Nowa inwestycja w centrum Olsztyna jest budowana na terenie starego cmentarza

2022-01-26 07:10:45(ost. akt: 2022-01-25 17:23:30)
Tak obecnie wygląda teren przyszłej budowy

Tak obecnie wygląda teren przyszłej budowy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wygląda na to, że węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście w końcu powstanie. Załatwiono wszystkie formalności. Trwało to prawie cztery lata.
Węzeł ma powstać przy przystanku kolejowym, na końcu ulicy 1 Maja. Dawniej istniał tam cmentarz. Teraz stoją garaże.

— Dawno nie nadzorowałem inwestycji, której realizacja napotkałaby po drodze tyle przeszkód — mówi Andrzej Karwowski z Urzędu Miasta w Olsztynie — Okazało się, że cmentarz został on zlikwidowany tylko powierzchownie i wciąż są tam nie tylko elementy nagrobków, ale także szczątki osób, które zostały tam pochowane w XIX i na początku XX wieku — dodaje Karwowski. — Porozumieliśmy się z parafią ewangelicko-augsburską i Stowarzyszeniem Święta Warmią co upamiętnienia tego miejsca. Upamiętnieniem osób spoczywających na nieczynnym cmentarzu zajmą się olsztyńscy radni. Projekt przewiduje wykonanie pamiątkowych płyt zawierających informacje o osobach, które zostały tam pochowane.

Od tego momentu wszystko miało pójść z górki, jednak tak się nie stało. Jeden z mieszkańców złożył bowiem odwołanie do wojewody i cała procedura musiała zostać powtórzona. Następnie przedstawiciele PKP postanowili przebudowywać linię Olsztyn-Działdowo i złożyli wniosek o decyzję lokalizacyjną, która ingerowała w część zaplanowanej przez miasto inwestycji. Potrzeba więc było kolejnych uzgodnień, koordynacji robót z kolejarzami i po uzyskaniu zgody PKP ponownie można było procedować uzyskanie pozwolenia na realizację węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście.

Teraz wygląda na to, że jeszcze zimą rozpoczną się pierwsze prace. Na początek jednak należy zająć się garażami, które mają być zburzone.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

— Na początek wyburzymy około 50 garaży, które znajdują się na tym terenie — informuje Andrzej Karwowski — Zima sprzyja takim pracom, bo rozbiórka w tym okresie wiąże się z mniejszym zapyleniem, które nieuchronnie towarzyszy wyburzaniu.

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto. Większość pokryją środki unijne.

Karol Grosz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsols #3089223 26 sty 2022 14:29

  "Węzeł przesiadkowy". Ani pociągów aglomeracyjnych, ani autobusów, ani roweru miejskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tutejszy2 #3089189 26 sty 2022 11:42

  Niech ktoś wytłumaczy jak to jest, że nad poniemieckimi pochówkami roztoczono "parasol ochronny" mimo, że od czasów wojny nikt nie wnosi wymaganych opłat a na tych samych starych cmentarzach likwiduje się powojenne mogiły, opłacane przez dziesięciolecia. Ma to miejsce w każdym mieście i miasteczku w naszym województwie. Likwiduje się groby dla nowych pochówków ale część poniemiecka jest nie do ruszenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

 3. dis #3089148 26 sty 2022 08:19

  Ratuszowe gnidy - macie już dwa "węzły przesiadkowe". Jeden przy dworcu, gdzie z pociągu można wsiąść do waszego ukochanego tramwaju, a drugi w samym centrum, gdzie porobiliście przystanki wietnamskie i zablokowaliście ruch. Wystarczy waszych dobrych pomysłów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stary dziad #3089145 26 sty 2022 08:19

   Gdzie ja będę winko żłopał?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

  2. kjz #3089129 26 sty 2022 08:06

   Czekam bardzo na te tablice z nazwiskami osób tam pochowanych i to nowe miejsce pamięci przy Zatorzu. To historia naszego miasta, której nie uczono w szkole. To miasto jest nie tylko moje bo sie tu urodziłam po wojnie, ale tez nalezalo do Tych, którzy sa tam pochowani. Mam nadzieje, ze beda jakies laweczki i bedzie mozna usiasc i pomyslec.

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz