Nowa inwestycja w centrum Olsztyna jest budowana na terenie starego cmentarza
2022-01-26 07:10:45(ost. akt: 2022-01-25 17:23:30)
Wygląda na to, że węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście w końcu powstanie. Załatwiono wszystkie formalności. Trwało to prawie cztery lata.
Węzeł ma powstać przy przystanku kolejowym, na końcu ulicy 1 Maja. Dawniej istniał tam cmentarz. Teraz stoją garaże.
— Dawno nie nadzorowałem inwestycji, której realizacja napotkałaby po drodze tyle przeszkód — mówi Andrzej Karwowski z Urzędu Miasta w Olsztynie — Okazało się, że cmentarz został on zlikwidowany tylko powierzchownie i wciąż są tam nie tylko elementy nagrobków, ale także szczątki osób, które zostały tam pochowane w XIX i na początku XX wieku — dodaje Karwowski. — Porozumieliśmy się z parafią ewangelicko-augsburską i Stowarzyszeniem Święta Warmią co upamiętnienia tego miejsca. Upamiętnieniem osób spoczywających na nieczynnym cmentarzu zajmą się olsztyńscy radni. Projekt przewiduje wykonanie pamiątkowych płyt zawierających informacje o osobach, które zostały tam pochowane.
Od tego momentu wszystko miało pójść z górki, jednak tak się nie stało. Jeden z mieszkańców złożył bowiem odwołanie do wojewody i cała procedura musiała zostać powtórzona. Następnie przedstawiciele PKP postanowili przebudowywać linię Olsztyn-Działdowo i złożyli wniosek o decyzję lokalizacyjną, która ingerowała w część zaplanowanej przez miasto inwestycji. Potrzeba więc było kolejnych uzgodnień, koordynacji robót z kolejarzami i po uzyskaniu zgody PKP ponownie można było procedować uzyskanie pozwolenia na realizację węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście.
Teraz wygląda na to, że jeszcze zimą rozpoczną się pierwsze prace. Na początek jednak należy zająć się garażami, które mają być zburzone.
— Na początek wyburzymy około 50 garaży, które znajdują się na tym terenie — informuje Andrzej Karwowski — Zima sprzyja takim pracom, bo rozbiórka w tym okresie wiąże się z mniejszym zapyleniem, które nieuchronnie towarzyszy wyburzaniu.
Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto. Większość pokryją środki unijne.
Karol Grosz
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
olsols #3089223 26 sty 2022 14:29
"Węzeł przesiadkowy". Ani pociągów aglomeracyjnych, ani autobusów, ani roweru miejskiego.
Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz
Tutejszy2 #3089189 26 sty 2022 11:42
Niech ktoś wytłumaczy jak to jest, że nad poniemieckimi pochówkami roztoczono "parasol ochronny" mimo, że od czasów wojny nikt nie wnosi wymaganych opłat a na tych samych starych cmentarzach likwiduje się powojenne mogiły, opłacane przez dziesięciolecia. Ma to miejsce w każdym mieście i miasteczku w naszym województwie. Likwiduje się groby dla nowych pochówków ale część poniemiecka jest nie do ruszenia.
Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz
dis #3089148 26 sty 2022 08:19
Ratuszowe gnidy - macie już dwa "węzły przesiadkowe". Jeden przy dworcu, gdzie z pociągu można wsiąść do waszego ukochanego tramwaju, a drugi w samym centrum, gdzie porobiliście przystanki wietnamskie i zablokowaliście ruch. Wystarczy waszych dobrych pomysłów.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
Stary dziad #3089145 26 sty 2022 08:19
Gdzie ja będę winko żłopał?
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz
kjz #3089129 26 sty 2022 08:06
Czekam bardzo na te tablice z nazwiskami osób tam pochowanych i to nowe miejsce pamięci przy Zatorzu. To historia naszego miasta, której nie uczono w szkole. To miasto jest nie tylko moje bo sie tu urodziłam po wojnie, ale tez nalezalo do Tych, którzy sa tam pochowani. Mam nadzieje, ze beda jakies laweczki i bedzie mozna usiasc i pomyslec.
Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz