Polska przekaże myśliwce Ukrainie? Minister Kułeba zwrócił się o pomoc do UE.

2022-02-28 07:39:35(ost. akt: 2022-02-28 07:57:45)
MiG 29

MiG 29

Autor zdjęcia: Pixabay

Obecnie główną ikoną Sił Powietrznych są wielozadaniowe F-16 „Jastrząb”. Jednak eksploatowane w Mińsku Mazowieckim i Malborku MiGi-29 to nadal bardzo wartościowe konstrukcje.
Podczas konferencji prasowej Josep Borrell mówił o przekazaniu sprzętu wojskowego i uzbrojenia Ukrainie przez Unię Europejską.

W odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy-"a jak zamierzacie to zrobić skoro Rosja panuje w powietrzu i rosyjskie samoloty prawdopodobnie zaatakują konwoje z uzbrojeniem już na granicy"?
Borrell odpowiedział:
-ale Ukraina prosiła też o myśliwce a w Unii są kraje dysponujące sprzętem znanym ukraińskim pilotom, i są w stanie je dostarczyć, więc nie widzę problemu.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba poprosił o takie samoloty, którymi mogłyby operować siły powietrzne jego kraju. Chodzi o modele poradzieckie, głównie MiG-i i Suchoje.

Szef unijnej dyplomacji mówiąc, że W Unii są kraje, dysponujące takimi maszynami miał na myśli m.in Polskę

Myśliwce MiG-29 są wyposażeniem 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i 23. BLT w Mińsku Mazowieckim. Myśliwce tego typu służą w polskim wojsku od 1989 r., pierwsze samoloty zostały kupione od ZSRR, kolejne Polska otrzymała od Czech, następne za symbolicznego euro przekazały Polsce Niemcy, które rezygnowały z eksploatacji tych maszyn.
Po wypadkach MiG-29 szef MON Mariusz Błaszczak, zapowiedział zakup F-35 od Stanów Zjednoczonych. Na początku 2020 roku Polska zawarła z USA umowę na dostawę 32 takich maszyn.
W chwili obecnej eksploatujemy 28 samolotów MiG-29, na filmie jeden z najbardziej spektakularnych startów MiG-a 29 w wykonaniu polskiego pilota