Mieszkańcy Korsz wybrali burmistrza

2022-02-01 07:10:00(ost. akt: 2022-01-31 17:00:39)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Znamy wyniki przedterminowych wyborów na burmistrza Korsz. Do rywalizacji stanęło sześcioro kandydatów. W niedzielę mieszkańcy podjęli decyzję. Już niedługo w fotelu włodarza gminy zasiądzie Jan Adamowicz, radny powiatowy.
Państwowa Komisja Wyborcza za protokołem Miejskiej Komisji Wyborczej w Korszach podała wczoraj oficjalne wyniki wyborów nowego burmistrza miasta i gminy Korsze. Najwięcej głosów zdobył Jan Adamowicz - 1465. Czesława Orłowska-Staniszewska otrzymała 393 głosy, Dariusz Służała — 209. Rafał Jakubczak — 175 głosów, Tomasz Dudziak — 113, a Andrzej Hajduk 111. Łącznie głosy oddało 2481 z 7613 uprawnionych do głosowania. 17 głosów było nieważnych.

— Dziękuję wyborcom, że obdarzyli mnie tak dużym kredytem zaufania. Mam teraz bardzo duże zobowiązanie w stosunku do mieszkańców miasta i gminy Korsze — powiediał nam wczoraj Jan Adamowicz. — Będę się starał sprostać temu niełatwemu zadaniu zwłaszcza, że gmina jest w trudnej sytuacji finansowej. Muszę się skupić na pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Dlatego zależało mi na wygranej w pierwszej turze, żeby do 15 lutego móc złożyć wnioski do Polskiego Ładu. Od 5 lutego wchodzi w życie ustawa o wyrównaniu utraty przychodów dla gmin z tytułu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Gmina Korsze straciła przez to kilka milionów, więc o te środki również będziemy zabiegali. Mieszkańcy oczekują też zmian w funkcjonowaniu Urzędu Gminy na kilku płaszczyznach. Urząd musi być przyjazny dla petentów — mówił wczoraj burmistrz - elekt. Jan Adamowicz zapowiedział też, że zgodnie z tym co obiecał w czasie kampanii — nie będzie powoływał wiceburmistrza.

Jan Adamowicz ma 59 lat i mieszka w Łankiejmach (gm. Korsze). Od 17 lat zarządza spółką ciepłowniczą KORPEC w Korszach. W przedterminowych wyborach startował jako kandydat bezpartyjny, z ramienia komitetu KWW "Nasza gmina - tu mieszkam". Jan Adamowicz od 2018 roku jest radnym powiatowym. W tej sytuacji będzie musiał zrezygnować z mandatu radnego. Nie wiadomo jeszcze, kto go zastąpi.

Ze strony kontrkandydatów Adamowicza płyną już pierwsze gratulacje i podziękowania za głosy. — Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Korsze. Pragnę podziękować Państwu za głosy oddane na moją osobę. Gratuluję panu Janowi Adamowiczowi wygranej — pisze na Facebooku Czesława Orłowska-Staniszewska.

— Dziękuję wszystkim, którzy w przedterminowych wyborach samorządowych obdarzyli mnie swoim zaufaniem i oddali swój głos na moją osobę. Jednocześnie gratuluję świetnego wyniku panu Janowi Adamowiczowi. Wierzę, że otrzymany mandat zaufania przez mieszkańców Gmina Korsze pozwoli na dokonanie pozytywnych działań na rzecz Naszej Małej Ojczyzny — komentuje Rafał Jakubczak.

— Gratuluję zwycięzcy — Janowi Adamowiczowi i dziękuję wszystkim za rywalizację. Dziękuję również mieszkańcom gminy Korsze, którzy oddali na mnie głos — pisze w mediach społecznościowych Tomasz Dudziak.
Jan Adamowicz już niedługo oficjalnie zastąpi poprzedniego burmistrza - Ryszarda Ostrowskiego, który zmarł w listopadzie 2021 roku.

Wojciech Caruk
w.caruk@gazetaolsztynska.pl