Ile zarabia pełnomocnik prezydenta Olsztyna?

2022-02-23 20:31:20(ost. akt: 2022-02-23 17:07:44)
Pełnomocnik Prezydenta Olsztyna ds. promocji, kultury i sportu zarabia ponad 100 tys. zł rocznie

Pełnomocnik Prezydenta Olsztyna ds. promocji, kultury i sportu zarabia ponad 100 tys. zł rocznie

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

Radny Mirosław Arczak zapytał prezydenta Olsztyna o zakres obowiązków i zarobki Pełnomocnika Prezydenta Olsztyna ds. Promocji, Kultury i Sportu. Okazuje się, że roczny koszt funkcjonowania stanowiska to ponad 107 tys. zł a radny jednak twierdzi że "nie trafiają do niego niemal żądne przejawy funkcjonowania Pełnomocnika."
Pełnomocnik Prezydenta Olsztyna ds. promocji, kultury i sportu to stosunkowo nowe stanowisko w Urzędzie Miasta utworzone 4 września 2020 roku. Według odpowiedzi prezydenta osoba pełniąca to stanowisko podlega bezpośrednio prezydentowi miasta i pozostaje do jego wyłącznej dyspozycji.

Radny Mirosław Arczak zasiada we wszystkich komisjach Rady Miasta, w których wyżej wspomniany pełnomocnik powinien uczestniczyć, czyli Komisji Sportu i Rekreacji, Komisji Kultury i Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą). Zauważa jednak, że do opinii publicznej oraz merytorycznych komisji rady miasta nie trafiają niemal żadne przejawy funkcjonowania Pełnomocnika. Dlatego radny napisał do prezydenta Olsztyna interpelację, w której prosi o przedstawienie wykazu działań podjętych przez pełnomocnika w 2021 r., przedstawienie zakresu działań i planu pracy pełnomocnika na 2022 r. i przedstawienie kosztów wynikających z funkcjonowania stanowiska pełnomocnika w 2021 r.

Prezydent Olsztyna odpowiedział.

Tak jak wówczas napisałem pełnomocnik podlega bezpośrednio prezydentowi miasta i pozostaje w mojej wyłącznej dyspozycji, co do zakresu powierzanych mu zadań. To ja, jako prezydent Olsztyna decyduje o tym, nad czym ma pracować, wskazuję, co ma dla mnie przygotować i przede mną jest zobowiązany rozliczyć się z wykonanych prac. Zakres pracy pełnomocnika jest bardzo szeroki i wielostronny, ponieważ ma także charakter doradczy i w bardzo wielu sprawach przekracza obszar promocji, kultury i sportu. Z tych powodów nie oczekuje od Pełnomocnika przygotowywania programów działania, bo nasza współpraca ma charakter systematyczny, jej kształt merytoryczny zależy ode mnie i jestem na bieżąco Informowany o jej efektach. Jak wspomniałem we wcześniejszej odpowiedzi, rozwiązanie w postaci pełnomocnika prezydenta ds. promocji, kultury i sportu usprawnia jednocześnie komunikację wewnętrzną, zwłaszcza w sprawach bieżących, wymagających pilnych decyzji, nie ograniczając w żadnym stopniu uprawnień dyrektorów tych jednostek organizacyjnych w ich samodzielności merytorycznej.

Konkludując, jako organizator pracy urzędu i moich podwładnych muszę stwierdzić, że jestem zadowolony z pracy Pełnomocnika, a efekty jego działalności spełniają moje oczekiwania. Roczny koszt funkcjonowania stanowiska pełnomocnika zamknął się kwotą 107 713.37 zł i były to koszty osobowe. Dodatkowo roczny koszt usług teleinformatycznych wyniósł 588 zł.

Radny Mirosław Arczak zwrócił uwagę na fakt, że pełnomocnik nie bierze aktywnego udziału w komisjach. Jego obecność i możliwość zadania mu pytania pozwoliłaby zainteresowanym radnym uzyskać odpowiedź na pytania i poznać plan działań prezydenta Olsztyna.

Prezydent odpowiedział: poprosiłem pełnomocnika o większą aktywność w posiedzeniach komisji Rady Miasta.

Przypomnijmy, aktualnie to stanowisko pełni Bogusław Żmijewski w przeszłości sprawował funkcję doradcy prezydenta, a następnie był dyrektorem biura prezydenta. W 2020 roku odszedł na emeryturę, jednak niedługo później wrócił do pracy na nowo utworzone stanowisko pełnomocnika prezydenta Olsztyna ds. promocji, kultury i sportu.

Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Henry #3093401 24 lut 2022 15:38

  Chyba ktoś tu chce z prezydenta miasta awansować na prezydenta kraju. Odpowiedni poziom bezczelności już jest osiągnięty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3093280 24 lut 2022 07:54

  To zdaje się nie jest jedyny pełnynocnik pana prezydent. W urzedzie są merytoryczne wydziały do zadań, którymi gmina ma prawny obowiązek się zajmować.Są tez odpowiedni zastępcy prezydenta , którzy nadzorują pracę wydziałów , są dyrektorzy wydziałów i kierownicy referatów, sa też w wydziałch samodzielne stanowiska specjalistów. Ale pan prezydent z kasy mieszkańców miasta zatrudnia sobie kolesi jako osobiste pełnenocniki i jak to z nocników, aż się z nich wylewa, co co bardzo cuchnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (47) odpowiedz na ten komentarz

 3. Janek #3093261 24 lut 2022 00:53

  czy ten pan też będzie protestował, że ma za małą wypłatę ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (30) odpowiedz na ten komentarz

 4. Przemysław Kazimierz #3093245 23 lut 2022 22:33

  No, grunt że pan i władca jest zadowolony z opierdalania się swojego ex-emeryta powstałego ponownie z popiołów... Ni wstydu, ni klasy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (60) odpowiedz na ten komentarz