Jednogłośnie: zrywamy współpracę z obwodem Kaliningradzkim

2022-03-03 11:42:59(ost. akt: 2022-03-03 12:12:29)
Województwo zerwało współpracę z obwodem Kaliningradzkim.

Województwo zerwało współpracę z obwodem Kaliningradzkim.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego jednogłośnie zerwali współpracę z obwodem Kaliningradzkim. Za głosowało 30 z 30 obecnych na sesji radnych.
Przypomnijmy, kilka dni temu zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął decyzję o zawieszeniu partnerstwa z obwodem Kaliningradzkim.

Współpraca samorządu województwa z obwodem kaliningradzkim FR realizowana była na podstawie porozumienia o współpracy między województwem warmińsko-mazurskim RP i administracją obwodu kaliningradzkiego FR z 2001 roku, które stanowi kontynuację wcześniejszej współpracy między obwodem i województwem olsztyńskim. Główne obszary działań obejmowały: kulturę i edukację, zdrowie, turystykę i sport, wsparcie Polonii i wymiany młodzieży.

— Decyzja zarządu stanowi oprócz tego gest solidarności z naszymi partnerami z ukraińskiego obwodu rówieńskiego, a także z całą wspólnotą samorządową Ukrainy — podkreślał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Na zwołanej dzisiaj (czwartek 3 marca) nadzwyczajnej sesji sejmiku radni jednogłośnie zadecydowali o zerwaniu partnerskiej współpracy. Marszałek Gustaw Marek Brzezin tłumaczył decyzję "wojną w pełnym tego słowa znaczeniu o charakterze atakowania także ludności cywilnej".

Sejmik również jednogłośnie uchwalił pomoc w wysokości 200 tys. zł na rzecz partnerskiego obwodu rówieńskiego w Ukrainie.

— Jesteśmy w stałym kontakcie z przewodniczącym obwodu rówieńskiego, z całą administracją. Z naszej strony jest wola pomocy i materialnego wsparcia — podkreślił marszałek.

Władze województwa dostały dokładną listę potrzebnych rzeczy, które po zakupie zostaną zawiezione na granicę polsko-ukraińską i trafią wprost do obwodu rówieńskiego znajdującego się w północno-zachodniej Ukrainie, tuż za Łuckiem, który jest miastem Olsztyna.

Karol Grosz