Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będzie rozbudowana

2022-02-19 17:48:04(ost. akt: 2022-02-19 19:13:17)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Rocznie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wyrusza na ok. 800 interwencji.
W momencie, kiedy wichury przechodzą przez Polskę, pomoc liczy się w minutach. Dlatego bardzo mocno rozbudowujemy bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po to, żeby pomoc jak najszybciej mogła dotrzeć do ludzi - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier odwiedził w piątek nową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, której budowa kończy się w Kokotowie w woj. małopolskim. Jej otwarcie planowane jest na wiosnę br.

Jak zaznaczył szef rządu, jest to jedna z 22 takich baz LPR, które są rozmieszczone w całej Polsce. Taka baza – wskazał Morawiecki - to miejsce, skąd śmigłowiec może bardzo szybko wystartować i dotrzeć w odległe miejsca, by uratować ludzkie życie.

"W momencie, kiedy wichury przechodzą przez Polskę pomoc, która dociera, liczy się w minutach, liczy się czasami w sekundach. Dlatego bardzo mocno rozbudowujemy tę bazę, po to, żeby pomoc jak najszybciej do ludzi mogła dotrzeć. Pomoc, która jest potrzebna gdzieś w odległym miejscu, na przykład 80 km od Krakowa, dużo szybciej jest w stanie dotrzeć za pomocą śmigłowca" – ocenił.

Poinformował, że rocznie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wyrusza na ok. 800 interwencji. "To średnio dwie dziennie interwencje śmigłowca. Myślę, że bardzo wiele z nich ratuje życie w wypadkach, w katastrofach, w różnych sytuacjach" - mówił Morawiecki.

Premier w swoim wystąpieniu podkreślił profesjonalizm zespołów LPR i podziękował im "za ogromne wsparcie, którego udzielają obywatelom Polski".

Jak przypomniał, modernizacje baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego są planowane lub trwają w całym kraju, ale placówka powstająca w podkrakowskim Kokotowie "będzie taką perełką, super wyposażonym, najnowocześniejszym takim miejscem w Polsce" - podkreślił Morawiecki.

Według niego zwiększenie bazy pogotowia ratunkowego jest krytyczne z punktu widzenia szybkiego dotarcia do potrzebujących pomocy. "Dlatego takie modernizacje są planowane i prowadzone w Polsce" - mówił szef rządu.

Morawiecki zaapelował, by nie lekceważyć ostrzeżeń przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Kiedy dostajemy raporty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wiemy, że katastrofalne warunki pogodowe mogą doprowadzić do tragedii. Dlatego wysyłamy SMS-y, wysyłamy informacje dla mieszkańców poszczególnych województw. Weźmy sobie to do serca i jeżeli nie trzeba, to nie podróżujmy, nie wychodźmy z domu" – poprosił.

Baza HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) powstająca w podkrakowskim Kokotowie (gm. Wieliczka) zastąpi placówkę funkcjonującą w na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Zmiana lokalizacji wiąże się z rozbudową infrastruktury portu lotniczego.(PAP)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. krzroy #3092685 19 lut 2022 20:24

    Gazeta Olsztyńska jak dotąd była regionalną gazetą województwa warmińsko-mazurskiego. Po zmianach personalnych we władzach gazety coraz częściej jesteśmy traktowani pisowską propagandą sukcesu. Ten artykuł jest tego dobrym przykładem. Jakie znaczenie dla mieszkańców województwa ma rozbudowa bazy LPR w Małopolsce? Na drugim końcu Polski? Cel takiej informacji w regionalnej gazecie może być tylko jeden - propaganda partyjna i walka o słupki poparcia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz