Szymany przyciągają inwestorów

2022-02-14 13:23:55(ost. akt: 2022-02-14 14:01:32)
Port Lotniczy Olsztyn- Mazury w Szymanach

Port Lotniczy Olsztyn- Mazury w Szymanach

Autor zdjęcia: Darek Dopierała

Doskonałe połączenie komunikacyjne, połączenie lotnicze z Krakowem, pozytywne nastawienie samorządów. To tylko niektóre z argumentów, dzięki którym na Warmii i Mazurach zainwestowała kolejna firma, która chce zatrudnić kilkudziesięciu specjalistów.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury daje samorządowi województwa wiele możliwości. To nie tylko lotnisko, z którego korzystacie na co dzień w Szymanach. Województwo jest właścicielem wielu pobliskich terenów inwestycyjnych, które dają szanse rozwoju portu, jak również naszego regionu.

Kilkanaście tygodni temu otworzyliśmy wielkopowierzchniowe hangary, które będzie wykorzystywała m.in. szkoła dla przyszłych pilotów - Bartolini. Teraz kolejny inwestor - firma Consultronix zauważyła szanse, jakie niesie za sobą sąsiedztwo naszego lotniska i nabyła teren pod swoje biznesowe projekty — napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Consultronix jest dystrybutorem sprzętu medycznego. Zajmuje się wyposażaniem klinik i szpitali wcałej Polsce, również w Olsztynie. Spółka córka CX Engineering zajmuje się produkcją sprzętu medycznego, szczególnie okulistycznego, ale nie tylko. 99 procent produkcji idzie na eksport głównie do USA.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, o wyborze parku technologicznego w Szymanach zadecydowało kilka czynników, takich jak: doskonałe usytuowanie komunikacyjne, połączenia lotnicze, przede wszystkim z Krakowem, pozytywne nastawienie samorządów do rozwoju technologicznego regionu, bliskość centrum konferencyjnego w Gromie k. Szyman a także niższe koszty działalności niż w Krakowie przy wyższych dotacjach europejskich. Nie bez znaczenia są również walory turystyczne regionu.

Inwestycja przełoży się na rozwój regionu


— W Szymanach powstanie zakład produkujący najwyższej klasy urządzenia medyczne. Będziemy więc potrzebowali inżynierów, konstruktorów informatyków i pracowników technicznych. Planujemy zatrudnienie w pierwszym etapie ok. 50 osób. Oczywiście aspiracje mamy dużo większe — zapowiada Krzysztof Smolarski, prezes Consultronix SA.

— W Szymanach powstanie zakład produkujący najwyższej klasy urządzenia medyczne — zapowiada Krzysztof Smolarski, prezes Consultronix SA.( z prawej, z lewej Leszek Piątek wiceprezes firmy)
Fot. Bartek Dziedzic
— W Szymanach powstanie zakład produkujący najwyższej klasy urządzenia medyczne — zapowiada Krzysztof Smolarski, prezes Consultronix SA.( z prawej, z lewej Leszek Piątek wiceprezes firmy)

Podobne aspiracje mają także władze Warmii i Mazur. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest właścicielem około 100 hektarów terenów inwestycyjnych przy Porcie Lotniczym Olsztyn Mazury. Tereny te są objęte planem zagospodarowania. Przygotowywany jest również projekty dotyczące uzbrojenia tych działek.

Wicemarszałek Marcin Kuchciński
Fot. Archiwum prywatne
Wicemarszałek Marcin Kuchciński
— Obserwujemy dalsze zainteresowanie terenami inwestycyjnymi Przygotowujemy się do ogłoszenia kolejnych przetargów. Umiejscowienie w tym miejscu zakładów produkcyjnych to bezpośrednia inwestycja środków finansowych w naszym regionie. Spowoduje to również powstanie kolejnych miejsc pracy oraz da możliwość budowy siatki kooperantów wśród lokalnych przedsiębiorców, a także pozwoli na rozwój portu lotniczego — wyjaśnia Marcin Kuchciński.

Jak dodaje, Dariusz Naworski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, każda inwestycja związana bezpośrednio z lotniskiem, tak jak uruchomienie bazy szkoleniowej Bartolini Air czy pośrednio przez zwiększenie potencjału inwestycyjnego terenów zlokalizowanych w otoczeniu lotniska, jest wartością dodaną dla lokalnej i regionalnej społeczności oraz gospodarki.

— Każda z tych inicjatyw wpływa na zwiększenie aktywności ekonomicznej w regionie. To nowe miejsca pracy, nowe szanse rozwoju dla dostawców towarów i usług z naszego województwa, ale również nowe możliwości budowania kariery w branży lotniczej i szansa zdobycia renomowanego zawodu pilota liniowego, z której mogą skorzystać młodzi mieszkańcy Warmii i Mazur — wyjaśnia Dariusz Naworski.

Łukasz Razowski