Olsztyn: Pieniędzy na Stomil nie będzie. Przynajmniej na razie

2022-02-09 20:32:32(ost. akt: 2022-02-09 16:53:08)
Tak obecnie wygląda stadion Stomilu Olsztyn

Tak obecnie wygląda stadion Stomilu Olsztyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W sprawie pierwszoligowego Stomilu do Piotra Grzymowicza pisali prezes klubu Arkadiusz Tymiński oraz szef PZPN Cezary Kulesza. Wczoraj prezydent Olsztyna odpowiedział, ale raczej nie zadowolił sympatyków "Dumy Warmii".
Cała sprawa chodzi o przekierowanie pieniędzy z inwestycji związaną z renowacją rondeli przed Wysoką Bramą na remont Stadionu Miejskiego, którego głównym użytkownikiem jest Stomil. Stadion, który lata świetności ma już dawno za sobą przez co - zdaniem osób związanych z klubem - nie dość, że nie przyciąga kibiców, to na dodatek wpływa na wyniki sportowe biało-niebieskich, które w tym sezonie są znacznie poniżej oczekiwań.

Prezydent Olsztyna na zwołanej wczoraj konferencji prasowej wyjaśnił całą sytuację. Samorząd do pierwszej edycji konkursu „Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” zgłosił trzy projekty: wiadukt na Tracku, remont ul. Plażowej i budowa ulicy Nowobałtyckiej. Ostatecznie wygrały dwie pierwsze propozycje, które wkrótce zostaną zrealizowane. Do drugiej edycji miasto również zgłosiło trzy projekty: remont boiska przy SP 18, zakup autobusów elektrycznych oraz inwestycja związaną z budową rondeli przed Wysoką Bramą. I to właśnie ostatni projekt wzbudził zainteresowanie osób związanych ze Stomilem. Ich zdaniem pieniądze, które mogą zostać pozyskane z rządowego programu, powinny zostać przekierowane na remont Stadionu Miejskiego. Prezydent Grzymowicz uważa jednak, że to niemożliwe. Dlaczego?

Otóż budowa rondeli ma już dokładnie opisany projekt wraz z wizualizacją. Ponadto doskonale zazębia się z inwestycją tramwajową, gdyż do jej wykonania niezbędne będzie przebudowanie kanalizacji. Gdyby miasto najpierw zbudowało tam linię tramwajową, a dopiero później budowało rondelę, wtedy konieczne byłoby rozbieranie torowiska. Poza tym projekt remontu Stadionu Miejskiego jest już przestarzały i trzeba go napisać na nowo. Wszystkie formalności wraz z wpisaniem zaleceń Sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej zajmą około 12 miesięcy. To zdecydowanie za długo, bo przetarg na inwestycje, które będą finansowane z Polskiego Ładu: Programu Inwestycji Strategicznych musi się odbyć maksymalnie sześć miesięcy po ogłoszeniu wyników konkursu.

Prezydent Olsztyna jednak podkreślał, że kontaktował się się z Pawłem Żukowskim, Dyrektorem Generalnym Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Z rozmowy miało wyniknąć, że w przyszłości będą jeszcze organizowane kolejne edycje konkursu. Prezydent Piotr Grzymowicz podkreślił, że nie wyklucza zgłoszenia modernizacji Stadionu Miejskiego, konieczne jest jednak przygotowanie szczegółowej dokumentacji.

Tu jednak kończą się dobre informacje dla fanów biało-niebieskich, bo prezydent Piotr Grzymowicz odniósł się do trudnej sytuacji finansowej, w której obecnie znajduje się klub. Przypomnijmy, że to właśnie miasto pomogło spłacić stare zobowiązania Stomilu, dzięki czemu możliwe byłoby wejście prywatnego inwestora.

— Jesteśmy zaniepokojeni tym, że do końca listopada 2021 roku klub wygenerował 2,6 mln zł straty. Jestem zaniepokojony tym, że w sprawozdaniu za cały rok poprzedni było to 5 mln zł starty. Myśmy oddłużyli klub, daliśmy w kolejnych latach: 2019,2020,2021 po 2 miliony złotych. Wywiązaliśmy się z umowy zawartej w lipcu 2015 roku. Miało do takich sytuacji już nie dochodzić. Kto ma teraz pokryć te straty? My? Z udziałami rzędu 1,3 proc.? Bo może my jeszcze wszystkiego nie wiemy. Klub jest znowu w trudnej sytuacji i to jest niepokojące. Bo znowu są długi! — mówił zdenerwowany prezydent Piotr Grzymowicz na konferencji prasowej — Kto ma to pokryć? Mieszkańcy? Znowu mieszkańcy? My mamy bardzo wiele przedszkoli, szkół, żłobków, w których musimy prowadzić remonty. Nie mówię już o naprawianiu naszych dróg i chodników. Będziemy musieli dokonać wyboru. A bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze — podkreślił prezydent.

Stomil Olsztyn więc nie może liczyć na duże wsparcie finansowe Urzędu Miasta w funkcjonowaniu klubu. Prezydent odnosił się jedynie do ewentualnego remontu stadionu, podkreślając tym samym, że miasto i tak inwestuje w niego pieniądze. Piotr Grzymowicz przytoczył m.in montaż oświetlenia, wymianę murawy, prace związane z odświeżeniem elewacji, dołożeniem dodatkowych krzesełek czy wymianą bramy.

Jerzy Litwiński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie wspomniał również o coraz gorszych wynikach Stomilu. Jego zdaniem przed remontem stadionu należy się najpierw zastanowić, czy warto inwestować tak duże pieniądze w klub, który "zamiast pukać do drzwi ekstraklasy, coraz mocniej dobija się do drugiej ligi".

— Nie gra stadion i nie grają pieniądze. Grają ludzie. Wróćmy klika lat wstecz. Drużyna Piotra Zajączkowskiego z pustym kontem i milionami długów prezentował dużo lepszy poziom sportowy niż obecny zespół. Dzisiaj mamy trzecie od końca tabeli, kilkudziesięciu zawodników, którzy się przez klub przewinęli, kilku trenerów i sześciu prezesów. Zespół broni się przed spadkiem. O tym teraz powinniśmy mówić. Bo dla kogo my mamy ten stadion budować i inwestować 200 mln złotych? Dla drugiej ligi? Może wypowiadam się za bardzo emocjonalnie jako sympatyk zespołu, ale uważam, że na tym powinniśmy się teraz skupić — mówił Jerzy Litwiński na konferencji prasowej.

Obecnie Stomil Olsztyn płaci samorządowi symboliczne kwoty za użytkowanie stadionu, mimo tego, w 2021 jego utrzymanie przyniosło ponad 615 tys. zł strat. Obecnie na obiekcie trwają prace związane z montażem dodatkowych krzesełek, w swoim obiektywie uchwycił je nasz fotoreporter Zbigniew Woźniak.

Karol Grosz


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ols #3091260 10 lut 2022 19:53

  Zmarnowano miliony oficjalnie i nieoficjalnie. Jakże by inaczej wyglądało miasto, gdyby sfinansowano z nich remonty infrastruktury. Tam, gdzie tramwaju nie ma i nie będzie jest ona w fatalnym stanie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Lucek #3091176 10 lut 2022 12:06

  Tramwajarz górą...... Miasto wolne od sportu, lejem beton.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary dziad #3091134 10 lut 2022 08:51

  Panie Prezydencie! I niech pan nie zapomni ujawnić ile pieniędzy miasto wydało przez ostatnie 3 lata na utrzymanie teatrów, filharmonii i galerii, których nikt nie odwiedza. Albo ile kasy poszło na Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, które symulują pracę od września co najmniej. Stomil przynajmniej przyciąga ludzi na mecze, a gdyby stadion zapewniał komfortowe warunki widzom to przypominam, że w extraklasie na mecze przychodziło po 15 tys. widzów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-33) odpowiedz na ten komentarz

 4. paq #3091120 10 lut 2022 08:01

  Panie Prezydencie! Proszę ujawnić całą kwotę jaka przez ostatnie 3 lata miasto przelało na Stomil, również te, które wydały spółki miejskie

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz