Ktoś zasłonił obelisk na cmentarzu żołnierzy radzieckich

2022-03-01 07:11:00(ost. akt: 2022-02-28 15:24:33)
W niedzielę lubawianie mieli taki widok na cmentarz żołnierzy radzieckich

W niedzielę lubawianie mieli taki widok na cmentarz żołnierzy radzieckich

Autor zdjęcia: .

W wielu miejscach w Polsce, także w Lubawie, znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich. Od zawsze wzbudzał on wiele kontrowersji, dziś jest ich jeszcze więcej. W miniony weekend obelisk, znajdujący się w centralnym miejscu cmentarza, został zasłonięty.
Na cmentarzu wojennym przy ul. Grunwaldzkiej w Lubawie pochowanych jest 13 żołnierzy radzieckich, poległych w styczniu 1945 roku podczas operacji wschodniopruskiej. Centralnym elementem tej nekropolii jest granitowy obelisk z napisem w języku rosyjskim i polskim: "Bohaterom Bratniej Armii Czerwonej poległym za wyzwolenie naszego kraju spod jarzma hitlerowskiego - 1945 r. Społeczeństwo Powiatu Nowomiejskiego".

Wiele razy, z wierzchołka stojącego na cmentarzu obelisku zrywano i kradziono czerwoną gwiazdę. Kilka dni temu została zdjęta gwiazda z obelisku na ul.Grunwaldzkiej w Lubawie, a w nocy z soboty na niedzielę, obelisk został zasłonięty prześcieradłem w motylki.

Podczas sesji Rady Miasta Lubawa, w dniu 25 lutego, radny Patryk Łowin poruszył temat obelisku.

— Chciałbym złożyć wniosek formalny, aby władze miejskie zajęły się w sposób kompleksowy przemianowaniem pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Pomnik od dawna wzbudza kontrowersje, a w szczególności stwierdzenie które na nim widnieje tj. "Bratniej Armii Czerwonej". Wszyscy znamy historię naszych ziem, teraz historia niestety jest pisana na nowo i nie najlepiej. To czas najwyższy, aby się tym zająć.— mówił Patryk Łowin.

— Jeśli chodzi o cmentarz żołnierzy radzieckich, to nie mamy tu pełnej swobody — odpowiedział burmistrz Maciej Radtke.

Co to oznacza?


W latach 1944–1945 na terytorium obecnej Polski poległo w walkach z wojskami niemieckimi oraz koalicji hitlerowskiej około 600 tysięcy żołnierzy radzieckich. Groby i cmentarze wojenne radzieckie są od kilkunastu lat częstym obiektem różnorakich przejawów agresji, bezczeszczenia i dewastacji. Artykuł 2 ustawy z 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych nakazuje: groby wojenne „bez względu na narodowość i wyznanie osób, w nich pochowanych, oraz formacje, do których osoby te należały, mają być pielęgnowane i otaczane należnym tym miejscom szacunkiem i powagą”.

Obelisk ten z pewnością już zawsze będzie budził kontrowersje, na ten moment został zasłonięty folią, aby nie doszło do jego uszkodzenia, pomalowania czy rozbicia.

Alina Laskowska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Darek #3094014 2 mar 2022 08:21

  Polska od tysiaca lat należy do cywilizacji łacińskiej gdzie obowiazuje prawo "zmarłych pochować". Niezależnie od tego czy był wrogiem czy przyjacielem pochówek sie należy. Co innego obeliski, pominiki itp. Zlikwidować wszystko co upamiętania wrogie armie! Pod pojęciem wrogie rozumiem nie tylko państwo czy naród umieszczony w czasie. Np. jak gdzieś jest pomnik z czasów I wojny zostawić choćby był rosyjski (nie radziecki) czy niemiecki. W tym czasie nie walczyli przeciwko Polsce, a w grobach mogą być nasi rodacy. Ale każdy kawałek kamienia czy metalu upamiętniający Bismarcka, Lenina, Armię Czerwoną itp WON! Bez żadnego wyjątku - walczyłeś przeciwko Polakom won z naszej ziemi.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. frost #3093933 1 mar 2022 15:55

  Cmentarze zostawić, ale "Szubienice" wyburzyć, zaorać, materiał wykorzystać do celów budowlanych, tak by ślad nie został po "wdzięczności".

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #3093898 1 mar 2022 11:19

  Tusk dziwką Putina - 2008, 2010 i 2014 - 200 koców i 20 namiotów dla Ukrainy. Pamiętamy i pomagamy Ukrainie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 4. dis #3093874 1 mar 2022 08:22

  Zarzucenie szmaty na pewno zapobiegnie zniszczeniu pomnika. Miasto powinno pomnik zlikwidować zanim zrobią to mieszkańcy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)