Pokój gracza - jak urządzić stanowisko gamingowe?
2022-01-31 23:52:36(ost. akt: 2022-01-31 23:53:08)
Artykuł
sponsorowany
Stanowisko gamingowe umożliwia prowadzenie rozgrywki w komfortowych warunkach oraz czerpanie jeszcze większej przyjemności z zabawy. Dzięki odpowiednim meblom i peryferiom gamingowym, pokój zmienia się w przestrzeń, w której można oddawać się rozgrywce przez wiele godzin. O czym pamiętać podczas wybierania akcesoriów do stanowiska gamingowego?
Monitor gamingowy
Gracze mogą wybierać spośród laptopów i komputerów stacjonarnych. W przypadku tych drugich konieczne jest dokupienie monitora. Laptop posiada własny wyświetlacz, natomiast PC musi współpracować z drugim urządzeniem, by użytkownik mógł zobaczyć obraz. Monitory gamingowe mają z reguły przekątną od 24 do 27 cali. Taka wielkość jest optymalna dla gracza bez względu na jego ulubiony typ gier. Mniejszy monitor zapewnia zbyt wąskie pole widzenia w strzelankach i wyścigach, natomiast większy ekran jest trudny do objęcia wzrokiem.
Monitor gamingowy powinien mieć rozdzielczość co najmniej Full HD. Jest to minimum w przypadku większości nowych gier. Niższa rozdzielczość sprawia, że grafika jest mało szczegółowa i nienaturalna. W celu uzyskania jeszcze lepszej jakości grafiki w grze warto zainwestować w monitor 4K.
Mysz i klawiatura dla graczy
Sterowanie postaciami, samochodami lub innymi elementami w grze wymaga posiadania myszy lub klawiatury. Gracze mogą korzystać z uniwersalnych peryferiów, jednak modele gamingowe sprawdzają się o wiele lepiej. Urządzenia dedykowane dla graczy są wyposażone m.in. w programowalne przyciski. Dzięki nim jedno naciśnięcie klawisza lub przycisku myszy umożliwia wykonanie tej samej czynności co po wybraniu kombinacji kilku klawiszy. Gracz jest dzięki temu szybszy i lepiej radzi sobie z pokonywaniem kolejnych levelów.
Myszy i klawiatury gamingowe cechują się niewielkimi opóźnieniami i wytrzymałością. Opóźnienia w rozgrywce mogą zadecydować o ostatecznym wyniku w starciu z przeciwnikiem, dlatego ich brak jest szczególnie ważny dla graczy. Wytrzymałość powinna natomiast być na tyle duża, by wszystkie przyciski i klawisze działały prawidłowo nawet po kilkuset tysiącach uderzeń. Myszki bezprzewodowe i przewodowe powinny dodatkowo mieć ergonomiczny kształt, który ograniczy ryzyko zachorowania na zespół cieśni nadgarstka. Gracz może również zainwestować w podkładki pod mysz, które są wyposażone w nakładkę pod nadgarstek. Dzięki nim dłoń znajduje się w naturalnej pozycji, co ogranicza negatywny wpływ korzystania z myszki na funkcjonowanie nerwów odpowiadających za czucie w obrębie palców.
Głośniki lub słuchawki - co wybrać?
W pokoju gamingowym nie może zabraknąć nagłośnienia. Gracz może postawić na głośniki, słuchawki lub na oba sprzęty jednocześnie. Dzięki temu w pełni dostosuje typ urządzeń peryferyjnych do swoich preferencji. Dobre głośniki do komputera gamingowego zapewniają wysoką jakość dźwięku i muzyki w ulubionych grach. Słuchawki przydają się natomiast w nocy, gdy pozostali domownicy śpią, a gracz nie chce im przeszkadzać.
W przypadku słuchawek zainteresowaniem wśród graczy cieszą się modele z mikrofonem. Dzięki nim użytkownik może jednocześnie grać i prowadzić rozmowę z innymi uczestnikami rozgrywki. Jest to rozwiązanie cenione przez fanów gier zespołowych online, w których biorą udział gracze z całego świata. Mikrofon ułatwia im wspólne planowanie strategii, a także nawiązywanie przyjaźni.
Kompatybilność komputera i urządzeń peryferyjnych
Urządzając stanowisko gamingowe od podstaw, powinno się pamiętać o sprawdzeniu kompatybilności wybranych sprzętów. Nie wszystkie urządzenia mogą współpracować ze sobą. Przed zakupem nowych peryferiów warto skorzystać z konfiguratora sprzętu komputerowego. Dzięki niemu użytkownik otrzyma informację, czy komputer jest wyposażony w niezbędne porty i złącza, by podłączyć do niego wybraną klawiaturę, głośniki lub słuchawki. W przypadku ich braku, gracz dowie się o tym przed zakupem, co pozwoli mu wybrać inny, kompatybilny model urządzenia peryferyjnego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez