Które etui na telefon lepsze? Szklane czy silikonowe?

2022-02-04 01:02:23(ost. akt: 2022-02-04 01:06:27)   Artykuł sponsorowany
Często po zakupie telefonu pojawia się pytanie, jakie etui wybrać? Czy lepsze jest szklane, czy silikonowe? Jak zadbać o swój nowy nabytek, a jednocześnie nie przepłacić za pokrowiec, który nie spełnia swojej funkcji? Po przeczytaniu tego artykułu już nie będziesz musiał się zastanawiać, czy lepiej kupić szklane etui na telefon, czy może wybrać silikonowe.
Cechy etui silikonowego
Etui silikonowe jest zazwyczaj wykonane z poliuretanu lub poliwęglanu. Są to materiały, dzięki którym case zachowuje swój kształt i nie jest podatny na odkształcenia. Produkcja takiego etui jest zazwyczaj niezbyt kosztowna, co przekłada się na dość niską cenę produktu, który mimo to zapewnia dobrą ochronę telefonu przed wstrząsami i upadkami. Jest tak, ponieważ silikon jest dość plastycznym materiałem, dzięki czemu pochłania większość siły uderzenia, zanim dotrze ona do telefonu. Takie etui występują w wielu kolorach i wzorach, a dzięki plastyczności i wytrzymałości materiału, z którego są wykonane, mało prawdopodobne jest to, że wzór zetrze się przez noszenie go w kieszeni spodni. Sam silikon jest niezwykle miły w dotyku, a w zimne dni szkło nie ochładza się tak bardzo, dzięki czemu można korzystać z telefonu i nie odczuwać mrowienia w dłoni.

Kolejną zaletą takiego etui jest to, że najczęściej jest ono w środku wyłożone miękkim materiałem, co chroni telefon przed rysami powstałymi na skutek pyłków i drobin, które dostały się pomiędzy etui a tylną ścianę telefonu.
Opinie dotyczące etui silikonowego są w większości pozytywne, a negatywne wrażenia bywają zazwyczaj spowodowane niską jakością produktów kupionych za najniższą cenę u niewiarygodnych sprzedawców. Z tego powodu dobrze jest zwrócić uwagę na to, od kogo zamierzasz kupić swoje etui. Warto również zauważyć, że większość oryginalnych pokrowców, takich jak na przykład etui oryginalne do modelu Samsung S20 Fe jest wykonana z silikonu, co pokazuje wysoką jakość i uznanie wśród producentów dla tego tworzywa.

Czy warto wybrać etui szklane?
Alternatywą dla silikonu jest szklane etui na telefon. W ostatnich latach szklane casy na smartfony zyskały niemałą popularność, a opinie są niezwykle pochlebne. Czy jednak szkło może chronić telefon przed upadkami? Okazuje się, że nie do końca. Dlatego producenci szklanych etui często umieszczają silikonowe fragmenty wzdłuż boku obudowy, aby zapewnić maksymalną ochronę, nie pozbawiając telefonu jego unikalnego wyglądu. Szklane etui bowiem posiada niepowtarzalny połysk, którego silikon nie jest w stanie odtworzyć. Jeśli ten wygląd jest czymś, o czym marzysz, to nie musisz się dłużej zastanawiać, czy wybrać etui szklane, czy silikonowe.
Jeśli od szklanego etui na telefon odstrasza Cię myśl, że miałoby ono być przezroczyste i Twój telefon nie byłby ozdobiony żadnym wzorem, to nie musisz się o to martwić. Szklana obudowa wcale nie musi być przezroczysta. W sklepach i na stronach internetowych można z łatwością znaleźć mnóstwo szklanych etui ozdobionych pięknymi i kolorowymi wzorami. Jedne z najpopularniejszych ostatnio to wzory marmuru, który nadaje telefonowi eleganckiego wyglądu.

Które tworzywo jest bardziej ekologiczne?
Silikon podobnie jak plastik rozkłada się kilkaset lat. Jednak w przeciwieństwie do niego nie posiada w sobie szkodliwych związków BPA czy BPS. Etui silikonowe nie rozpadnie się na miliony malutkich cząstek, podczas gdy plastik jest najbardziej niebezpieczny dla zwierząt właśnie w postaci nano- i mikroplastiku.
Szkło na pierwszy rzut oka wydaje się dużo bardziej przyjazne środowisku. Nie zapominajmy jednak, że szklane produkty również rozkładają się ponad pięćset lat. Jaki z tego wniosek? Najważniejsze, aby kupić produkt dobrej jakości, który posłuży przez wiele lat, a później oddać go do recyklingu.
Także swoją decyzję odnośnie do tego, czy kupić etui szklane, czy silikonowe najlepiej oprzeć na innych argumentach. Obydwa typy mają swoje zalety i ostatecznie to od Twojego gustu zależy, który tak naprawdę będzie bardziej dopasowany do Twoich potrzeb.