Giżycko: Za 300 dni i 10 milionów złotych ulica ma być gotowa

2022-02-26 13:30:00(ost. akt: 2022-02-25 15:33:19)
Każda większa ulewa powoduje na tej ulicy tworzenie się ogromnej kałuży

Każda większa ulewa powoduje na tej ulicy tworzenie się ogromnej kałuży

Autor zdjęcia: arch. GG

Nowa – przebudowana i rozbudowana jedna z głównych ulic Giżycka — będzie gotowa prawie za 10 mln zł i 300 dni. Droga w centrum miasta sprawia teraz spore utrudnienia kierowcom, mieszkańcom i klientom pobliskich urzędów.
Klamka zapadła: w giżyckim starostwie podpisano umowę na przebudowę al. 1 Maja na odcinku o długości ok. 700 m od policji do placu Grunwaldzkiego w centrum miasta. W pobliżu kilku urzędów i placu Piłsudskiego, który również jest w trakcie przebudowy. Kierowcy mogą spodziewać się sporych utrudnień w ruchu. Wykonawcą inwestycji jest giżyckie konsorcjum dwóch spółek - Przedsiębiorstwo Robót Drogowych jako lider oraz partner - Mazurskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

— Zakres prac obejmować będzie korektę łuków, rozbudowę skrzyżowań z drogami bocznymi, chodników, zatok autobusowych, zatok postojowych, miejsc dostępu do drogi oraz budowę ścieżki rowerowej na całej długości – informuje starostwo. — Nastąpi rozbudowa systemu odwodnienia poprzez przebudowę kanalizacji deszczowej. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe, sygnalizacja świetlna, przebudowa i zabezpieczenie sieci i urządzeń infrastruktury technicznej.
Dzięki inwestycji skrzyżowanie przy miejskim i powiatowym urzędzie oraz skarbówce, będzie bezpieczniejsze, zostanie też odwodnione. Dotychczas każda większa ulewa powodowała tworzenie się tam ogromnej kałuży. Przebudowa alei przewiduje wycinkę przydrożnych drzew, ale wykonawca zapowiada nowe nasadzenia. Termin realizacji zadania to 300 dni od daty zawarcia umowy, czyli do 13 grudnia 2022 r.

Wartość inwestycji to koszt 9,6 mln zł

Przebudowa alei 1 Maja to jedna z pierwszych planowanych przez samorząd powiatowy dużych inwestycji drogowych.

— Chcemy zwrócić uwagę na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a szczególnie na przejściach dla pieszych i pod tym względem planujemy przebudowę i doświetlenie dziesięciu przejść dla pieszych na drogach powiatowych za kwotę ponad 2,2 mln zł – informuje starosta Mirosław Dariusz Drzażdżewski. — Inwestycje, szczególnie drogowe, zapisane w naszych planach budżetowych będą uzależnione od dofinansowania z programów rządowych jak Polski Ład, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.

Samorząd powiatowy planuje między innymi przebudowę drogi na odcinku Sulimy – Kożuchy, a także przebudowę dróg w miejscowościach Tros i Kruklanki łącznie za ok. 15 mln zł oraz remont mostu na Kanale Kula za blisko 6 mln zł.

— Wszystkie nasze plany mogą się udać pod warunkiem uzyskania dofinansowania na poszczególne projekty, ale także pod warunkiem zatrzymania wzrostu inflacji – dodaje starosta Drzażdżewski.

Renata Szczepanik