Sensacyjna książka o średniowieczu nominowana do Kościeja. Potrzebne głosy

2022-02-02 14:01:32(ost. akt: 2022-02-02 14:09:32)
Adrian Kwiatkowski na spotkaniu autorskim w Iławie

Adrian Kwiatkowski na spotkaniu autorskim w Iławie

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Pochodzący z Iławy debiutant na rynku pisarskim Adrian Kwiatkowski został nominowany do nagrody Złotego Kościeja. Żeby mieć szansę na wygraną, potrzebuje głosów czytelników.
Złoty Kościej to nagroda przyznawana od 2011 przez czytelników portalu Kostnica. W tym roku w kategorii Fantastyka Roku nominowany jest pochodzący z Iławy, a mieszkający w okolicach Wrocławia, Adrian Kwiatkowski. To autor książki "Przykazania Grzeszników". Nominowane w ośmiu kategoriach są książki wydane w 2021 r.
"Przykazania..." ukazały się pod koniec września i już zostały zauważone. Jak mówi autor, historia sama go prowadziła, więc pisanie debiutanckiej powieści było czystą przyjemnością. Zawsze drzemała w nim dusza artysty i choć na co dzień pracuje w zawodzie odległym od artystycznego, to spełnia się, pisząc.

Wystrzega się jednak określania siebie słowem "pisarz". Ma za sobą wprawdzie debiut, a i sporą część kolejnej książki gotową, ale to jeszcze za wcześnie, by pretendować do miana pisarza, jak sam mówi. Debiut jest kryminałem umiejscowionym na francuskiej średniowiecznej prowincji. Jeszcze w ubiegłym roku Autor opowiadał Gazecie Iławskiej, że ma za sobą próby napisania dwóch książek. Jego sensacyjna historia była nawet umiejscowiona w Iławie. W połowie – zrezygnował. Średniowieczem interesuje się około siedmiu lat. W "Przykazaniach..." wokół fabuły sensacyjnej narosło całe tło. – Stworzyłem sobie świat, osadzony w średniowieczu – opowiadał.

Tytułowi grzesznicy... to każdy z nas. Dlaczego? Bo wszyscy wyznajemy jakieś zasady, mamy credo, którym się kierujemy w życiu. A to może być zupełnie sprzeczne z zasadami innych ludzi. To, co uważamy za dobre lub złe, może być odwrotnie pojmowane przez drugiego człowieka. I stąd te "przykazania grzeszników", mówi ich autor.

W książce mamy trójkę głównych bohaterów, z czego jeden jest antagonistą Kościoła i samosądów na ludności i miejskiej, i wiejskiej. To człowiek, który stara się za wszelką cenę dojść do prawdy. Ale tu znowu pojawia się pytanie: czy to jest jego prawda, czy ta prawda niepodważalna. Drugi bohater to Wielki Inkwizytor, który uważa, że cel uświęca środki i niezależnie od kroków jakie podejmie, choćby pozbawiając kogoś życia, jest mu to z góry wybaczone. Jest rozgrzeszony, bo jak sądzi, jest przedłużeniem ramienia samego Boga. I dochodzi do tego trzecia postać, która kieruje się pragnieniem władzy. I z pomocą Kościoła wie, że może osiągnąć jej pełnię.

– Cieszy mnie bardzo ta nominacja, to w pewnym sensie docenienie mojej książki – mówi, zachęcając do oddania głosu. – Ciekawi mnie, jaki będzie efekt.
Nominację w kategorii wydawnictwo roku otrzymała także Oficynka, gdańskie wydawnictwo Adriana Kwiatkowskiego.
Głosowanie trwa do 5 lutego na stronie Kostnica.com.pl. Głosujący wezmą udział w losowaniu nagród, których pulę stanowią książki nominowane w plebiscycie.

Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl