Najważniejsze wyścigi kolarskie

2022-02-09 00:55:25(ost. akt: 2022-02-09 00:55:47)   Artykuł sponsorowany
Rowerzystów możemy spotkać na każdym kroku. Część z nich traktuje tę czynność czysto rekreacyjnie, część z nich traktuje to jako środek transportu, ale coraz więcej ludzi, jazdę rowerem uprawia zawodowo. Z tego względu powstaje coraz to więcej wszelkiego rodzaju wyścigów. Które z nich są największe i mają największe znaczenie? Przedstawiamy listę najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie.
Tour de France
Jeden z największych szosowych wyścigów kolarskich na świecie, czyli Tour de France, odbywa się od 1903 roku i jest najstarszym z obecnie odbywających się wyścigów. Rok w rok (oprócz odwołanych zawodów w okresie I oraz II WŚ) w okresie letnim, najczęściej w lipcu, na francuskich ulicach bierze udział ponad dwustu uczestników podzielonych na ponad 20 grup kolarskich. Zawodnicy rywalizują o główną nagrodę w wysokości 500 tysięcy euro.

Tour de France, oprócz niesamowitej otoczki medialnej (transmisja na całym świecie), jest także jednym z trzech najbardziej prestiżowych wyścigów w roku (wraz z Giro d’Italia oraz Vuelta a España). Cechuje się on przede wszystkich dużą skalą trudności, gdyż trasa biegnie m.in. przez Alpy czy Pireneje. Przez trzy tygodnie pokonanie ponad trzech tysięcy kilometrów tak ciężkiej trasy może być nie lada wyzwaniem.

Dlatego także, ten wyścig został podzielony na 21 etapów oraz cztery klasyfikacje: górska, sprinterska, młodzieżowa oraz drużynowa. Z tego względu brak zwycięstwa w wyścigu nie musi wiązać się z powrotem do domu z pustymi rękoma. Za nami już 108 edycji tego prestiżowego wyścigu. Kto ma największe szanse wygrać kolejną edycję? Zakłady bukmacherskie w roli faworyta stawiają przede wszystkim zwycięzcę ostatnich dwóch edycji - Tadeja Pogačara.

Giro d’Italia
Przenosimy się na Półwysep Apeniński, gdzie od 1909 roku odbywa się Giro d’Italia. Zawodnicy w pierwszych edycjach tego prestiżowego wyścigu wywodzili się głównie z Włoch, obecnie ścigają się tam kolarze z całej Europy, a nawet świata. Zwycięzca wyścigu może liczyć na wygraną w wysokości ponad 260 tysięcy euro i tak jak w przypadku Tour de France, na nagrody pieniężne liczyć mogą zwycięzcy poszczególnych etapów oraz klasyfikacji.

Organizatorem Giro d’Italia jest RCS MediaGroup, która jest właścicielem m.in. La Gazzetta dello Sport, czyli topowej włoskiej gazety. To właśnie z inicjatywy tej gazety wszystko się rozpoczeło ponad 100 lata temu. Trasa wyścigu co roku jest nieco inna. Często też prowadzi przez inne sąsiednie państwa, a jej długość wynosi zazwyczaj nieco ponad 3600 km.

Vuelta a España
Trzeci z najważniejszych wyścigów w roku, czyli Vuelta a España. Odbywa on się na Półwyspie Iberyjskim, a dokładnie w Hiszpanii. Jest to najmłodszy z wyścigów wielkich tourów - zorganizowany po raz pierwszy w 1935 roku. Odbywa się on we wrześniu każdego roku, aby nie kolidować z innymi wyścigami i móc przyciągnąć najlepszych kolarzy świata.

Tak jak w przypadku Giro d’Italia oraz Tour de France, ten wyścig również ma 21 etapów. Różni się jednak długością trasy, przykładowo w 2021 roku trasa wynosiła 3417 km. Obecnym rekordzistą Vuelta a España jest Roberto Heras, który zwyciężał w tym wyścigu czterokrotnie w roku 2000 oraz latach 2003-2005.

Tour de Pologne
Choć nie cieszącym się takim uznaniem jak poprzednie z wymienionych wyścigów, rodzima impreza ciągle zyskuje na popularności i jest jedną z największych imprez w tej części Europy. Pierwszy wyścig odbył się w 1928 roku i z kilkoma przerwami, trwa do dziś. Obecnie organizatorem jest Lang Team z Czesław Langiem na czele.

Trasa jest dużo krótsza od trzech wyżej wspomnianych wyścigów, wynosi ona zazwyczaj powyżej 1000 km i trwa 7 dni. Obecnie dzieli się na cztery klasyfikacje (nie licząc klasyfikacji głównej): górską, aktywnych, punktową/sprinterską oraz drużynową. Rekordzistami Tour de Pologne są Marian Więckowski, Dariusz Baranowski, Andrzej Mierzejewski, którzy mogą się pochwalić trzema zwycięstwami.