Budowa parku Nagórki-Jaroty w Olsztynie jest prawie na finiszu. Ekspresowa realizacja zwycięskiego projektu OBO

2022-02-16 08:30:00(ost. akt: 2022-02-15 16:55:36)
Park Nagórki-Jaroty w Olsztynie jest prawie na ukończeniu

Park Nagórki-Jaroty w Olsztynie jest prawie na ukończeniu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Park Nagórki-Jaroty to zwycięski projekt zeszłorocznej edycji OBO. Projekt autorstwa Pawła Klonowskiego i Łukasza Łukaszewskiego zdobył 9493 głosy, zyskując ponad 3 tys. głosów przewagi nad drugim projektem.
Społeczna inicjatywa dwóch olsztyńskich radnych przewiduje budowę pieszych i rowerowych połączeń terenów zielonych na granicy Nagórek i Jarot. Pomysł na budowę parku nie powstał w zeszłym roku. Inicjatywa zagospodarowanych nieużywanych, podmokłych terenów leżących pomiędzy największymi olsztyńskimi sypialniani była przedmiotem dyskusji mieszkańców od wielu lat.

Po kilku nieudanych próbach realizacji projektu dwóch olsztyńskich radnych: Paweł Klonowski i Łukasz Łukaszewski postanowiło zgłosić go do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Po rozpisaniu planów i szczegółowym przedstawieniu swojej wizji projekt trafił do głosowania. Okazało się, że inicjatywa przypadła do gustu mieszkańcom, którzy zdecydowaną większością głosów wybrali projekt parku Nagórki-Jaroty do realizacji.

— Projekt ma bardzo długą genezę. Miał być zgłoszony już do poprzedniej edycji OBO, jednak nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności na siebie. W tym roku razem z Łukaszem Łukaszewskim postanowiliśmy się zmobilizować i zgłosić projekt — mówi Paweł Klonowski, jeden z inicjatorów projektu. — Nie mogłoby się to udać bez wsparcia mieszkańców, którzy razem z nami zaangażowali się w ten projekt. Park będzie otwarty na Nagórki i Jaroty, a wszystko zostanie zbudowane wokół zbiornika retencyjnego. Nasadzimy w parku ponad 150 drzew. To pewna rekompensata za wycinki pod nową linię tramwajową. Chcemy, żeby nasz park był zielony i zalesiony — podsumowuje Klonowski

Projekt został ogłoszony zwycięzcą zeszłorocznej edycji OBO w listopadzie. Obecnie mamy połowę lutego a realizacja projektu jest już na ostatniej prostej. Powstała już ścieżka, część ławek i oświetlenie. Ekipa budowlana, która pracuje na miejscu montuje również specjalny grill i śmietniki. Park powoli nabiera uroku, wiosną może stać się kolejną atrakcją Olsztyna.

— Realizacja projektu idzie w ekspresowym tempie — przyznaje radny Łukasz Łukaszewski, jeden z inicjatorów projektu — Gołym okiem widać, że park rośnie. Do ukończenia projektu, który zgłosiliśmy w OBO zostały jeszcze nasadzenia drzew i drobne prace takie jak montaż dodatkowych ławek — zauważa radny Łukaszewski i dodaje — Chcielibyśmy, żeby to co powstanie było tylko bazą pod dalsze zagospodarowywanie tego terenu. Chcemy pozyskać dodatkowe środki unijne, które pozwolą nam jeszcze bardziej rozbudować park. Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje.

Fot. Zbigniew Woźniak

Podobnego zdania jest klubowy radny Łukasza Łukaszewskiego, Paweł Klonowski, który uważa, że to co w tej chwili powstanie powinno być "kręgosłupem pod dalszy rozwój".

— Jesteśmy bardzo dumni z tego parku — przyznaje radny Paweł Klonowski — Szybka realizacja naszego projektu jest odpowiedzią na krytyczne głosy w stronę OBO, że projekty są wybierane, po czym ich realizacja jest odwlekana w czasie. Tym razem było inaczej — zwraca uwagę Paweł Klonowski po czym dodaje — To co dalej powstanie w parku Nagórki-Jaroty zależy w tej chwili od mieszkańców i urzędników. Do nas docierają różne głosy, zawsze staramy się te pomysły analizować i brać pod uwagę w dalszych projektach. My zbudowaliśmy kręgosłup pod dalszy rozwój, teraz czas na dołożenie dodatkowych atrakcji.

Jedną z największych atrakcji nowego parku będzie inteligentne oświetlenie, które będzie zaświecało się wtedy, gdy ktoś akurat będzie przechodził. Lampy reagujące na ruch pozwalają zaoszczędzić energię przy jednoczesnym oświetleniu terenu. Część z nich została już zamontowana, a park Nagórki-Jaroty z powietrza nagrał Dominik Ruczyński. Film robi wrażenie:


Karol Grosz


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Never #3092101 16 lut 2022 12:56

  ja tam łazic tam nie będę wiec po co mi to, ja łażę na grumwaldzką do caritasu na zupkę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. allsteen #3092081 16 lut 2022 11:31

   Panie Karolu, zabrakło informacji o lokalizacji parku. Informacja, że miedzy Jarotami, a Nagórkami jest zbyt enigmatyczna. Ja na przykład nie wiem gdzie powstaje ten park i mogę się jedynie domyślać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stary dziad #3092079 16 lut 2022 11:12

   Zwłaszcza na tych drzewkach mi zależy. Będzie gdzie się odlać. A w krzakach będę mógł męczyć pytona.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  3. PawełH #3092068 16 lut 2022 10:36

   Część obecnie realizowana, będąca na finiszu, to obszar związany z projektem budowy zbiornika retencyjnego. Projekt, który miał być oryginalnie oddany do użytku, jeśli się nie mylę, w 2019 roku. Projekt Parku Nagórki-Jaroty złożony przez Radnych jeszcze się nie rozpoczął.

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. basilo #3092036 16 lut 2022 08:42

    Inteligentne oświetlenie ... wow ... Wystarczy przejść się ścieżkami nad Jeziorem Długim, czy Krzywym. To widać jak to działa. Czyli że nie działa

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz