Jemioła atakuje drzewa w Olsztynie. Są słabsze i bardziej niebezpieczne zwłaszcza w czasie wichury
2022-02-25 16:45:13(ost. akt: 2022-02-28 10:21:48)
Coraz większym zagrożeniem dla drzew stanowi jemioła. Drzewa są słabsze, co przy wichurach niesie zagrożenie. Wiele miast, żeby wzmocnić drzewa, usuwa ją z gałęzi. Olsztyn również?
Ostatnio to wichury są zmorą drzew w Olsztynie. Silne wiatry powaliły kilkanaście drzew, wiele na pewno nadwerężyły. Niebezpieczne są zwłaszcza te rosnące przy drogach. Czy drogowcy kontrolują ich stan?
— ZDZiT prowadzi kontrole stanu drzew na bieżąco, jak również interweniuje po zgłoszeniach mieszkańców — podkreśla Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT. — W przypadku, gdy zostanie stwierdzona potrzeba wykonania prac pielęgnacyjnych lub usunięcia danego drzewa, podejmowane są odpowiednie kroki.
Drzewa osłabia również jemioła. Atakuje przede wszystkim te osłabione, a jej krzewy obciążają gałęzie i powodują ich wyłamywanie. Dlatego wiele miast, m.in. Chełm, Wrocław i Warszawa, usuwają ją, żeby ratować drzewa.
— ZDZiT zleca usuwanie jemioły — dodaje Michał Koronowski. — Najczęściej taki zabieg przeprowadzany jest przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych, czyli na drzewach, które potrzebują takiego zabiegu najpilniej.
Jemioła atakuje podstępnie — najpierw nie jest widoczna dla człowieka w koronie drzew, bo jest zielona. Jednak po pewnym czasie liście szarzeją i opadają na ziemię, a przestrzeń w koronie drzewa wypełnia praktycznie w całości jemioła — jej zielone, coraz większe kule. Los zaatakowanego drzewa jest właściwie przesądzony, bo jemioła nie tylko wnika w tkankę swego żywiciela i czerpie jego składniki odżywcze, ale też intensywnie pochłania wodę pobieraną przez drzewo z gleby. A to ma ogromne znaczenie dla kondycji drzewa. Również dlatego, że w miejscach wnikania jemioły do drzewa, zdarzają się zakażenia grzybami.
Samo usuwanie jemioły nie rozwiązuje problemu, zwłaszcza jeśli w okolicy pozostają inne drzewa, które obrasta. Dlatego pielęgnacja drzew, gdzie się pojawiła, musi być wykonywana cyklicznie.
Oddziaływanie jemioły na drzewa jest takie samo jak dawniej. Ale zmieniły się warunki, w jakich żyją drzewa w mieście. Są trudne i mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowotny drzew, osłabiać ich kondycję. Takich czynników jest wiele, upały, susze, parkowanie na systemach korzeniowych drzew i wiele innych.
Nie możemy również zapomnieć, że jemioła jest źródłem pożywienia dla ptaków, szczególnie zimą, a jej pojedyncze stanowiska na drzewie w dobrej kondycji nie są w stanie mu zaszkodzić.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
olsols #3093555 25 lut 2022 22:30
Rozmowa z rzecznikiem to jak rozmowa z botem. W jakim stanie są olsztyńskie drzewa każdy widzi.
Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz