W sumie stracili 31 tysięcy złotych

2022-02-20 07:00:00(ost. akt: 2022-02-20 12:44:07)
Trzy różne formy oszustwa internetowego. Co je łączy? We wszystkich przypadkach pokrzywdzeni weszli w wysłane linki przez przestępców i stracili swoje oszczędności. Łączna wartość strat to blisko 31 tys. zł.
Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji zgłaszającego wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż łóżko. Po kilku minutach z mężczyzną skontaktował się potencjalny kupiec. Oszust w trakcie konwersacji zaproponował, że zajmie się wszelkimi formalnościami, w tym organizacją przesyłki kurierskiej. Pokrzywdzony miał jedynie kliknąć w wysłany link i tam podać swój login i hasło do bankowości internetowej, numer karty płatniczej i kod CVV oraz nazwisko panieńskie matki.

Po chwili pokrzywdzony przekazał nawet kod do autoryzacji płatności. Przestępca w ten sposób zyskał dostęp do jego konta bankowego. Mieszkaniec Olsztyna dopiero w nocy zorientował się, że ma do czynienia z oszustem, po tym jak otrzymał sms-a z banku o zablokowaniu jego karty płatniczej. Okazało się, że z jego rachunku bankowego zniknęło blisko 18 tysięcy złotych.

Tego samego dnia doszło do kolejnego oszustwa internetowego. Mieszkanka Olsztyna na portalu sprzedażowym wystawiła na sprzedaż sukienkę. Z kobietą skontaktowała się oszustka, która przesłała na maila link z logiem i informacjami ze strony łudząco przypominającej portal aukcyjny. 28-latka została przekierowana na fałszywą stronę banku, gdzie podała swoje wrażliwe dane. Oszust wypłacił z jej konta blisko 4 tysiące złotych.

Z kolei 45-latek otrzymał sms-a z informacją o przelaniu na jego konto za pomocą BLIK-a 500 złotych. Mężczyzna w celu odbioru środków miał kliknąć w wysłany link i na podrobionej stronie internetowej podał login i hasło do bankowości internetowej. W tej sposób oszuści podszywający się za przedstawicieli płatności mobilnych zyskali dostęp do oszczędności pokrzywdzonego. Po chwili 45-latek zorientował się, że z jego konta zniknęło blisko 9 tysięcy złotych.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci

1. Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki
2. Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych.
3. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.
4. Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.


Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ToraTora #3092745 20 lut 2022 21:31

    Trzy różne formy oszustwa internetowego. Co je łączy? - i tutaj zabrakło mi prawdziwych powodów. Bo klikanie w link jest już tylko konsekwencją. Zatem prawdziwym powodem jest....pośpiech. Przyczyną jest także skłonność do bagatelizowania tego, co dzieje się wokoło. Pośrednio też wynika to z pośpiechu. I wreszcie rutyna. Rutynowo odbieramy, rutynowo wysyłamy, rutynowo przeglądamy. Potrafimy i robimy to wszędzie - gdy idziemy, gdy jedziemy, gdy przechodzimy przez jezdnię, na przystankach, w kolejkach, wszędzie. Rutyna zautomatyzowała nasze odruchy, a my przekonani, że z łatwością obsługujemy coraz to wymyślniejsze sprzęty zwyczajnie oduczyliśmy się sprawdzania, utwierdzania się, że korzystając z tych urządzeń NIE popełniamy jakiegoś błędu. Przecież kiedy korzystamy z e-płatności z e-bankowości to naprawdę trzeba się jakoś skupić, bo później zostanie tylko płacz i zgrzytanie zębów. A tu do tego dochodzi jeszcze przeraźliwy brak wyobraźni, a czasem też i wiedzy. I mamy co mamy. Już na każdym portalu informacyjnym co i rusz czytam o przestrogach, aby uważać i nic to. Nie pomoże przypominanie, gdy się lekceważy zasady bezpieczeństwa. A złodzieje? Są przede wszystkim dobrymi obserwatorami i zauważają jak działamy, a potem zastawiają już tylko pułapki. Sami sobie bywacie winni moi drodzy, niestety.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. anty kk #3092738 | 104.28.*.* 20 lut 2022 18:26

    W kraju, w którym autorytetem w zakresie wiedzy jest m.in. trójka zmanipulowanych pastuszków z Portugalii (dał temu wyraz nawet Sejm RP), w kraju w którym prawie połowa obywateli głosuje na nieudaczników obiecujących gruszki na drzewie, w kraju w którym otrzymujący skromne świadczenia ochoczo przesyłają datki na rzecz tego, któremu nic nie brakuje (nie chcę go nazywać po imieniu) takie wydarzenia nie budzą najmniejszego zdziwienia. Dziwi trochę to, że wśród okradzionych niekumatych są też, jak tutaj, młodsze osoby. To, że dziwi mnie tylko trochę wynika z tego, że wśród znajomych mam m.in. taką osobę, entuzjastkę sławetnego „radia”, która jedynie co czyta, to żywoty świętych i propagandowe broszury z Torunia. Dziewczyna w dzieciństwie została totalnie zmanipulowana przez matkę dewotkę i nie jest w stanie (jak sądzę) się z tego wyplątać. Nie ona jedna niestety, a szkoła w dobie czarnka stwarza zagrożenie, źe będzie ich jeszcze więcej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Insomnia #3092723 20 lut 2022 15:14

      Coraz więcej takich oszustw, a policja w galeriach... poluje na ludzi bez masek. Mamy 21 wiek i masę speców, wszystko w internecie pozostawia ślad. Może czas przeorganizować milicję, bo coś mi się widzi, że od czasów PRL zmianie ulegly tylko samochody.

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz