Tylko w jednej aptece w Olsztynie można zrobić bezpłatny test na COVID-19

2022-01-28 09:53:37(ost. akt: 2022-01-28 15:13:19)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zgodnie z nowym rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego od czwartku możemy robić darmowe testy na COVID-19. Obecnie do programu przystąpiło nieco ponad 100 aptek w całej Polsce, w tym jedna z Olsztyna. Sprawdzamy, czy darmowe testy cieszą się zainteresowaniem mieszkańców.
Test jest opłacany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a idąc na niego nie potrzebujemy skierowania. Wynik otrzymamy sms-em lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Testy antygenowy robiony w aptece jest szybki, a wynik otrzymujemy nawet kilka minut po jego wykonaniu.

Jeśli wynik testu będzie negatywny, otrzymamy Unijny Certyfikat COVID, który będzie ważny przez 48 godzin. Pozytywny wynik testu oznacza izolację domową, która trwa 10 dni, po jej odbyciu otrzymamy Krajowy Certyfikat COVID, który poświadcza fakt, że jesteśmy ozdrowieńcami.

Krajowy Certyfikat jest honorowany tylko w Polsce.

Resort zdrowia udostępnił interaktywną mapę aptek, w których można wykonać darmowy test na koronawirusa. W momencie uruchomienia programu testowania w aptekach w zestawieniu znajdowały się 64 apteki.
Listę aptek można znaleźć na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zrob-test-antygenowy-w-aptece

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "Od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece." Obecnie jednak możemy je wykonać tylko w trzech miejscach na Warmii i Mazurach: w Olsztynie, Kisielicach i Biskupcu. Jakim zainteresowaniem cieszą się placówki?

Olsztyn

— U nas darmowe testy antygenowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzwonią do nas klienci z pytaniem kiedy mogą wykonać test i dopytują o szczegóły. Co prawda to dopiero drugi dzień, ale myślę, że będą ustawiać się kolejki — mówi Monika Bielawska, właścicielka Apteki Lawendowej na ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wspomniana wyżej apteka jest jedynym miejscem w Olsztynie gdzie możemy wykonać darmowy test antygenowy. Z informacji, które przekazało Ministerstwo Zdrowia wynika, że do akcji włączyło się tylko 140 aptek funkcjonujących na terenie całej Polski. Warto dodać, że w całym kraju funkcjonuje około 14 tysięcy aptek.

— Apteki mogą, ale nie muszą skorzystać z takiej możliwości — mówił o tym minister zdrowia Adam Niedzielski.

W aptece musi być wyodrębnione pomieszczenie, w którym zachowane są standardy bezpieczeństwa. W ponad tysiącu aptek na terenie całego kraju są prowadzone szczepienia, dlatego to one są potencjalnymi kandydatami na przeprowadzanie tego testowania.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 21 stycznia 2022 r. testowanie muszą wykonać przeszkoleni farmaceuci. Szkolenie jest czysto teoretyczne i dotyczy przeprowadzania tego badania. Można ukończyć je zdalnie, na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Jak jest w pozostałych punktach w regionie?


Biskupiec, apteka "Pod Lipami"

— Testy już mamy, ale zaczniemy testować po weekendzie, w poniedziałek 31 stycznia, bo musimy dopełnić wszystkie procedury — mówi Roman Dobecki — Telefony się urywają, zainteresowanie jest duże.

W Biskupcu, w Aptece "Pod Lipami" funkcjonuje punkt szczepień, dlatego łatwiej było zorganizować punkt wymazowy. Nie było także problemu z organizacją działania zarówno punktu szczepień jak i wymazów. Wszyscy chętni, od 8 do 12 będą mogli wykonać darmowy test na covid, a od 12 do 18 będzie można się zaszczepić.

Fot. Zbigniew Woźniak

Kisielnice, apteka "Na Rozdrożu"

— Póki co nie wygląda to najlepiej. Mamy pojedyncze telefony, jednak nie możemy mówić o jakiejś dużej fali zainteresowania. Mamy dopiero drugi dzień programu, poczekajmy aż wszyscy się o nim dowiedzą — przekazuje nam Anna Dybich, właścicielka apteki.

Apteki cały czas mogą zgłaszać się do udziału w programie. Na tą chwilę wiadomo, że kilka wniosków jest przygotowywanych, nie wiemy natomiast czy dotyczą one placówek z regionu.

Karol Grosz
Alina Laskowska

Fot. Zbigniew Woźniak


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3089673 29 sty 2022 21:10

  Minęły dwa lata a aroganccy ignoranci nadal kłapią paszczą. Czasem zastanawiam się czy to jeszcze ludzie. Wszakże człowiek to homo sapiens czyli istota myśląca a te tępe dzidy z sieczką zamiast rozumu to chyba homo erectus. Wmówiono im że jak wyleczyli czosnkiem katar i rozpuszczalną witaminą C przeziębienie to są kompetentni by decydować czy naukowe doniesienia na temat covid są prawdziwe czy nie. Naoglądało się to tałatajstwo filmików na youtubie nakręconych przez takie same ameby i się mądrzą. Tak jak Janusz Lipiński poniżej. Ciekawe czy tępy jak łyżka Janusz Lipiński też ogląda na youtubie dobre rady emeryta z pod Płocka na temat jak prowadzić studio fotograficzne? No chyba tak, bo przecież nie matura lecz chęć szczera uczyni z ciebie... wirusologa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 2. Janusz Lipiński #3089612 29 sty 2022 09:03

  Minęły dwa lata a ludzie nadal ślepi. Biegają w kagańcu jak te psy. Czasem zastanawiam się czy to jeszcze ludzie. Wszakże człowiek to homo sapiens czyli istota myśląca a te kury i koguty z dziobem zamiast twarzy to chyba homo erectus. Wmówiono im że katar i przeziębienie to śmiertelna choroba. Przy lekkim katarku biegną robić sobie testy które nawet u coca coli czy kiwi wykrywają covid. Przyjmują eksperymentalne specyfiki zwane kłamliwie szczepionką wierząc że to już zaraz powrót do normalności. Heh jakiej normalności? Po kolejnej szprycy każą brać im jeszcze jedną tą ostatnią. Zaraz po tym każą im brać kolejną i tak bez końca. Nie rozumiem dlaczego te zwierzęta nadal takie ślepe.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dorota #3089598 29 sty 2022 07:42

  Covid srovid! Nawet grypa i zawaly poumierały na srovida....

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Obrzydliwy dziad #3089597 29 sty 2022 03:42

  Chiny wznowily testy analne, niedlugo i wy bedziecie nowoczesni i wam w rzopu beda druta wsadzac, to wszystko dla waszego dobra, to juz ostatnia prosta jeszcze 3 kucia i wrocicie jak Maja do Gucia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Janusz Lipiński #3089566 28 sty 2022 20:09

  Mamona nawet z ludzi potrafi zrobić zwierzęta. Bydło wszystko zrobi dla kasy, nawet test u matki aby trochę kasy wpadło

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)