Prezydent Grzymowicz zasiądzie na ławie oskarżonych. Chodzi o manifestację w obronie TVN

2022-01-27 14:46:03(ost. akt: 2022-03-23 11:21:57)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Stanislas Balcerac to były udziałowiec TVN i kontrmanifestant, który podczas sierpniowego protestu w obronie TVN przed olsztyńskim ratuszem stał z tabliczką "WSI24". Balcerac po zejściu ze schodów upadł w tłum, a teraz oskarża prezydenta Olsztyna i szefową KOD-u o udział w napaści.
Do zdarzenia doszło 10 sierpnia tego roku. Przed ratuszem w Olsztynie odbywał się wtedy protest w obronie TVN. Organizatorami manifestacji był Komitet Obrony Demokracji z radną Martą Kamińską na czele. Wyrazić swój sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zwanej "lex TVN" przyszło wielu mieszkańców Olsztyna, w tym także prezydent miasta Piotr Grzymowicz, który brał udział w zgromadzeniu jako uczestnik.

Chwilę po rozpoczęciu manifestacji na schody ratusza wyszedł mężczyzna w maseczce z tabliczką "WSI24", która odnosiła się do rzekomego powiązania stacji TVN z wojskowym wywiadem z lat 90. Mężczyzna po dłuższej chwili stania z podniesioną nad głowę tabliczką postanowił wejść w tłum. Tam Stanislas Balcerac nagle upadł, a jeden z uczestników podniósł trzymaną przez niego tabliczkę. Kontrmanifestant opuścił zgromadzenie w eskorcie policjantów.

Dwa dni po zajściu Balcerac złożył zawiadomienie z oskarżenia prywatnego w Komendzie Miejskiej Policji. Musiał jednak zidentyfikować osoby, które na niego napadły. Nieco ponad miesiąc po manifestacji, 16 września, mężczyzna w piśmie do Sądu Rejonowego w Olsztynie wskazał trzy osoby, które oskarżył o naruszenie nietykalności cielesnej i kradzież rozbójniczą. Wśród oskarżonych jest Marta Kamińska z dopiskiem prowodyrka i organizatorka oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który według Balceraca jest współorganizatorem obecnym na miejscu podczas zajścia. Jako oskarżeni są wspomniane jeszcze dwie osoby, które nie pełnią funkcji publicznych, z czego jedna nie jest wymieniona z imienia i nazwiska.

— W żadnym stopniu nie poczuwam się do odpowiedzialności za zarzuty, jakie przedstawia pan Stanislas Balcerac. Nie mam pojęcia, dlaczego znalazł się na tym proteście, ale wymienianie prezydenta Piotra Grzymowicza i Obywateli RP jako współorganizatorów jest już kompletnym absurdem. Manifestację organizował Komitet Obrony Demokracji i był on jedynym organizatorem. Muszę jednak raz jeszcze zaznaczyć, że nie mamy nic wspólnego z rzekomą "napaścią" na pana Balceraca — komentuje radna Marta Kamińska.

Rozprawa, która najpierw miała odbyć się 20 grudnia została przesunięta na luty. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że przyczyną zmiany terminu rozprawy był pozytywny wynik testu na koronawirusa u Balceraca. Obecnie data rozprawy znowu została zmieniona, a Stanislas Balcerac będzie próbował udowodnić winę Marty Kamińskiej i Piotra Grzymowicza 25 marca.

Karol Grosz


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. basilo #3089548 28 sty 2022 17:27

  Kolejny po..yeb ,który zrobi wiele aby coś o durniu napisano to jego życie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Mark #3089455 28 sty 2022 10:33

  a ten koleś co sięgnął bruku na fotce to nie przypadkiem Paul Mark?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Magda #3089449 28 sty 2022 09:39

  Przewrócili go czy nie, to już robi się najmniej ważne. Ważne że kolejna polityczna wojenka została rozpalona. Bawcie się dobrze ci z lewa i ci z prawa, my społeczeństwo za wszystko zapłacimy, łącznie z wypłatą sędziego i prokuratora. Wszak wiadomo że ta sprawa nie skończy się jednym procesem prawda? Grono sędziowskie już zaciera ręce!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Brodaty Bogdan #3089439 28 sty 2022 08:32

  Bob to nowy pseudonim literacki Pedała Marksa. Najpierw wymieniali się płynami ustrojowymi a teraz ksywkami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. bob #3089425 28 sty 2022 07:07

   znajac historie dzialan kodziarstwa i innego talatajstwa poskomuszego w obecnej Polsce wierze pokrzywdzonemu i domniemam , ze tak sie stalo

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-22) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)