Pomagają z potrzeby serca

2022-02-21 11:14:17(ost. akt: 2022-02-22 15:11:25)
— Gromadzi nas jedno słowo, za którym człowiek zawsze tęskni. To słowo to dobroć. Ale dobro trzeba też umieć dostrzec. Trzeba chcieć zauważyć, że ktoś obok nas tego dobra potrzebuje — powiedział arcybiskup senior Edmund Piszcz, inaugurując 24. Wentę Dobroczynną Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej.
Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej przeszła do historii. Atrakcji było co niemiara, ale najważniejszy był szczytny cel – pomoc hospicjum „Palium”.

Wentę, która po dwuletniej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną (w ubiegłym roku odbyła się w trybie online) powróciła do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie.

W tym roku beneficjentem zbiórki — nad którą honorowy patronat objęli metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz starosta olsztyński Andrzej Abako — było Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II. Obecnie ośrodek działa na II piętrze dawnego szpitala kolejowego. Jest tam zaledwie 20 łóżek dla przewlekle chorych. W nowej placówce tych miejsc będzie 35. Koszt budowy nowego pomieszczenia dla hospicjum to ok. 20 mln zł.

— Potrzeby są przeogromne od zawsze, ponieważ mamy komplet pacjentów, a właściwie ogromną nadwyżkę. To są pacjenci bardzo ciężko chorzy, w ogromnej potrzebie zarówno fizycznej, psychicznej, jak i duchowej oraz socjalnej. W zasadzie wszystkie środki, które są pozyskiwane, idą na potrzeby utrzymywania pacjentów, ich leczenia, opieki nad nimi i ich terapii — mówi Teresa Kocbach, dyrektor hospicjum.

— Gromadzi nas jedno słowo, za którym człowiek zawsze tęskni. To słowo to dobroć. Ale dobro trzeba też umieć dostrzec. Trzeba chcieć zauważyć, że ktoś obok nas tego dobra potrzebuje — powiedział arcybiskup senior Edmund Piszcz, inaugurując 24.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wentę Dobroczynną Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej Licytację tradycyjnie poprowadził aktor Paweł Burczyk: — Człowiek wielkiego serca, którego urokowi mało kto potrafi się oprzeć. Pan Paweł swą postawą od lat wydatnie pomnaża dobro — mówi Bożena Ulewicz, pomysłodawczyni akcji.

Potwierdzają to opinie olsztynian, którzy odwiedzili w niedzielę Państwową Szkołę Muzyczną w Olsztynie: — Na wentę przychodzę co roku od dziesięciu lat. Uwielbiam prowadzącego, poza tym pomaganie to supersprawa —mówi pani Ewa.

Uczestniczenie w wencie to także ważny aspekt wychowawczy: — Przyszedłem z wnukiem. Chciałbym zaszczepić w nim wrażliwość na ludzką krzywdę — podkreślił pan Stanisław.

Historia wenty to ponad dwie dekady budzącej szacunek działalności na rzecz najbardziej potrzebujących. — Już prawie ćwierć wieku organizujemy tę imprezę. Pomogliśmy wielu, wielu ośrodkom zajmującym się osobami niepełnosprawnymi, ponieważ głównie w tym celu organizujemy naszą pomoc. W tym roku beneficjentem jest hospicjum stacjonarne im. Jana Pawła II w Olsztynie. — W tej chwili hospicjum posiada 20 łóżek w pomieszczeniach wynajmowanych od Szpitala Miejskiego — mówi Wojciech Ruciński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej.

— Potrzeby są jednak większe, dlatego Stowarzyszenie chce zbudować nowe centrum hospicyjne — dodaje.

W czasie wenty można było wylicytować m.in. srebrną zawieszkę z onyksem od pani prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy, spinki do mankietów przekazane przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, płaskorzeźbę z krucyfiksem od arcybiskupa Józefa Górzyńskiego czy pióro od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Marka Gustawa Brzezina. Główną wygraną loterii fantowej była pielgrzymka po sanktuariach włoskich, którą ufundował Wojciech Hanelt (Biuro Turystyczne „Cezar”).

Nadal trwa natomiast licytacja przelotu szlakiem Świętej Warmii, który ufundowało olsztyńskie starostwo powiatowe. — Samorząd powiatu olsztyńskiego wspiera dzieło dobroczynne, jakie tworzy Akcja Katolicka już od 24 lat na terenie całej archidiecezji. Oprócz finansowego wsparcia, którego co roku udzielamy, fundujemy też rzeczy do licytacji. Od dwóch lat staramy się promować szlak Świętej Warmii poprzez wycieczkę turystyczną samolotem — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. Gwoli ścisłości dodajmy, że półtoragodzinny lot odbędzie 10 lipca podczas Rodzinnego Pikniku Lotniczego pod niebem Świętej Warmii.

Jak zaznacza Andrzej Abako: — Pomaganie to naprawdę fajna rzecz i pozytywne uczucie. Daje radość i satysfakcję. Czujemy, że jesteśmy lepszymi ludźmi, mamy dobry wpływ na życie innych ludzi, mamy szansę je zmienić. My, jako samorząd, od wielu lat współuczestniczymy w tworzeniu tego dzieła, jakim są wenty dobroczynne. Każdego roku zebrane datki przeznaczane są na inny cel, więc wsparcie otrzymywały też instytucje z naszego powiatu. Ufam, że ludzie dobrej woli wspierają i będą wspierać takie inicjatywy, bo dobro zawsze wraca.

Wentę uświetnił koncert Stanisława Sojki, który dziewiętnaście lat temu wsparł akcję podczas zbiórki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i terapeutycznego dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach. Wszak, jak śpiewa Stanisław Sojka: „Życie nie tylko po to jest, by brać”.


Michał Podolak

Centrum Opieki Paliatywnej zostało otwarte dnia 9 września 2001 roku. W 2018 roku Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium” kupiło od miasta z 99-proc. bonifikatą 21-arową działkę przy ul. Metalowej 5 pod budowę nowej siedziby. Teraz zbiera środki na realizację tej inwestycji.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. magda #3092767 21 lut 2022 12:16

    Potrzeba pomocy z serca zawęża się do rodziny i znajomych. nie ma czegoś takiego. Oczywiście fundacje mają swoich aktorów, pierwsza flanka to z reguły uśmiechnięci, kipiący empatią osoby, plus np. osoby niepełnosprawne, chore zwierzęta, co tam kto chce. A za sterami siedzi prezes, który tą kasę właśnie liczy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz