Podpalili palmę w Olsztynie. Teraz czeka ich kara

2022-01-27 13:51:21(ost. akt: 2022-01-27 14:11:43)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Policjanci namierzyli podpalaczy, którzy zniszczyli palmę stojącą przez Starostwem Powiatowym w Olsztynie. Okazało się, że mężczyźni byli kompletnie pijani, a podpalenie palmy wydawało się świetnym pomysłem na rozrywkę. Teraz mogą pójść do więzienia.
W maju 2021 roku w rocznicę Mikołaja Kopernika przy budynku olsztyńskiego starostwa został otwarty zaułek botaniczny właśnie imienia sławnego astronoma. Powiązanie nie było przypadkowe, bo znalazły się w nim rośliny, które swoją nazwę dzielą z wybitnym naukowcem związanym z Olsztynem: róża, powojnik, liliowiec, tulipan, irys, lilia, konwalia.

Tak wyglądała palma przed spaleniem.

Palma przed spaleniem.
Fot. Lidia Wieczorek
Palma przed spaleniem.

Najbardziej widowiskową atrakcją była jednak plama Copernica, która naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Była, ale już nie jest, bo 8 grudnia tuż przed godz. 23 do sztucznej palmy podeszło dwóch mężczyzn. Jeden z nich wyciągną zapalniczkę i podpalił ozdobę, która natychmiast stanęła w płomieniach. Wszystko nagrały kamery monitoringu.

Dalsza część tekstu pod video


Dzięki nagraniom z kamer policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie namierzyli sprawców.

—Intensywna praca funkcjonariuszy doprowadziła do ustalenia, że odpowiedzialnymi za to przestępstwo są 54-latek i jego 43-letni kolega. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów i wyrazili skruchę. Swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumaczyli wypitym wcześniej alkoholem — informuje biuro prasowe KMP w Olsztynie.

Zakrapiana alkoholem impreza nie zwalnia jednak z odpowiedzialności karnej. Mężczyźni staną przed sądem za zniszczenie mienia o charakterze chuligańskim. Starostwo Powiatowe w Olsztynie oszacowało straty na około 6 tys. złotych. Wandalom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

— Bardzo dziękujemy policjantom, dzięki którym ci panowie zostali zatrzymani i poniosą karę za swój wybryk chuligański. Niech to będzie też nauczką dla innych, że głupota nie popłaca. Nowa palma – ognioodporna – jest już zamówiona i stanie w naszym zaułku wiosną, a jej zakup pokryje ubezpieczenie — mówi starosta Andrzej Abako.

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Barbara #3089387 27 sty 2022 18:43

  Polska policja mojego samochodu szuka już ponad 11 lat i nie może znaleźć. Niedawno słyszałem, że oni sami mogą mieć układy ze złodziejami. Mam zero szacunku dla policji!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #3089382 27 sty 2022 18:38

  Specjaliści mówią, oczywiście nie w telewizji, że osoby zaszczepione częściej chorują na srovida niż foliarze.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Magda #3089358 27 sty 2022 14:32

   Brawo policjanci, obyście w każdej sytuacji byli tak intensywni. Mój rower za 4 tys. zł odjechał rok temu, do dzisiaj nie wiecie gdzie jest, pomimo dostarczenia nagrań monitoringu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz