Przecena Facebooka o 238 mld dol. jednego dnia, przejdzie do historii rynków kapitałowych

2022-02-04 11:19:04(ost. akt: 2022-02-04 11:30:47)
Help

Help

Autor zdjęcia: Pixabay

Pierwszy taki przypadek w 18-letniej historii Facebooka. Paniczna reakcja giełdy
Kończy się pewna era w historii Facebooka. Średnia dzienna liczba użytkowników spadła po raz pierwszy w historii giganta mediów społecznościowych. Mark Zuckerberg przyznaje, że firma musi mierzyć się z odpływem użytkowników do konkurencji. To niejedyny problem. Uciekają też inwestorzy. Akcje na Wall Street poleciały ostro w dół. Jeszcze nigdy w historii żadna spółka giełdowa nie straciła na wartości jednego dnia tyle, co Facebook w czwartek. Spadek notowań jego akcji o 26,4 proc. oznacza zmniejszenie wartości rynkowej spółki aż o 237,6 mld dol. Tym samym przecena Facebooka o 238 mld dol. jednego dnia przejdzie do historii rynków kapitałowych.

Facebook kiedyś był zdecydowanym liderem mediów społecznościowych. Po 18 latach ciągłego wzrostu liczby użytkowników nastąpiło załamanie. 

Problemy Facebooka
Analitycy zauważają też inne problemy, które mogą powodować, że inwestorzy odwracają się od Facebooka i całego biznesu Marka Zuckerberga. Firma zmieniła swoją nazwę(na Meta), bo chciała skupić się na Metaverse, czyli stworzeniu czegoś w rodzaju wirtualnego świata, który miałby być nowym sposobem łączenia społeczności. Ciągle jednak jest to bardziej na etapie marzeń, a pochłania miliardy dolarów.
Do tego wizerunkowo Facebook mocno stracił w ostatnim czasie. Afery z m.in. wyciekiem danych użytkowników sprawiają, że firma "postrzegana jest przez wielu w Dolinie Krzemowej jako trująca marka".

Co na to spółka i jej szef Mark Zuckerberg
Spółka wyjaśnia, że z powodu wysokiej inflacji oraz zakłóceń w łańcuchach dostaw zmniejszyły się budżety wielu reklamodawców, co odbiło się na jej wynikach finansowych(zysk Mety na akcję wyniósł 3,67 USD wobec oczekiwanych przez rynek 3,84 USD)
Ponadto, firma ocenia, że zmiany w ustawieniach prywatności, utrudniające personalizację reklam, wprowadzone przez Apple będą ją kosztowały w tym roku 10 mld USD.
Założyciel i prezes spółki Mark Zuckerberg ostrzegł również inwestorów przed rosnącą konkurencją. "Ludzie mają wiele możliwości wyboru sposobu spędzania czasu, a aplikacje takie jak YouTube TikTok rozwijają się bardzo szybko" Szczególnie wśród młodszej widowni Facebook przestał być modny.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Never #3090432 4 lut 2022 12:49

    @Stary dziad - za to twój putin i łukaszenka to dopiero są wybitne mózgi - takie jak ty

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Obrzydliwy dziad #3090414 4 lut 2022 12:26

    Jak sie kot zesral kanape to od razu daja na facebooka, mam znajomego to jego sabaka jest bohaterem na facebuku nie z nim wytrzymac, zorany leb jak u Bidena.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz