Sprawa nielegalnego składowania odpadów w Nielbarku — krok po kroku...

2022-02-03 15:54:39(ost. akt: 2022-02-04 09:50:28)   Materiał zewnętrzny

Autor zdjęcia: .

Panie Wójcie od pewnego czasu głośna jest sprawa nielegalnego składowania odpadów w Nielbarku na terenie byłej kopalni piasku dzierżawionym przez firmę mającą swoją siedzibę w Nielbarku. Czy zechciałby Pan przedstawić bliżej czytelnikom problem?

Jako Wójt Gminy Kurzętnik czuję się w obowiązku przedstawić Mieszkańcom prawdę. Muszę opierać się na faktach, a nie na plotkach. Zawsze powtarzam, że jeżeli ktoś jest świadkiem przestępstwa, to powinien zgłosić ten fakt organom ścigania. Podobnie było w tej sprawie. Otrzymałem sms-y w lutym 2021r., od Pana Rafała Jasińskiego ówczesnego Prezesa Towarzystwa Budownictwa Społecznego o podejrzeniu nielegalnego składowania odpadów medycznych w Nielbarku. W odpowiedzi na sms-a odpisałem, że jeżeli był świadkiem przestępstwa, to powinien to zgłosić do organów ścigania. Dziwi natomiast to, że ta osoba tego nie zgłosiła. Wójt Gminy Kurzętnik nie może się opierać na plotkach przekazywanych w sms-ach. Osoba, która wówczas informowała sms-owo o tym procederze doskonale wie, że takie sprawy powinno zgłaszać się formalnie, czyli pisemnie do Urzędu Gminy. Dlaczego tego nie zrobiła? Nie wiem. Być może było to działanie celowe i zamierzone. Wiele osób interesuje tylko fakt, kiedy Wójt Gminy dowiedział się o nielegalnym procederze w Nielbarku. Odpowiadam: oficjalnie w marcu 2021r. podczas sesji Radny Józef Balewski zgłosił, że w grudniu ubiegłego roku widział jak przywieziono i zakopano odpady. Pytanie: Czy na ten czas zgłosił ten fakt odpowiednim organom? Na nieoficjalne zawiadomienia nie odpowiadam, ponieważ nie mogę opierać się na plotkach. Byłem również w tej sprawie zeznawać w Komendzie Powiatowej Policji. Niezależnie od tego, kto i kiedy zgłosił sprawę do organów ścigania, to faktem jest, że te odpady zgodnie z tym, co udało się ustalić przyjechały już w grudniu 2020r. Wiadomą sprawą jest to, że nikt z włodarzy nie chciałby mieć na swoim terenie nielegalnego składowiska odpadów. Niestety takie procedery zdarzają się coraz częściej w wielu gminach w Polsce.

W grudniu 2020 r. firma RRO Sp. z o.o. zwróciła się do Wójta Gminy Kurzętnik o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Na działkach w Nielbarku zamierzała prowadzić działalność polegającą na utwardzaniu terenu odpadami żużlu, piasku, gruzu, kamieniami. Decyzja nie została wydana.
W styczniu 2021 r. Starosta Nowomiejski wystąpił do tut. organu o zaopiniowanie wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów firmy RRO Sp. z o.o.. Wójt Gminy Kurzętnik postanowieniem odmówił wydania opinii w powyższej sprawie.

Co Pan Wójt zrobił, aby nie doprowadzić do powstania składowiska odpadów w Nielbarku?

Po sygnałach od mieszkańców gminy, którzy informowali Wójta, że nie zgadzają się na zorganizowanie składowiska odpadów w Nielbarku, Wójt zaproponował spotkanie z mieszkańcami w celu omówienia zaistniałego problemu.
Spotkanie odbyło się w dniu 9 marca 2021r., ze spotkania został sporządzony protokół. Tego samego dnia mieszkańcy złożyli petycję o zablokowanie powstania i działalności firmy mającej organizować zwożenie i składowanie odpadów w Nielbarku.
O prawdopodobnym składowaniu odpadów w Nielbarku jeden z mieszkańców gminy zawiadomił Komendę Powiatową Policji w Nowym Mieście Lubawskim. W dniu 11 marca 2021r. pracownicy KPP w Nowym Mieście podjęli czynności w Nielbarku, gdzie firma RRO Sp. z o.o. miała składować i zakopać odpady. W wyniku podjętych działań odpadów medycznych nie ujawniono. Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście prowadzi postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej, w sprawie składowania odpadów. Do chwili obecnej prowadzone przez Policję postępowanie jest w fazie in rem (czyli w fazie przygotowawczej).

Co zrobił Wójt, aby ukrócić nielegalny proceder składowania odpadów w Nielbarku?

Tut. organ mając wiedzę, że KPP w Nowym Mieście oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie, prowadzą postępowanie w powyższej sprawie, czekał na informację o zakończeniu postępowań przez te organy.
W dniu 24 marca 2021r. odbyła się sesja Rady Gminy, na której zebranym Radnym został przedstawiony temat o składowaniu odpadów. Na sesję Rady Gminy został zaproszony m.in. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa ze Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście, który omówił kwestię składowania odpadów w Nielbarku. Już wtedy mieliśmy informację od organów ścigania, że sprawa jest w toku i nie było potrzeby, aby Gmina Kurzętnik składała również kolejne zawiadomienie w tej samej sprawie.

Kiedy organy kontrolne potwierdziły występowanie odpadów w Nielbarku?

Pismem z dnia 1 lipca 2021 r. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformował Wójta o wynikach przeprowadzonej w dniu 22 kwietnia 2021r. kontroli na terenie Nielbarka. Podczas kontroli stwierdził występowanie odpadów posortowniczych frakcji podsitowej o kodzie 19 12 12. Po wykonaniu odkrywek i wykopów ujawnione zostały zakopane odpady, które stanowiły odpady posortownicze frakcji podsitowej, zwierające materiał organiczny i mineralny zmieszany z tworzywami sztucznymi, szkłem i papierem o wyczuwalnym zapachu gnilnym. Tworzywa sztuczne to min. zakrętki, drobne folie, opakowania po lekach, opakowania z tworzyw sztucznych. Z analizy morfologicznej odpadów pobranych do badań z Nielbarka wynika, że wyodrębniono 4 frakcje odpadowe: pierwsza to frakcja szkła stanowiąca 4,43% odpadów, frakcja tworzyw sztucznych stanowiąca 1,74%, frakcja metali, co stanowi 0,85%, frakcja zawierająca baterie, pojemnik po lekach, strzykawkę, wynosi 0,81%. Pozostała część materiału poddanego analizie to odpad mineralno-organiczny stanowiący 92,15% całego pobranego do analiz odpadu. Z dokonanych obliczeń oszacowano, że ilość odpadów może wynosić 575 metrów sześciennych.

Jakie kolejne kroki przedsięwziął Wójt, aby zmierzyć się z zaistniałym problemem?

Po otrzymaniu potwierdzanej informacji występowania odpadów Wójt Gminy Kurzętnik na podstawie ustawy o odpadach wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania zlokalizowanego na nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka nr 113/8 położona w Nielbarku gmina Kurzętnik. Jednocześnie wezwał strony do złożenia wyjaśnień lub przedłożenia dowodów, z których wynikałoby lub na podstawie których, tut. organ mógłby jednoznacznie stwierdzić kto jest posiadaczem odpadów.

W toku postępowania na terenie działki w Nielbarku, pracownicy urzędu gminy w Kurzętniku przeprowadzili oględziny w związku z obowiązkiem usunięcia z ww. działki znajdujących się tam odpadów. Po zakończeniu postępowania zawiadomieniem z dnia 27 września 2021r., Wójt Gminy Kurzętnik poinformował strony o zebraniu całego materiału dowodowego w sprawie, a także o przysługującym stronom prawie do zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym i możliwości składania uwag i wniosków dotyczących postępowania, przed wydaniem decyzji administracyjnej.

Po wypełnieniu obowiązujących terminów administracyjnych w dniu 4 listopada 2021 roku, Wójt Gminy Kurzętnik wydał decyzję nakazującą firmie RRO Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Toruńskiej 70, 13-306 Kurzętnik, dzierżawcy działki o numerze ew. 113/8 w Nielbarku, gmina Kurzętnik, jako posiadaczowi odpadów ich usunięcie, wskazując termin wykonania nałożonego obowiązku do 31 grudnia 2021r., decyzja jest prawomocna. Termin jej wykonania upłynął w dniu 31.12.2021r.

Panie Wójcie i co dalej?

Po wydaniu ww. decyzji, Wójt podejmował szereg działań, które pomogłyby w usunięciu nagromadzonych odpadów. Wystosował wiele pism do instytucji, które mogłyby pomóc w sprawie m.in. do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście, Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starosty Nowomiejskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach itp.

W dniu 10 stycznia 2021r. wystosowano do strony upomnienie. W przypadku niewykonania wymienionych wyżej obowiązków, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego upomnienia (po odebraniu pisma przez stronę) zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne przewidziane dla egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym.
Wójt gminy Kurzętnik
Fot. mat. prasowy
Wójt gminy Kurzętnik