Posłanki Koalicji Obywatelskiej kontrolują Kuratorium Oświaty w Olsztynie

2022-02-18 08:15:00(ost. akt: 2022-02-18 08:10:18)
Opozycja apeluje o zawetowanie ustawy tzw. lex Czarnek

Opozycja apeluje o zawetowanie ustawy tzw. lex Czarnek

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Wczoraj poselską kontrolę w Kuratorium Oświaty w Olsztynie przeprowadziły posłanki Koalicji Obywatelskiej z sejmowej komisji edukacji. Chciały wiedzieć, ile skarg od rodziców wpłynęło do kuratorium na działalność organizacji pozarządowych w szkołach.
Ma to związek z tzw "lex Czarnek" czyli nowym prawem oświatowym miedzy innymi zezwalającym kuratorom na zablokowanie działania w szkołach organizacji pozarządowych. Minister tłumaczył wprowadzenie tego rozwiązania licznymi skargami rodziców.

— Dzisiejsza wizyta w Olsztynie jest nasza szesnastą, ostatnią związaną z kontrolą w kuratoriach oświaty — powiedziała posłanka KO Krystyna Szumilas, była minister edukacji. — I dzisiaj z całą stanowczością możemy powiedzieć, że nie ma setek skarg rodziców na organizacje pozarządowe. Są to pojedyncze marginalne zdarzenia. Jeżeli chodzi o kuratorium warmińsko-mazurskie to w ciągu ostatnich sześciu lat do kuratorium wpłynęło tak naprawdę sześc skarg, które przedstawił nam pan kurator. Ale tylko cztery z nich to były skargi rodziców dotyczące działalności organizacji pozarządowych.

— Robimy te kontrole, aby wykazać chwiejne fundamenty, na które powołuje się minister Czarnek — dodała posłana KO Barbara Nowacka. — Oczekujemy, że prezydent Andrzej Duda po zorganizowaniu wysłuchania obywatelskiego w tej sprawie, podejmie właściwą decyzję i zawetuję tę szkodliwą ustawę, która zabiera rodzicom decydowanie o tym, w jakich zajęciach pozalekcyjnych może uczestniczyć ich dziecko.

Jak powiedział Krzysztof Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty skarg na działalność organizacji pozarządowych było więcej, bo wiele z nich było w formie telefonów czy mejli. A tylko w sześciu z nich zostały wszczęty działania kontrolne, nadano im oficjalny bieg.

Zarzuty o ograniczenie praw rodziców przez "lex Czarnek" odpiera senator PiS Małgorzata Kopiczko, była nauczycielka i dyrektor.

— Ta ustawa tak naprawdę wzmacnia rolę rodziców — uważa senator Kopiczko — Wcześniejsze przepisy mówiły, że w przypadku wprowadzenia zajęć pozalekcyjnych przez organizacje z zewnątrz należało zapoznać z treścią zajęć radę rodziców, teraz maja być zapoznani wszyscy rodzice. Tak więc ustawa rozszerza zakres kompetencji rodziców, a nie je ogranicza.

Jednak ustawa wzmacnia pozycje kuratora, bo zgodnie z nowelą zgodę na takie zajęcia musi wyrazić też kurator.

— Kurator może się nie zgodzić, gdy zajęcia nie są zgodne z treściami, podstawą nauczania, wartościami, które przedstawiamy w szkole, prawem oświatowym — mówi senator Kopiczko. — Ale myślę, że tu będą pewne wytyczne dla kuratorów według jakich kryteriów ma to się odbywać.

Andrzej Mielnicki


Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3092577 18 lut 2022 18:17

  Że też Cichoń, całkiem przyzwoity człowiek, przyczepił się do takich zlepek komórek jak Nowacka i Szumilas. Cienki pan byłeś ,ale nawet pana lubiłam

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. B.K. #3092564 18 lut 2022 16:43

   Jeżeli Nowacka ma nadzorować oświatę w Rzeczypospolitej, to ja uprzejmie dziękuję. Już ta opcja wywróciła do góry nogami edukację, teraz trzeba po nich sprzątać. O ograniczeniu nauki historii nie wspomnę, Zresztą oni zapewne uważają, że historia Polski nie jest do niczego potrzebna...

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. magda #3092560 18 lut 2022 15:36

    Cudowni jesteście, drodzy politycy, w każdej dziedzinie życia chcecie dla nas, obywateli jak najlepiej. Uwielbiam Wasze wywody, tak skrajne zdania na jeden temat, super! Szkoda tylko że kosztem swojej rodziny muszę Was utrzymywać :( Było tak zimno czy drogie panie zagryzają naturalnie? Proszę odpuścić, szkoda zębów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   2. frost #3092541 18 lut 2022 15:07

    A ten kurator z Olsztyna jakiej jest opcji ? Fakt faktem, że edukacja dzieci przeważnie zwisa rodzicom a zwłaszcza w tak drażliwej sprawie jak obecność organizacji pozarządowych o znanych postępowych programach. Lepiej się nie wychylać. Natomiast rodzice, którym zależy na wychowaniu swoich dzieci posyłają je do szkół prywatnych lub... katolickich i to w całej Europie! Tam mają wpływ na to czego dzieci mają się uczyć. Remedium na taką sytuację nie są naloty cór rewolucji na kuratoria a przyznanie rodzicom bonu oświatowego, żeby ich dzieci mogły chodzić do takich szkół, które zagwarantują właściwe wykształcenie. Obecnie sfeminizowane i zlewicowane szkoły produkują wykształciuchów, którzy jakimś cudem dostają się na wyższe uczelnie nie znając tabliczki mnożenia i ułamków, nie mając pojęcia o historii kraju i ojczystym języku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   3. Stary dziad #3092538 18 lut 2022 15:06

    Po pierwsze numer ci się pomylił. Po drugie jakim służbom? Śmiało napisz. Po trzecie to forum nie blokuje nazw użytkowników, ale dopuszcza każdorazowo posługiwanie się innym, co moim zdaniem jest zgodne z zasadą wolności słowa. Po czwarte nie próbuj zastraszać innych użytkowników bo na to tez są paragrafy. Po piąte żywię nadzieję, że zgłaszając "odpowiednim służbom" zgłosiłeś także obelżywe wpisy dokonywane przez siebie pod adresem innych użytkowników. Miłego popołudnia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (13)