Wideokonferencja w sprawie kryzysu na Ukrainie

2022-01-25 08:02:04(ost. akt: 2022-01-25 07:11:40)

Autor zdjęcia: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

Wczoraj, po godzinie 21 czasu polskiego prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem oraz kilkoma innymi przywódcami europejskimi. Wideokonferencja była poświęcona eskalacji napięcia na granicy Rosji z Ukrainą.
- Reprezentowaliśmy Europę Środkową i państwa, które generalnie znajdują się we wschodniej flance NATO - mówił Andrzej Duda. Prezydent zapowiedział też zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- W najbliższych dniach będę chciał podzielić się obrazem sytuacji, który powstaje z dotychczasowych rozmów z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej. Chcę, aby w piątek odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, liczy na to, że na spotkaniu pojawią się wszyscy zaproszeni.
W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Chcę podkreślić jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie ma w tej chwili sojusznika, który wyłamywałby się z solidarności wobec Ukrainy, wobec pozostałej części NATO. Nic nie wskazuje na to, aby Polska w tym momencie znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że trzy dni temu miał okazję rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a wideokonferencja była "kolejnym etapem dyskusji o tym jak wygląda w tej chwili sytuacja bezpieczeństwa w regionie". Zastrzegł, że poniedziałkowe spotkanie miało charakter niejawny, w związku z tym nie może ujawnić szczegółów jego przebiegu. 


Rozmowy z sprawie Ukrainy. Komentarz USA i UE

Do wideokonferencji ws. Ukrainy odniósł się również Biały Dom. Jak przekazała administracja Bidena, wirtualne spotkanie zaczęło się o 21:05, a skończyło o 22:25 (czasu polskiego - red.). Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki mówiła przed spotkaniem, że narada była częścią ustalania planów na wypadek wznowienia agresji przez Rosję i "dyskusji o tym, co widzimy, oraz tego, jak możemy pomóc i wzmocnić obronę" sojuszników.

Komentarz do rozmów w mediach społecznościowych umieścił również prezydent USA. "Rozmawiałem dzisiaj z przywódcami europejskimi w sprawie rozmieszczenia wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Omówiliśmy nasze wspólne wysiłki w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji; takie jak przygotowania do nałożenia na Rosję dotkliwych sankcji ekonomicznych i wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance" - napisał Joe Biden.

Komunikat wydał też Pałac Elizejski. "Prezydent Emmanuel Macron wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją na granicach Ukrainy oraz potrzebę wspólnego działania na rzecz szybkiej deeskalacji poprzez wzmocniony dialog z Rosją" - podkreślono w oświadczeniu. "Ta deeskalacja musi polegać na wysyłaniu Rosji stanowczych i wiarygodnych ostrzeżeń, co wymaga stałej koordynacji między europejskimi partnerami i sojusznikami" - dodano.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stary dziad = ruski trol #3089059 25 sty 2022 15:41

  po prostu

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stary dziad #3089013 25 sty 2022 11:24

   Spiacy jozek biden pewnie juz nic nie pamieta, a o Ukraine to wie tyle ze jego syn hunter robil tam nielegalne interesy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz