Po co nam Nowobałtycka?

2022-01-25 08:04:38(ost. akt: 2022-01-25 08:41:09)
No właśnie, po co? Zabawię się dzisiaj w adwokata diabła. Zatem Nowobałtycka nie jest potrzebna mieszkańcom Olsztyna, bo...
1. Może północna obwodnica Olsztyna powstanie od zachodniej strony miasta?
2. Bo będą z niej korzystać głównie nie-mieszkańcy Olsztyna
3. Bo zniszczy cenne krajobrazowo obszary, będzie też groźna dla jeziora Żbik.
4. Bo i tak wszystko zakorkuje się na Rondzie Ofiar katastrofy Smoleńskiej.

Nowobałtycka ma zaczynać się przy wiadukcie na Bałtyckiej i potem lecieć wzdłuż torów w stronę Redykajn.

Zachęcam do dyskusji. Wasze głosy opublikujemy w piątkowym (28.01) Naszym Olsztyniaku.

Igor Hrywna
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #3090266 3 lut 2022 13:08

  Ta ulica jest potrzebna bardziej niż tramwaje. Potrzebny jest porządny wylot/wlot do miasta z każdego kierunku. Nowa Bałtycka koniecznie po dwa pasy w każdym kierunku, trzeba rozwiązywać problemy ale patrzeć też perspektywicznie. Błędem jest budowanie czegokolwiek które już w fazie budowy jest przestarzałe. Pan Hrywna ma rację twierdząc że przepustowość Bałtyckiej blokuje rondo katastrofy (nomen omen) i to ono wywołuje korki, dlatego to rondo powinno być zastąpione dwupoziomowym bezkolizyjnym skrzyżowaniem. Miejsca jest wystarczająco dużo, ukształtowanie terenu sprzyja takiemu rozwiązaniu. Dla jasności dodam, że nie jestem mieszkańcem ani Gutkowa, ani Bałtyckiej, ani tam nie pracuję, czyli nie jestem osobiście zainteresowany tamtejszymi korkami. Mam za to zdrowy rozsądek i wyobraźnię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. olsols #3089231 26 sty 2022 14:54

  Zamiast Nowobałtyckiej należy zainwestować w transport publiczny oraz infrastrukturę rowerową, aby liczba samochodów trwale się zmniejszała. Likusy, Gutkowo czy Redykajny mają swoje przystanki kolejowe, ale połączeń od rana do nocy, w każdy dzień tygodnia, w ramach biletu sieciowego brak. Żadna nowa, szeroka, wygodna ulica nie rozwiąże problemu korków. To są podstawowe naukowe zasady ruchu w mieście: prawo Lewisa-Mogridge'a, paradoks Braessa, paradoks Downsa-Thomsona.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. a1410 #3089090 25 sty 2022 18:50

   Tak jak zwykle zgadzam się z Panem Redaktorem, tak tym razem pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Otóż przy stale rosnącej liczbie samochodów każdy kawałek nowej drogi jest zbawieniem i dlatego ta Nowobałtycka powinna zostać zbudowana i to jak najszybciej. Odciąży ona przejazd przez Likusy i Gutkowo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja. #3088991 25 sty 2022 09:17

   Czy Nowobałtycka potrzebna? O to trzeba spytać ludzi mieszkających przy dzisiejszej Bałtyckiej, mieszkańców Likus, Redykajn, Gutkowa. Kilometrowe korki w godzinach szczytu, wąskie gardło w Gutkowie. Ludzie boją się dzieci same wysyłać do szkoły ze względu na duży ruch. Od 50 lat wojewódzkie miasto pretendujące do miana aglomeracji nie może wybudować jednej ulicy! I co ma do tego obwodnica? Wylotówkę i tak trzeba jakoś skomunikować.

   Ocena komentarza: warty uwagi (69) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Stary dziad #3088981 25 sty 2022 08:26

    To wymysł lewactwa i sodomitów. W Olsztynie jest wiele pilniejszych potrzeb. Nie mamy porządnego pomnika Żołnierzy Wyklętych, ani śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-50) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)