Lubawa potępia agresję na Ukrainę i zrywa partnerstwo z miastem Sławsk w Rosji

2022-02-26 14:35:43(ost. akt: 2022-02-26 14:59:14)

Autor zdjęcia: sesja Rady Miasta Lubawa

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Lubawa, 25 lutego 2022 roku, radni zdecydowali, że zrywają umowę z partnerskim miastem Sławsk w Rosji. Tym sposobem wyrażają przeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę.
Dnia 27 kwietnia. 2011r. Rada Miasta Lubawa podpisała umowę partnerską z miastem Sławsk w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. Przedmiotem współpracy było dążenie do rozwijania wieloletnich, partnerskich stosunków z udziałem możliwie jak najszerszych kręgów społeczności lokalnych.

Mianem miast partnerskich określa się miasta i gminy, które poprzez podpisanie obustronnie odpowiedniego dokumentu o partnerstwie zobowiązują się do współpracy i wymiany doświadczeń na wielu płaszczyznach. Takie kontakty partnerskie miast i regionów służą rozwojowi zarówno samorządów jak i pomagają w nawiązaniu bezpośredniej współpracy między przedsiębiorcami. Służą też młodzieży szkolnej, studentom, sportowcom oraz artystom.

W związku z obecną sytuacją, gdy mamy do czynienia z atakiem Rosji na niepodległą Ukrainę, Rada Miasta Lubawa, podjęła uchwałę zrywającą umowę.

W uzasadnieniu czytamy, że przez wszystkie lata stosunki Lubawy i miasta Sławsk układały się wzorowo. Samorządy i społeczności lokalne wymieniały wzajemne doświadczenia, prezentowały swój dorobek oraz wzbogacały wiedzę na swój temat. Młodzież szkolna i przedstawiciele obydwu miast odwiedzali się wzajemnie [...] W tym względzie nic się nie zmieniło, wierzymy, że społeczności Lubawy i Sławska nadal mają do siebie wzajemny szacunek i nikt, ani nic nie są w stanie tego zmienić. Ostatnie wydarzenia polityczne, w tym bezprecedensowy atak na suwerenne, europejskie państwo, nie pozwalają na dalsze utrzymywanie oficjalnej współpracy obydwu miast. Agresja rosyjskich wojsk na Ukrainie spowodowała, że jakakolwiek forma współpracy na poziomie samorządów, przestaje być dziś możliwa. Gorąco wierzymy, że mieszkańcy Sławska wykażą zrozumienie działań tej decyzji, bo nie są one skierowane przeciwko nim. Mamy nadzieję, że po unormowaniu się sytuacji międzynarodowej , współpraca samorządów będzie mogła zostać wznowiona.
Radni uchwałę przyjęli jednogłośnie.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark . #3093780 28 lut 2022 12:21

    Swołocz z Olsztyna tego nie zrozumie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Never #3093649 26 lut 2022 21:54

    Grzymowicz członku PZPR może czas zrobić to samo? ale nie sądze bo cienki jesteś jak sperma kanarka

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz