Darmowe testy na covid tylko w jednej aptece w powiecie iławskim

2022-01-28 16:24:12(ost. akt: 2022-01-28 16:30:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od 27 stycznia można wykonać bezpłatny test antygenowy wykrywający wirusa SARS- CoV-2 w aptece. Tyle teoria. W praktyce będzie to praktycznie niemożliwe. Na całej Warmii i Mazurach do tej akcji zgłosiły się tylko trzy apteki. W tym jedna w powiecie iławskim.
21 stycznia podczas konferencji prasowej zapowiedziano wprowadzenie w aptekach darmowych testów antygenowych przeciw COVID-19. Duża dostępność testów ma w porę wykryć zakażenie i przyczynić się do zahamowania nadchodzącej piątej już fali pandemii.

W Polsce mamy 14 tysięcy aptek, do akcji weszło tylko 140. (stan na 28 stycznia) Na Warmii i Mazurach tylko trzy. Dlaczego? Istotne są szczegóły.

— Apteki mogą, ale nie muszą skorzystać z takiej możliwości — mówił o tym minister zdrowia Adam Niedzielski.

W aptece musi być wyodrębnione pomieszczenie, w którym zachowane są standardy bezpieczeństwa. W ponad tysiącu aptek na terenie całego kraju są prowadzone szczepienia, dlatego to one są potencjalnymi kandydatami na przeprowadzanie tego testowania.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 21 stycznia 2022 r. testowanie muszą wykonać przeszkoleni farmaceuci. Szkolenie jest czysto teoretyczne i dotyczy przeprowadzania tego badania. Można ukończyć je zdalnie, na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Jedyna apteka w powiecie iławskim robiąca darmowe testy na covid to Apteka "Na Rozdrożu" w Kisielicach.
— Póki co nie wygląda to najlepiej. Mamy pojedyncze telefony, jednak nie możemy mówić o jakiejś dużej fali zainteresowania. Mamy dopiero drugi dzień programu, poczekajmy aż wszyscy się o nim dowiedzą — przekazuje nam Anna Dybich, właścicielka apteki.

Druga apteka znajduje się w powiecie nowomiejskim. To Apteka "Pod Lipami" w Biskupcu.
— Testy już mamy, ale zaczniemy testować po weekendzie, w poniedziałek 31 stycznia, bo musimy dopełnić wszystkie procedury — mówi Roman Dobecki — Telefony się urywają, zainteresowanie jest duże.
W Biskupcu, w Aptece "Pod Lipami" funkcjonuje punkt szczepień, dlatego łatwiej było zorganizować punkt wymazowy. Nie było także problemu z organizacją działania zarówno punktu szczepień jak i wymazów. Wszyscy chętni, od 8 do 12 będą mogli wykonać darmowy test na covid, a od 12 do 18 będzie można się zaszczepić.

Kolejna, trzecia i ostatnia w naszym województwie znajduje się w Olsztynie.

Apteki cały czas mogą zgłaszać się do udziału w programie. Na tą chwilę wiadomo, że kilka wniosków jest przygotowywanych, nie wiemy natomiast czy dotyczą one placówek z regionu.

Resort zdrowia udostepnił interaktywną mapę aptek, w których można wykonać darmowy test na koronawirusa. W momencie uruchomienia programu testowania w aptekach w zestawieniu znajdowały się 64 apteki.
Listę aptek można znaleźc na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zrob-test-antygenowy-w-aptece

red.al
lubawa@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janusz Lipiński #3089567 28 sty 2022 20:10

    Mamona nawet z ludzi potrafi zrobić zwierzęta. Bydło wszystko zrobi dla kasy, nawet test u matki aby trochę kasy wpadło

    odpowiedz na ten komentarz