Ekstremalne zimowe wyzwanie pływaka z Mazur. W Odrze było ich 300 z całego świata

2022-02-06 11:20:20(ost. akt: 2022-02-07 08:25:06)

Autor zdjęcia: arch. Bartłomiej Kubkowski

Bartek Kubkowski FOKA z Giżycka został podwójnym wicemistrzem świata na 1000 i 100 m w zimowym pływaniu w rzece. Po raz pierwszy w Polsce odbyły się w Głogowie Mistrzostwa Świata w Lodowym Pływaniu w Odrze.
Mistrzostwa Świata w Lodowym Pływaniu odbyły się w dniach 4-6 lutego w Głogowie. W zawodach i rywalizacji w Odrze wzięło udział około 300 zawodników z 27 krajów, w tym ponad stu zawodników z Polski. To czwarte tego typu mistrzostwa na świecie. Wcześniej organizowano je w Rosji i Niemczech. Polska była po raz pierwszy gospodarzem mistrzostw w zimowym pływaniu. Trzydniowe zawody rozegrane zostały na 10 dystansach - od 50 do 1000 metrów.

Fot. arch. Bartłomiej Kubkowski


Zimowe pływanie różni się od zwykłego pływania tylko temperaturą wody, która nie może być wyższa niż pięć stopni. W sobotę woda w Odrze miała 3,5 stopnia Celsjusza. Podczas porannych startów zawodnicy zmagali się z silnym, zimnym wiatrem, a od południa przyświecało im słońce. W sobotę giżycczanin Bartek Kubkowski wywalczył srebrny medal, choć był bliski złota.

Fot. Tomasz Kubkowski

- Bartek był bliski mistrzostwa, ale na 750 metrze prowadząc zakrztusił się wodą i zwolnił - mówi Tomasz Kubkowski, tata i manager Bartka. - Tylko dlatego przegrał mistrzostwo, ale jak to mówią „co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Bartek walczy do końca.

Fot. Tomasz Kubkowski

Niedzielny start na 100 m stylem zmiennym przyniósł Bartkowi drugie wicemistrzostwo świata. Podwójny sukces pływaka z mazurskiego Giżycka.

Fot. arch. Bartłomiej Kubkowski

Foka przepłynie Bałtyk
Bartek Kubkowski „Foka” to młody pływak z Giżycka, który swoją przygodę z pływaniem rozpoczął jako mały chłopiec w Klubie Medyk, a kontynuował w Szkole Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu. Jako piętnastolatek przepłynął Niegocin, potem cztery inne jeziora. Dziś jest dyrektorem krajowym polskiej firmy S’ouvre i sportowcem, który stoi przed wielkim wyzwaniem. Zamierza pokonać wpław Bałtyk. Trasę 170 km ze Szwecji do Kołobrzegu chce przepłynąć o własnych siłach w ciągu 60 godzin w lipcu 2022 roku. To realizacja jego autorskiego projektu o nazwie ULTRA BALTIC SWIM.
Renata SzczepanikKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basilo #3090664 7 lut 2022 07:52

    Jaka Foka ? Nutella !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. qauq #3090604 6 lut 2022 16:58

    Redaktorze! Proszę być rzetelnym! W Głogowie wystartowało jeszcze dwóch zawodników z naszego województwa. Oni również wracają z medalami!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)