E-recepta, e-zwolnienie, e-lekarz - zobacz, jak rozwija się polska służba zdrowia

2022-02-04 01:08:14(ost. akt: 2022-02-04 01:09:48)   Artykuł sponsorowany
E-recepta, e-zwolnienie, e-lekarz – zobacz, jak rozwija się polska służba zdrowia
Wraz z cyfryzacją służby zdrowia w Polsce zaczęły obowiązywać rozwiązania takie jak e-recepta czy e-zwolnienie. Zalet i korzyści związanych z ich wprowadzeniem jest bardzo wiele - jest to między innymi możliwość konsultacji z lekarzem bez wychodzenia z domu i znacznie więcej. Sprawdź!

E-lekarz online i e-służba zdrowia – co warto wiedzieć?
Cyfryzacja polskiej służby zdrowia stała się już faktem i choć jeszcze wiele przed nami, już teraz pacjenci mogą korzystać z wielu udogodnień związanych z tymi zmianami. Przykładem jest między innymi e-recepta oraz e-zwolnienie, czyli elektroniczne wersje znanych z wcześniejszych lat papierowych dokumentów. Ich wprowadzenie zredukowało ilość błędów związanych z wypisywaniem ręcznym czy odczytywaniem dokumentów. To również możliwość archiwizacji historii leczenia i wglądu do takich danych przez pacjenta w dowolnej chwili.
Wraz z cyfryzacją pojawiły się również nowe możliwości, w tym chociażby wystawienie recepty online bądź e-zwolnienia przez Internet. Rozwiązania te cenione są zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy wiele osób stara się ograniczać swoje wizyty w przychodni do niezbędnego minimum. E-lekarze przyjmują pacjentów znacznie szybciej niż w przypadku konieczności wizyty stacjonarnej, a w wielu przypadkach jest to wystarczające do diagnozy czy leczenia. Rozwiązanie to odciąża także stacjonarną służbę zdrowia, co również ma niebagatelne znaczenie.

Wystawianie recepty online – udogodnienie dla wielu pacjentów
E-lekarz online to bardzo praktyczne rozwiązanie nie tylko w sezonie chorób wirusowych, ale także w przypadku pacjentów, którym pilnie potrzebne są leki, jak chociażby tabletka „dzień po”. Recepta przez Internet wystawiona może być nawet w 5 minut, co sprawdzi się w przypadkach awaryjnych, gdy szybko trzeba wykupić i przyjąć lek. W przypadku internetowej e-recepty rejestracja nie musi odbywać się z wyprzedzeniem. Więcej szczegółów o takiej e-recepcie dowiesz się ze strony NaszaRecepta.pl.
E-konsultacje wyglądają podobnie do konsultacji stacjonarnych. W tym przypadku również przeprowadzany jest wywiad medyczny z pacjentem, z tą różnicą, że nie jest on „ustny”, a ma formę formularza, który uzupełnia pacjent. Lekarz analizuje informacje, które znajdują się w formularzu i w ten sposób jest w stanie dowiedzieć się więcej o stanie zdrowia pacjenta i jego historii medycznej. To znów pozwala na ocenę zasadności wystawienia e-recepty, czy też e-zwolnienia.

Jak i gdzie zrealizować e-receptę?
Również pod kątem realizacji w aptece nie trzeba bać się rozwiązania, jakim jest e-recepta, w tym także ta wystawiana pacjentom online. To znaczne ułatwienie i to zarówno dla lekarzy, jak i dla farmaceutów oraz samych pacjentów. Nie potrzebny jest bowiem wydruk papierowy dokumentu, by móc wykupić przepisane leki, co zdecydowanie ułatwia sprawę w wielu przypadkach. Jeśli na przykład pacjentce przepisana zostanie tabletka „dzień po”, recepta może być zrealizowana w następujący sposób:
• W momencie wystawiania e-recepty pacjent otrzymuje SMS-em specjalny kod, który składa się z czterech cyfr. Kod ten służy do wykupienia przepisanych leków, jednak nie jest wystarczający, by móc e-receptę zrealizować. Konieczne będzie jeszcze podanie farmaceucie uwierzytelnienia, a jest nim numer PESEL osoby, dla której wystawiono e-receptę.
• Druga możliwość to skorzystanie z kodu kreskowego e-recepty. Znajduje się on na jej informacyjnym wydruku PDF. Ten natomiast znaleźć można między innymi w historii recept IKP, choć nie jest to jedyna opcja. E-recepty wysyłane są bowiem również do pacjentów mailowo, więc także logując się na skrzynkę mailową, można mieć dostęp do przepisanych leków. W tym przypadku dodatkowe uwierzytelnienie będzie już zbędne.