Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie przygotowuje się do przyjęcia pacjentów z Ukrainy.

2022-02-28 17:40:41(ost. akt: 2022-02-28 16:28:01)

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie przygotowuje się do przyjęcia pacjentów (przede wszystkim dzieci) wymagających opieki paliatywnej (w tym tych, które wymagają wsparcia oddechowego z wykorzystaniem respiratora).
— Pełna mobilizacja wszędzie dokoła, u nas też. Przygotowaliśmy 6 miejsc w Hospicjum Stacjonarnym i kilkanaście miejsc w Hospicjum Domowym dla małych podopiecznych ukraińskich szpitali i hospicjów (jeśli będzie taka potrzeba, pod opiekę domową przyjmiemy też dorosłych). Tymi, których wojna dotyka najbardziej, zawsze są ci najsłabsi i najbardziej bezbronni. Wśród nich są bardzo chore dzieci, które toczyły swoją wielką walkę w hospicjach na terenie Ukrainy na długo przed tym, nim rozpoczęła się wojna — deklaruje ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu instytucji i organizacji po obu stronach granicy, udało się rozpocząć ewakuację dzieci pozostających pod opieką ukraińskich hospicjów oraz ich rodzin. Nie jest to łatwe, bo wiele z nich wymaga specjalistycznego transportu medycznego, a karetki potrzebne są w innych miejscach.

— Pozostajemy w stałym kontakcie z osobami koordynującymi ich przyjazd. Ze względu na odległości, w pierwszej kolejności trafiają do hospicjów na południu kraju. Wiemy jednak, że potrzeby będą ogromne, dlatego nasz personel pozostaje w pełnej gotowości. Zrobimy wszystko, by pomóc, bo każde życie jest ważne, cenne i zasługuje na przeżycie w komforcie do samego końca — mówi kierownik Hospicjum, s. Luisa Świerczewska.

Nie tylko mali pacjenci


Oprócz opieki medycznej dla małych pacjentów, Caritas Archidiecezji Warmińskiej zapewni także schronienie ich rodzinom.

— Dla członków rodzin mamy przygotowane miejsca w pokojach dla rodziców w Hospicjum, a jeśli będzie tych miejsc zabraknie, skierujemy ich do innych przygotowanych przez środowisko Kościoła miejsc na terenie Olsztyna. Będziemy dokładali starań, żeby rodziny mogły w tym trudnym czasie pozostawać razem —mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

źródło: Caritas Archidiecezji Warmińskiej