Ceny biletów komunikacji miejskiej w Olsztynie idą w górę

2022-01-26 16:32:25(ost. akt: 2022-01-26 15:55:06)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

To już pewne. Radni uchwalili podwyżkę cen biletów jednorazowych w Olsztynie. Od II kwartału 2022 roku za bilet jednorazowy zapłacimy 4 złote, zamiast 3,40 jak do tej pory. To efekt rosnących cen eksploatacji autobusów i tramwajów.
Komunikacja miejska w Olsztynie z racji na zmniejszoną liczbę pasażerów w dobie pandemii i rosnące koszty energii przechodzi trudne chwile. Radni miejscy niemal równo rok temu ponieśli ceny biletów z 3 zł na 3,40 zł.

Jak zauważa radna Marta Kamińska — Jeszcze nie mamy efektów zeszłorocznej podwyżki cen biletów a wprowadzamy już znowu głosujemy nad kolejną podwyżką. Próbując uzyskać informacje, czy zeszłoroczne podniesienie cen przyniosło dodatkowe dochody do miejskiej kasy, uzyskiwałam tylko szczątkowe odpowiedzi.

Dyrektor Zarządu Dróg Transportu i Zieleni w Olsztynie, Marcin Szwarc odpowiedział, że — Ocenienie skuteczności podwyżek w dobie pandemii jest niemal niemożliwe. Przypomnijmy, że w naszym województwie jako w jednym z pierwszych w Polsce został wprowadzony lockdown. Oczywiście mieliśmy wtedy spadek, tylko nie wiemy w jakim stopniu przyczyniły się do tego obostrzenia, a w jakim ceny biletów.

Zmianie ulegną jedynie ceny przejazdów jednorazowych. Posiadacze biletów 30-dniowych i miesięcznych dalej będą płacić 80 zł. Zmian nie odczują również posiadacze Olsztyńskiej Karty Miejskiej, ci dalej kupować bilety po starych stawkach.

Radni zaproponowali szereg poprawek i wątpliwości co do słuszności podwyżek. Oprócz Marty Kamińskiej swoje wątpliwości zgłosił także Krzysztof Narwojsz i Elżbieta Wirska. Padł m.in. pomysł bezpłatnej komunikacji miejskiej lub ograniczenia liczby kursów tramwajów.

Dyrektor ZDZiT Marcin Szwarc stwierdził, że podwyżki cen biletów są konieczne aby utrzymać możliwie najwyższy poziom usług.

Karol Grosz

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jirko #3089538 28 sty 2022 16:42

  Brawo radni z Olsztyna! W Polsce już 70 miast wprowadziło bezpłatną komunikację miejską dla swoich mieszkańców. Ta liczba cały czas rośnie. Przymierza się do tego Kraków. W Olsztynie też rośnie liczba, tyle że widniejąca na bilecie. Chcecie wyprowadzić ruch samochodowy z Olsztyna? Idźcie śladami mądrzejszych i dajcie ludziom darmowy transport. Zapełnicie wreszcie te nieszczęsne puste tramwaje. Podnoszenie cen za parkowanie niczego nie zmieni. Okażcie mądrość szanowni rajcy!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ols #3089374 27 sty 2022 18:06

  Wystarczy wyrobić sobie kartę OKM, doładować i żadnej podwyżki nie będzie. Dlatego warto sobie zadać pytanie - czy jest to zaplanowana akcja zwiększenia liczby jej użytkowników? Po imienną kartę warto ustawić się w kolejce już teraz. Punkty jej wydawania są tylko cztery.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. grzes #3089315 26 sty 2022 23:19

  Jednak ci Radni to Prawi i Sprawiedliwi. Uchwalili podwyżki wynagrodzeń dla siebie i podwyżki cen biletów dla nas.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. OMG #3089299 26 sty 2022 20:13

  Przecież z kogoś trzeba ściągnąć haracz na podwyżki dla radnych...

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 5. Paul Mark #3089298 26 sty 2022 20:01

  Do toytoya poniżej - A kto rządzi w Polsce od 7 lat? Co takiego zyskał Olsztyn i województwo pod rządami PiS w ciągu ostatnich 7 lat. Oświeć nas.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)