Gwiezdne Historie": Wystawa w Łodzi

2022-02-15 11:16:51(ost. akt: 2022-02-15 11:21:15)
Gwiezdne wojny

Gwiezdne wojny

Autor zdjęcia: Pixabay

Modele Sokoła Millennium, stacji kosmicznych, a także pojazdów i robotów z kultowych "Gwiezdnych wojen"
Dzięki współpracy z grupą fanów bodaj najsłynniejszego w świecie kosmicznego uniwersum powstała wystawa "Gwiezdne historie". Wśród wielu modeli umieszczonych w zjawiskowych przestrzeniach Centrum Nauki i Techniki EC1 można rozpoznać postacie, pojazdy, kultowe statki kosmiczne i roboty.
Prezentowane na wystawie prace wymagały pomysłowości, rozwiązywania zaskakujących problemów i trudności, niekiedy poświęcenia mnóstwa czasu: na przykład model Sokoła Millenium autorstwa Bernarda Szukiela powstawał aż 4 lata! Do ich tworzenia wykorzystano zużyte elementy drukarek i urządzeń. Twórcy ekspozycji udowadniają zatem, jak inspirujące są historie, które pierwszy raz pojawiły się na kinowych ekranach jeszcze w latach 70. XX wieku!


W ramach wystawy organizatorzy zapraszają m.in na spotkanie z autorem książki "Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu 'Gwiezdnych wojen'", panem Jakubem Turkiewiczem.
„Porozmawiamy o tym, jak „Gwiezdne wojny” zawładnęły wyobraźnią mieszkanek i mieszkańców PRL, jakie gadżety były w zasięgu polskich fanów w latach 80. XX w. i dlaczego koszmarnie brzydkie figurki z tamtych lat kosztują dziś małą fortunę”