Olsztyn wspiera Ukrainę. Do apelu dołączają się kolejne instytucje

2022-02-24 14:37:36(ost. akt: 2022-02-24 15:56:27)
Olsztyńskie instytucje solidaryzują się z Ukrainą

Olsztyńskie instytucje solidaryzują się z Ukrainą

Autor zdjęcia: MOK Olsztyn

Coraz więcej instytucji z Olsztyna przyłącza się do akcji wsparcia Ukrainy, która stała się celem Rosyjskiej inwazji. Rada Miasta, Sejmik Województwa, Miejski Ośrodek Kultury, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski... to tylko niektóre z przykładów włączenia się akcji wsparcia wschodniego sąsiada.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieWojnie mówimy "stop!"

Mieliśmy ten dzień zacząć od wesołego wpisu z pączkami w roli głównej. Nie możemy sobie jednak pozwolić na obojętność. Wojna, która jeszcze wczoraj była "możliwością", dzisiaj jest już rzeczywistością.
Zanim będziemy mogli podzielić się z Wami kilkoma słowami od Rektora Jerzego Przyborowskiego i przedstawimy stanowisko Senatu naszej Uczelni, chcemy już teraz dać wyraz tego, że jesteśmy myślami z Ukrainą i ze wszystkimi Osobami, które martwią się o swoich Bliskich.
Do naszej Wspólnoty Uniwersyteckiej należy spora grupa Osób pochodzących z Ukrainy. Chcemy, żebyście wiedzieli, że w tym trudnym czasie macie wsparcie w społeczności UWM
Sprzeciwiamy się przemocy i destrukcji idei, które są podstawą demokratycznego świata i gwarancją pokoju. Wojnie mówimy "stop!"


Miejski Ośrodek Kultury w OlsztyniePrzyjaciele Ukraińcy, słyszymy Wasz płacz.

Siostry i Bracia Ukraińcy. W strasznej chwili barbarzyńskiej agresji na Waszą ojczyznę i brutalnego gwałcenia fundamentalnych zasad samostanowienia, przesyłamy Wam wyrazy najgłębszej solidarności i otuchy. Ze ściśniętymi współczuciem sercami łączymy się z Wami w rozpaczy i poczuciu okrutnej niesprawiedliwości. Nie zgadzamy się na powrót do najczarniejszych kart dwudziestowiecznej historii. Protestujemy przeciw totalitarnemu zawłaszczaniu świata i bestialskiemu niszczeniu demokratycznego ładu. Wyrażamy sprzeciw wobec żądnego krwi zła.
Przyjaciele Ukraińcy, słyszymy Wasz płacz.
Dziś o 18 na placu pod ratuszem odbędzie się wiec poparcia dla wolnej Ukrainy. Jeśli czytasz te słowa i jesteś jeszcze w stanie pozmieniać swoje dzisiejsze plany - przyjdź na Solidarni z Ukrainą - Солідарні з Україною. Wspólnie nie damy się złu!

Urząd MarszałkowskiPotępiamy rosyjską agresję wobec Ukrainy.

Potępiamy rosyjską agresję wobec Ukrainy. Mamy na względzie dobro naszych partnerów z obwodu rówieńskiego, liczną społeczność ukraińską w regionie a przede wszystkim ludzką przyzwoitość i poczucie wspólnoty obywatelskiej z suwerennym narodem ukraińskim

Starostwo powiatoweCałym sercem jesteśmy z narodem ukraińskim

To miał być najsłodszy dzień w roku, ale już poranek przyniósł wyjątkowo gorzkie wiadomości, na które nie możemy pozostać obojętni.
W odpowiedzi na rosyjską agresję na niepodległą Ukrainę, potępiamy wszelką przemoc i działania burzące pokój i ład w dzisiejszej Europie. Całym sercem jesteśmy z narodem ukraińskim

Urząd WojewódzkiW tym niezwykle trudnym momencie solidaryzujemy się z naszymi sąsiadami.

Rada Miasta OlsztynaDeklarujemy pomoc dla Ukraińców broniących niepodległości swojego państwa.

Stanowisko Rady Miasta Olsztyna z dnia 23.02.2022

Federacja Rosyjska dokonała kolejnej agresji na niepodległą Ukrainę anektując część Obwodu Ługańskiego i Donieckiego okupowanych przez Rosję od 2014 roku. To kolejny, po zajęciu Krymu nielegalny zabór części suwerennej i niezależnej Ukrainy, to złamanie Karty Organizacji Narodów Zjednoczonych, których Ukraina była członkiem założycielem w 1945 roku.

Imperialna polityka Rosji była i jest śmiertelnym zagrożeniem dla jej sąsiadów: Ukrainy, Białorusi, państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii oraz Polski. Ta agresywna polityka Federacji Rosyjskiej budzi także poważny niepokój i sprzeciw mieszkańców Olsztyna, stolicy Województwa Warmińsko-Mazurskiego graniczącego na odcinku dwustu kilometrów z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. W naszym regionie już od 75 lat, zamieszkuje wielotysięczna społeczność ukraińska, która także przyczynia się do rozwoju życia społeczno-gospodarczego zarówno Olsztyna jak i województwa.

W pełni popieramy stanowcze działania władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz obrony niepodległości Ukrainy przed agresją oraz wsparcia politycznego, gospodarczego i w sprzęt wojskowy. Słowa solidarności i wsparcia dla wolności Narodu Ukraińskiego kierujemy za pośrednictwem władz Rzeczypospolitej Polskiej do władz samorządowych partnerskiego Obwodu Równieńskiego i całej Ukrainy. Deklarujemy pomoc dla Ukraińców broniących niepodległości swojego państwa.

Oprac. Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Insomnia #3093414 24 lut 2022 19:04

    Chyba kredy zabraknie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz