To właśnie kolejarze odbudowali Olsztyn

2022-02-18 14:51:43(ost. akt: 2022-02-18 16:32:35)
Kolejarze przybyli do Olsztyna 77. lat temu

Kolejarze przybyli do Olsztyna 77. lat temu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do powojennego Olsztyna polscy kolejarze przybyli 19 lutego 1945 roku. Symbolicznym gestem ich przybycia było zawieszenie polskiej flagi na budynku kolejowym, który obecnie znajduje się przy ul. Marii Zientary-Malewskiej 2.
Dziś (piątek 18 lutego) kolejarze złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą przyjazd polskich kolejarzy do Olsztyna. Dokładnie 19 lutego 1945 roku na budynku kolejowym, który obecnie znajduje się przy ul. Marii Zientary-Malewskiej 2 zawisła polska flaga.

— Spotykamy się w przededniu rocznicy przyjazdu kolejarzy na te ziemie. Kolejarzy, którzy na tym właśnie budynku zawiesili polską flagę jako symbol odzyskania niepodległości. Nam pozostaje pamięć o kolejarzach, którzy wtedy przybyli, ale także tych, którzy przez ten cały czas wiele poświęcają dla codziennej służby — mówiła Elżbieta Załuska, dyrektor warmińsko-mazurskiego zakładu POLREGIO w Olsztynie.

Polscy kolejarze przyjechali do Olsztyna z Białegostoku. Niestety, nikt z pionierów dziś już nie żyje.

— Moim zdaniem, moment przybycia kolejarzy do Olsztyna jest niezwykle ważny. Tutaj polskości nie było, Warmia walczyła o niepodległość, ale nikt nie uważał tego za Polskę. Powieszenie biało-czerwonej flagi było symbolicznym momentem. To właśnie dzięki kolei Olsztyn się tak rozwinął. Kolej w tamtych czasach miała jeszcze większe znaczenie niż obecnie. Po wojnie było to mnóstwo linii kolejowych, którymi można było transportować materiały niezbędne do rozwoju miasta — mówi Jacek Dybowski, przewodniczący związku zawodowego maszynistów kolejowych POLREGIO.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obrzydliwy dziad #3092615 19 lut 2022 02:25

  A czemu nie przy ulicy Warynskiego, ciagle te zmiany histori ten byl dobrya tamten nie, w Mockwie do dzis jest ulica warszawskaja i Kosciuszki, a w Kalingradzie ulica olsztynskaja a Olsztynie musi byc Dworcowa, nie wiem dlaczego, tak samo jak w Hameryce usuwaja pamniki bohaterow narodowych bo to rasista albo cos tam, byli durnie co chcieli usunoc Franklina ze $100 banknotu i co chyba lepiej wstawic Mao-Zedonga.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ja. #3092594 18 lut 2022 19:22

   Kolejarze byli w Olsztynie wcześniej, tuż po przejściu frontu wzięli się do roboty. To byli polscy robotnicy przymusowi którym właśnie przymusowa praca się skończyła. A że było ich mało to w lutym przysłano posiłki

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)