Miasto inwestuje duże pieniądze w olsztyńskie Planetarium. Powstanie tam baza księżycowa

2022-01-28 07:10:00(ost. akt: 2022-01-27 17:56:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Według wstępnych szacunków władze Olsztyna zainwestują około 30 mln złotych w Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Dzięki zaplanowanym inwestycjom obiekt może stać się jedną z największych atrakcji Olsztyna.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zostało zbudowane w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi na 500-lecie jego urodzin. Miasto chce, aby istotnym elementem 550 urodzin wybitnego astronoma było właśnie Planetarium. Czasu jest niewiele, bo Kopernik swoje 550 urodziny obchodziłby 19 lutego 2023 roku, czyli za nieco ponad rok.

— W pierwszych latach działalności planetarium funkcjonowało pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych. W związku z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 50. rocznicy powstania olsztyńskiego planetarium, w roku 2023 planujemy wrócić do nazwy Planetarium Lotów Kosmicznych. W związku z tym chcielibyśmy unowocześnić aparaturę projekcyjną, w tym zastąpić wykorzystywany od niemal 50 lat analogowy projektor gwiazdowy Zeiss, cyfrowym projektorem gwiazdowym. Do tego chcemy wykonać interaktywną wystawę edukacyjną z zakresu astronautyki i meteorytyki (w holu dolnym i górnym planetarium), a także poszerzyć działalność o instalację nowoczesnej wystawy interaktywnej pn. Habitat Księżycowy. Aby dopełnić tego dzieła planujemy zmodernizować zespół budynków należących do OPiOA. — mówi Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta w Olsztynie w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

Fot. Zbigniew Woźniak

Wstępna wartość projektu to 30 milionów złotych. Został on złożony do Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektów strategicznych. Na obecną chwilę nie wiemy jeszcze ile z tych 30 mln zł będzie musiało zapłacić miasto.

— Zauważamy że wiele osób chce spędzać czas wolny w sposób kreatywny. Seanse w planetarium, wizyta w obserwatorium i interakcja z eksponatami edukacyjnymi to niecodzienna rozrywka, która przy okazji dostarcza porcję przystępnej wiedzy i pobudza ciekawość odbiorców, inspirując ich do własnych poszukiwań oraz nieszablonowego, innowacyjnego myślenia — mówi Marta Bartoszewicz z UM w Olsztynie.

Olsztyńskie Planetarium zostało wybrane jako teren pod inwestycje ze względu na odpowiednią bazę lokalową, unikatową kolekcję meteorytów, okruchy gruntu księżycowego i inne interesujące eksponaty naukowe. Szczegóły projektu poznamy wkrótce.

Do tematu wrócimy

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark #3089680 29 sty 2022 21:23

    Ewa Nowak na pewno poczuła ulgę że planetarium nie powstanie przy Fałata albo Oficerskiej bo by jej za duży ruch generowało pod domem. Chociaż z drugiej strony dziwię się, że Ewa Nowak nie wspomniała że zamiast modernizacji planetarium wolałaby budowę ruchomego chodnika na Fałata.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Ewa Nowak #3089605 29 sty 2022 08:14

    Po pierwsze- wygodne fotele. Ludzie nie chodzą do planetarium,bo wiedzą jak po pokazie boli kark i głowa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz