paul Mark . #3094514 6 mar 2022 21:51
Nie despota i tyran lecz zbrodniarz wojenny morderca ludzi oraz antychryst Putin
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz