Sąd Najwyższy zadecydował. Sprawa stowarzyszenia "Helper" zostaje w Olsztynie

2022-02-24 14:53:20(ost. akt: 2022-02-24 15:48:12)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Sąd Najwyższy zadecydował. Sprawą nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia „Helper” zajmie się sąd w Olsztynie.
Pod koniec ubiegłego roku do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 42 osobom oskarżonym w związku z nieprawidłowościami w działalności stowarzyszenia „Helper". Stowarzyszenie na przestrzeni lat 2010-2017 uzyskało dotacje celowe przeznaczone na finansowanie zadań publicznych polegających na prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) w gminach: Purda, Reszel, Jedwabno i Olsztyn.

Sąd Okręgowy w Olsztynie (II Wydział Karny) zwrócił się do Sądu Najwyższego w Warszawie o przekazanie powyższej sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości.

— Sąd Okręgowy w Olsztynie w uzasadnieniu swojego wniosku zwrócił uwagę, że wśród osób oskarżonych w tej sprawie są wysocy funkcjonariusze samorządowej władzy wykonawczej (m. in. urzędujący Prezydent Miasta Olsztyn), która statutowo jest zobowiązana do współpracy na różnych płaszczyznach z organami władzy sądowniczej. Nadmieniam, że wśród oskarżonych jest również jeden z ławników Sądu Okręgowego w Olsztynie — informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd zwrócił także uwagę, że sprawa dotycząca nieprawidłowości w stowarzyszeniu „Helper” jest aktualnie przedmiotem dyskusji publicznej w lokalnym środowisku, budzi silne emocje i jest postrzegana jako sprawa o politycznych konotacjach. W razie orzekania w sprawie przez sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie wspomniane wyżej okoliczności mogą niepotrzebnie wywoływać wątpliwości opinii publicznej co do bezstronności działania olsztyńskiego sądu.

Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie
Fot. SO w Olsztynie
Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie
— Sąd podkreślił przy tym, że powyższe okoliczności dostrzegł również oskarżyciel publiczny (Prokurator Regionalny w Białymstoku), który z urzędu zwrócił się do tutejszego Sądu z wnioskiem o rozważenie zasadności wystąpienia do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości. Sąd Najwyższy w dniu 10 lutego 2022 r. rozpoznał wniosek o przekazanie powyższej sprawy innemu sądowi równorzędnemu, uznając, że nie zasługuje on na uwzględnienie — dodaje rzecznik.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wydanego postanowienia wskazał, że autorytet właściwego miejscowo sądu buduje sprawne, bez zbędnej zwłoki, przeprowadzenie każdego postępowania i wydanie, na podstawie wnikliwej i bezstronnej oceny dowodów, sprawiedliwego orzeczenia, niezależnie od tego, jakie funkcje pełnili lub pełnią osoby, których ono dotyczy.

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy w sprawie nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia „Helper”.

źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3093490 25 lut 2022 10:41

    No to Arent posłanka z Pisu do roboty trzeba bronić kolesiów z helpera

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz