Prezydent Białegostoku: zrywam współpracę z miastami partnerskimi w Rosji

2022-02-28 07:00:09(ost. akt: 2022-02-28 07:12:45)

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

"Chcemy pokazać solidarność z narodem ukraińskim, że nie ma naszej zgody na agresję i że współpraca na żadnym szczeblu z rosyjskimi organizacjami, miastami, także na szczeblu sportowym nie powinna być kontynuowana"
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podjął decyzję o zerwaniu współpracy z rosyjskimi miastami partnerskimi. Podkreślił, że w obecnej sytuacji współpraca z Rosją, także na poziomie samorządowym, nie powinna być kontynuowana.

Miastami partnerskimi Białegostoku w Rosji były cztery miasta: Irkuck, Kaliningrad, Psków i Tomsk.

"Po agresji na Ukrainę wszelka współpraca z Rosją, także ta prowadzona na szczeblu samorządowym, nie powinna być kontynuowana. Dlatego podjąłem decyzję o przerwaniu współpracy z rosyjskimi miastami partnerskimi #Białystok: Irkuckiem, Kaliningradem, Pskowem i Tomskiem" - napisał w niedzielę rano na Twitterze Truskolaski.

Jak wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami przed południem, decyzja oznacza, że dwie umowy z Pskowem i Kaliningradem, które wygasły nie będą odtworzone, a listy intencyjne z Irkuckiem i Tomskiem zostały jednostronnie przez Truskolaskiego wypowiedziane.

"Chcemy pokazać solidarność z narodem ukraińskim, że nie ma naszej zgody na agresję i że współpraca na żadnym szczeblu z rosyjskimi organizacjami, miastami, także na szczeblu sportowym nie powinna być kontynuowana" - podkreślił prezydent Białegostoku. Dodał, że opowiada się za dotkliwymi sankcjami.

Truskolaski pytany przez PAP o współpracę z miastem partnerskim na Białorusi, z Grodnem, powiedział, że ta współpraca "jest tylko na papierze" od kilku lat. "Ja już zapowiedziałem, zaraz po sfałszowanych wyborach prezydenckich (na Białorusi w 2020 roku-PAP): ta umowa jest przerwana" - powiedział. Dodał, że od tamtej pory jest kontynuacja tej decyzji.

Mówił też, że formalnie umowę tę może wypowiedzieć rada miasta. "Ale tak naprawdę żadnej współpracy nie ma, nie prowadzimy ani korespondencji, ani nie jeździmy do siebie, ani siebie nie zapraszamy" - mówił Truskolaski.(PAP)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. AtoJa #3093766 28 lut 2022 09:56

    @ czytelnik Też o tym myślę od paru dni.Grzymowicz wystąpił na manifestacji solidarności z Ukrainą i dalej cisza.Nawet o żadnej akcji materialnej pomocy miasta Olsztyna dla uchodzców nie słyszałam. Żadnych lokali do zakwaterowania uchodzców w Olsztynie się nie przygotowuje.Przeglądam internet i nic nie mogę na ten temat znależć. To dopiero prezydent się nam trafił .Co za dno!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. czytelnik #3093764 28 lut 2022 09:05

    Szkoda że regionalna gazeta nie może napisać jakie stanowisko ma p. Grzymowicz - wiem że nie ma czym się pochwalić.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz