Na nowoczesne centrum urazowe potrzeba 78 milionów

2022-02-12 08:00:00(ost. akt: 2022-02-11 18:11:42)

Autor zdjęcia: Pixabay

Władze regionu ubiegają się o dofinansowanie trzech projektów w ramach II edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To utworzenie nowego Centrum Urazowego w Olsztynie, a także modernizacja dróg wojewódzkich – 527 (Morąg – Łukta) i odcinka drogi 653 w Olecku.
Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego wnioskuje o dofinansowanie z budżetu państwa sięgające niemal 90 mln zł. Na tapecie znalazły się trzy projekty, których łączna wartość wynosi prawie 104 mln zł. Największym z nich jest Centrum Urazowe w Olsztynie.

– Jesteśmy zdeterminowani, by utrzymywać proinwestycyjny kierunek naszej aktywności – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Nowoczesne Centrum Urazowe w stolicy regionu to strategiczna inwestycja warta blisko 78 mln zł. Musi zostać zrealizowana, by lepiej zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa. To nasza kolejna próba aplikowania o wsparcie przez rząd tego projektu. Liczymy na pomyślne rozpatrzenie naszego wniosku – dodaje.

Oprócz utworzenia Centrum Urazowego w Olsztynie, władze regionu stawiają na dalszą modernizację dróg wojewódzkich. Tym razem chodzi o:

1. Rozbudowę drogi wojewódzkiej 527 na odcinku Morąg – Łukta: etap II, odcinek Bramka – Florczaki. Wartość inwestycji: 21,9 mln zł, wniosek o dofinansowanie: 20,8 mln zł,

2. Rozbudowę drogi wojewódzkiej 653 w zakresie skrzyżowania z drogą powiatową 4979N w Olecku. Wartość inwestycji – 4,3 mln zł, wniosek o dofinansowanie: 4,1 mln zł.

– W przypadku pozytywnego rozpatrzenia naszej inicjatywy, po stronie samorządu województwa leży zabezpieczenie wkładu własnego na realizację inwestycji – tłumaczy marszałek Brzezin. – Mowa o ponad 14 mln zł. Już teraz jesteśmy w pełni przygotowani do tego zadania – dodaje.

W ramach I edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych samorząd województwa pozyskał dofinansowanie na realizację dwóch projektów drogowych – remont DW 527 na odcinku Kwietniewo – granica województwa, a także modernizację DW 593 w Dobrym Mieście. Łączna wartość tych zadań sięga 35 mln zł.