Miasto nie realizuje projektów Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

2022-02-28 18:17:56(ost. akt: 2022-02-28 17:18:42)
Wygrany projekt OBO "Światło na Kormoranie" nie został jeszcze zrealizowany

Wygrany projekt OBO "Światło na Kormoranie" nie został jeszcze zrealizowany

Autor zdjęcia: Bartosz Grucela/Facebook

Olsztyński Budżet Obywatelski daje aktywnym mieszkańcom szansę na zmiany miasta na lepsze. W teorii. Bo jak udało nam się dowiedzieć, w praktyce wygląda to inaczej, a projekt, który wygrał konkurs dwa lata temu nadal nie został zrealizowany.
Bartosz Grucela wraz z przewodniczącym Rady Osiedla Kormoran, Pawłem Gierejczykiem w 2020 roku zgłosił do OBO projekt "Światło na Kormoranie". Zakładał on wymianę latarni na alejce osiedlowej między ul. Dworcową i al. Piłsudskiego i od skrzyżowania Żołnierska/Dworcowa aż do Hali Urania.

— Chcieliśmy poprawić bezpieczeństwo mieszkańców — przyznaje Bartosz Grucela w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" — Oświetlenie na "Kormoranie" jest stare a w niektórych jego częściach wcale go nie ma. Mieszkańcy wieczorem spacerujący po osiedlu muszą się liczyć z kompletną ciemnością.

Stare lampy miały zostać wymienione na nowe, energooszczędne oświetlenie, dodatkowo całkowicie ciemne miejsca miały zostać doświetlone. Projekt uzyskał 847 głosów i uzyskał o 253 więcej niż drugi w kolejności. Wartość całego projektu to 237 656 zł.

— Do zeszłorocznych edycji Budżetu Obywatelskiego zgłaszałem już podobny projekt, czyli wymianę latani w Parku Kusocińskiego. Nie ukrywam, że tworząc "Światło na Kormoranie" wzorowałem się na nim — mówi Bartosz Grucela — Wtedy udało się wszystko zrealizować, mimo tego, że również było to trudnie zadanie.

Światło na Kormoranie jednak nie powstanie


Powód? Ratusz nie zapewnił środków na 2022 rok. Mimo tego, że projekt wygrał głosowanie w 2020 roku, to nie został zrealizowany w 2021. Okazało się, że teren na którym miały być montowane latarnie należy do prawie stu różnych podmiotów, z którymi ZDZiT musiał się dogadać.

— Rozumiem, że realizacja projektu okazała się trudniejsza niż pierwotnie zakładano. Wszystko wymaga określonego nakładu pracy, dlatego nie mamy żadnego żalu o przesuwanie terminów. Problem jest jednak jeden: miasto nie zabezpieczyło środków na 2022 rok i projekt przepada — mówi Grucela — Tym samym demokratyczny głos mieszkańców i mieszkanek Osiedla Kormoran został pominięty. Cała idea OBO w tym momencie upada, jeśli można w taki sposób zatapiać projekty, które do realizacji wybrali sami mieszkańcy miasta. My jako mieszkańcy osiedla będziemy musieli dalej chodzić alejkami pogrążonymi w ciemnościach. Prezydenta Olsztyna to najwidoczniej nie obchodzi — komentuje.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu wystąpił do ratusza o wpisanie projektu do budżetu miasta na 2022 rok. To rutynowe działanie, które było praktykowane już w poprzednich latach w przypadku projektów, których realizacja się przedłużała. Wniosek został jednak odrzucony a sami wnioskodawcy zostali o tym poinformowani przez dyrektora ZDZiT.

— Razi mnie brak dialogu w tej sprawie. Rozumiem, że po przeliczeniu kosztów okazało się, że realizacja projektu będzie droższa niż zakładaliśmy, ale dlaczego nikt z ratusza nas o tym nie informował? Byliśmy w stałym kontakcie ze ZDZiT-em, jednak uważam, że to Urząd Miasta powinien w tej sprawie prowadzić rozmowy — podkreśla Bartosz Grucela.

Zaraz zaraz, ale gdzie są te pieniądze?


Takie pytanie zadał prezydentowi Olsztyna radny Mirosław Arczak. Interpelacja, która ma wyjaśnić kwestie realizacji projektów OBO trafiła do ratusza 23 lutego, więc na odpowiedź będziemy musieli jeszcze poczekać.

Radny zadaje prezydentowi szereg pytań odnośnie realizacji projektów OBO z edycji 2020-2021.

1. Proszę o wykaz wszystkich w pełni zrealizowanych projektów OBO 2020-2021 wraz z kosztami planowanymi na ich realizację oraz kosztami realnie poniesionymi na ich realizację. W przypadkach różnic pomiędzy ww. kwotami proszę o wyjaśnienie powodów ich powstania.

2. Proszę o wykaz projektów OBO 2020-2021 niezrealizowanych w 2021 r. wraz z wyjaśnieniem powodów takiego stanu rzeczy. Proszę także o przedstawienie decyzji i stojących za nią argumentów w sprawie dalszego postępowania w każdym z tych przypadków, np.:- rezygnacja z realizacji projektu;- realizacja wybranych elementów projektu skonsultowanych z Wnioskodawcą;- zabezpieczenie w budżecie Olsztyna środków na realizację projektu w 2022 r.; - przeniesienie środków na realizację innego projektu OBO 2020-2021;- podjęcie starań o dofinansowanie zewnętrzne

— pisze radny Mirosław Arczak.

Prezydent Olsztyna jeszcze nie odpowiedział na pismo.

Światło na Kormoranie nie jest jedyne


Radny Mirosław Arczak zainteresował się również realizacją innych projektów z OBO 2020. Okazuje się, że realizacji nie doczekało się również boisko do koszykówki przy LO3.

— Z tego co wiem, to projekt Bartosza Gruceli nie jest niestety pojedynczym przypadkiem — mówi radny Mirosław Arczak — Złożyłem do prezydenta interpelację i pozostaje nam czekać na odpowiedź.

Wysłaliśmy do Urzędu Miasta w Olsztynie wiadomość z prośbą o wyjaśnienie sprawy, od tygodnia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Do tematu wrócimy

Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jirko #3093915 1 mar 2022 13:58

  To całe OBO jest zwykłym mydleniem oczu. Ratusz chce pokazać jak bardzo liczy się z głosem mieszkańców, a w efekcie i tak robią co chcą. Podobnie te debaty nad przyszłością Olsztyna na kilka lat. Angażowani są specjaliści i mieszkańcy. Kilka spotkań tematycznych w sieci, bicie piany, a i tak kończy się wszystko nowymi liniami tramwajowymi, które są tak potrzebne miastu. Szkoda czasu i zaangażowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3093891 1 mar 2022 11:04

  "miasto nie zabezpieczyło środków na 2022 rok i projekt przepada" Przecież wszyscy wiemy gdzie poszły te pieniądze: na podwyżki dla prezydenta i jego zastępców i na diety dla radnych.Wszyscy otrzymali 100% podwyżki.A także na sute wynagrodzenia dla wielu pełnychnocników ( czytaj kumpli) pana prezydenta. Oto gdzie przepadły te pieniądze.. Czy wy ludzie nie widzicie, że właśnie od takiego bezprawia zaczyna się chów dyktatorów.Pan na olsztyńskich włościach wszystko może.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 3. dis #3093869 1 mar 2022 08:11

  Mała poprawka. To nie miasto nie zabezpieczyło środków na 2022 rok, tylko prezydent tego nie dopilnował. Każdy news o jakimś problemie w mieście zawsze wskazuje na winę Grzybowicza. Przypadek? Kiedy koniec kadencji tego szkodnika?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. Tom #3093854 28 lut 2022 21:51

  Po raz kolejny widzimy jak nie udolny jest Arbuz..... Cisną tu się ostre słowa. Z niczym ten chłop nie liczy się wszystko go przerasta. Konkursy projekty i po co ta zabawa. Nieudacznik i tak robi swoje.... Tylko kasa na tramwaje a reszta szkoły, placówki specjalne lepiej zamknąc. Sport i inne inwestycje potrzeby mieszkańców nie są ważne. Najlepiej wywieść na taczce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz