Takiej porodówki będą mogli nam pozazdrościć

2022-03-02 16:49:03(ost. akt: 2022-03-02 16:51:29)

Autor zdjęcia: Fb/Tomasz Andrukiewicz

Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa dwóch oddziałów w ełckim szpitalu - neonatologii oraz ginekologiczno-położniczego. Miasto wspiera także wydział pielęgniarstwa na ełckiej uczelni. Kupi wyposażenie do pracowni fizjologii.
W ubiegłym roku w ełckim szpitalu Pro-Medica urodziło się 819 dzieci. Co prawda w czasach przed pandemią ta liczba była znacznie większa - w 2017 roku było aż 1 074 porodów, ale i tak stawia to ełcki szpital w czołówce placówek z regionu. Na porody do Ełku przyjeżdżają kobiety nie tylko z powiatu ełckiego, ale również i z ościennych powiatów.

W najbliższym czasie znacznie poprawią się warunki zarówno na oddziale ginekologiczno-położniczym, jak i neonatologicznym.

Fot. Fb/Tomasz Andrukiewicz

Obecnie szpital dysponuje tylko jedną pojedynczą salą porodową i jedną podwójną. Po przebudowie bloku porodowego powstaną 3 niezależne sale do porodów, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Przy każdej jednoosobowej sali będzie łazienka do dyspozycji tylko dla jednej pacjentki. Oznacza to, że w znaczący sposób, zwiększy się komfort rodzących kobiet.
Dodatkowo sale porodowe zostaną wyposażone w pojedyncze stanowiska do resuscytacji noworodka, a sala cięć cesarskich zostanie wyposażona w dwa takie stanowiska, w przypadku ciąży bliźniaczej.

— Zwiększenie powierzchni sali cięć cesarskich wpłynie na warunki w niej panujące oraz dostosuje ją do wymogów i standardów sali operacyjnej — wyjaśniają przedstawiciele szpitala.

Prace budowlane powiększą oddział neonatologii poprzez adaptację sali należącej do oddziału położniczego. Powstanie tam sala intensywnej opieki noworodka. Będzie to jedna z trzech - oprócz tej dla wcześniaków oraz noworodków izolowanych i opieki pośredniej - sal na oddziale.

— Dzięki wprowadzeniu stanowisk do resuscytacji noworodków na każdej sali porodowej, powstaniu nowej sali intensywnej opieki noworodka na oddziale neonatologii poprawie ulegnie standard opieki medycznej na tych oddziałach, zapewniając kompleksową opiekę matki i dziecka — dodają specjaliści.

Fot. Fb/Tomasz Andrukiewicz

Cała inwestycja obejmuje przeprowadzenie robót budowlanych, wymiana instalacji elektrycznej i teletechnicznej, sanitarnej, instalacji gazów medycznych. Na jej realizację udało się zdobyć prawie 4 mln zł dofinansowania. Prace mogą rozpocząć się jeszcze latem tego roku. Jego zakończenie zaplanowano natomiast dopiero na koniec 2023 roku.

To nie jedyne inwestycja w służbę zdrowia w Ełku w najbliższym czasie. Kolejna dotyczy edukacji przyszłej kadry, a dokładnie mówiąc - pielęgniarek. Władze Ełku na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przekażą Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu w Olsztynie dotację celową w wysokości 205 447 zł.

Pieniądze przeznaczone będą na sfinansowanie zakupu wyposażenia pracowni fizjologii, niezbędnej do prowadzenia zajęć na kierunku pielęgniarstwo na poziomie studiów pierwszego stopnia, prowadzonych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym w Ełku.

W pracowni odbywają się zajęcia praktyczne w ramach przedmiotu fizjologia człowieka - nauka zajmująca się procesami życiowymi organizmu ludzkiego.
W ramach wsparcia planowane jest wyposażenie 5 stanowisk dla 10 osób w specjalistyczne oprogramowanie Lt LabStation. Jest to platforma, która umożliwia tworzenie nauczycielom własnych eksperymentów, które studenci mogą wykonywać w laboratorium. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie nowoczesnych doświadczeń laboratoryjnych oraz jednoczesna ich analiza w oprogramowaniu na podstawie prowadzonego w czasie rzeczywistym zapisu danych.

Oprócz tego w ramach nowego wyposażenia kupione zostaną zestawy oddechowe, akcesoria do badania biopotencjału, mikroskopy, łaźnie wodne, wirówka laboratoryjna, stetoskopy, wirówki laboratoryjne, zestawy do EKG, statywy na probówki, pipety, pilniki, odczynniki laboratoryjne, glikometry, statywy, pojemniki itp.