Licealistka z Olsztyna wyróżniona w międzynarodowym konkursie

2022-01-24 17:47:32(ost. akt: 2022-01-24 18:59:40)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Olsztyńska licealistka Alicja Lenkiewicz znalazła się w finale międzynarodowego konkursu królowej Elżbiety w dziedzinie inżynierii i innowacji. Jej wyróżniony projekt inspirowany był olsztyńskim zamkiem. Napisała w zgłoszeniu "Mieszkam w mieście, w którym Mikołaj Kopernik obserwował i badał niebo z zamku".
Co roku tysiące projektantów w wieku 14-24 lat z całego świata startują w konkursie „Create the Trophy for Queen Elizabeth Prize for Engineering”. Konkurs daje młodym ludziom możliwość zaangażowania się, sprawdzania swoich umiejętności projektowych przy użyciu najnowszych technologii projektowania 3D. Projekty trofeów są tworzone i przesyłane online za pomocą aplikacji QEPrize 3D, którą można bezpłatnie pobrać na urządzenia z systemem iOS i Android.

W konkursie projektowania „Create the Trophy for Queen Elizabeth Prize for Engineering” wzięli udział mieszkańcy sześciu kontynentów. Uczestnicy stworzyli niesamowite projekty za pomocą aplikacji do projektowania QEPrize 3D. Do finału trafiło dziesięć najbardziej imponujących projektów. Wśród nich jest ten autorstwa Alicji Lenkiewicz, licealistki z Olsztyna.

Jak przyznaje autorka projektu, o jej zgłoszeniu zdecydował przypadek. — O konkursie wiedziałam już od listopada 2019 roku. Natknęłam się na reklamę w internecie, która wzbudziła moje zainteresowanie. Nacisnęłam przycisk „Dowiedz się więcej” i tak zaczęła się moja przygoda z konkursem "Create the Trophy". W tej edycji projekty tworzyłam już od września, finalnie zgłaszając sześć prac. Statuetkę, która weszła do finału, tworzyłam dość krótko, jednak nauka i opanowanie programu QEPrize 3D design app było czasochłonne — przyznaje nastolatka.

Alicja Lenkiewicz tworzy od dziecka. Najpierw było to m.in. szycie i haftowanie. Z czasem znalazła nowe formy artystycznego spełnienia: rysunek, malarstwo, rzeźbę oraz tworzenie biżuterii. Im była starsza, tym bardziej poznawała cyfrowy świat i jego możliwości.

— Od małego lubiłam wszystko związane z tworzeniem. Mam rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, więc każdą rzecz, na którą się natykam, wizualizuję sobie w głowie. Moim ulubionym obszarem tworzenia są konstrukcje, co widać w mojej pracy. Podążając za swoją pasją, wybrałam klasę o profilu matematyczno-fizyczno-chemicznym w XII Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Konkurs "Create the Trophy" postrzegam jako wspaniałe doświadczenie i możliwość rozwijania mojej pasji do projektowania — mówi Alicja.

Na stronie konkursu czytamy, że inspiracją do stworzenia projektu dla nastolatki był olsztyński zamek. To właśnie dawne miejsce zamieszkania astronoma Mikołaja Kopernika było punktem wyjścia w tworzeniu pracy konkursowej.

— Przy opisie pracy konkursowej trzeba przedstawić swoje inspiracje do projektu — wyjaśnia Alicja, która napisała "Mieszkam w mieście, w którym Mikołaj Kopernik obserwował i badał niebo z zamku".

I dodaje: — Oprócz artystycznych walorów olsztyńskiego zamku, zawsze zwracałam uwagę na zachwycające konstrukcje sklepienia kryształowego w sali, gdzie znajduje się wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. W ten sposób chciałam oddać swoje zamiłowanie do fizyki i konstruowania (na wystawie znajdują się pierwsze przyrządy stworzone przez Kopernika do obserwacji i pomiaru nieba).

Tak wygląda projekt Alicji z Olsztyna
Fot. zrzut ekranu ze strony https://qeprize.org/
Tak wygląda projekt Alicji z Olsztyna

Dumy z osiągnięć córki i podążania za pasją nie kryją także rodzice Alicji. Chociaż oficjalne wyniki pojawią się dopiero pod koniec przyszłego tygodnia (1 lutego), to rodzina dziewczyny już mocno trzyma kciuki za jej zwycięstwo.

— Jako rodzice jesteśmy miło zaskoczeni osiągnięciem córki, gdyż wcześniej niewiele wiedzieliśmy o jej samodzielnej inicjatywie wzięcia udziału w konkursie "Create the Trophy in The Queen Elizabeth Prize for Engineering". Jednocześnie jesteśmy szalenie dumni z jej dotychczasowych sukcesów. Z niecierpliwością oczekujemy na końcowy werdykt  — mówi Mariusz Lenkiewicz z Olsztyna.

Alicja na pytanie, czy zamierza kontynuować swoją przygodę z projektowaniem i inżynierią w przyszłości, odpowiada, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

— W maju 2023 roku przystępuję do matury, więc mam jeszcze trochę czasu na wybór wymarzonych studiów. Nadal nie zdecydowałam, jaki kierunek wybrać, chociaż coraz częściej myślę o budownictwie na Politechnice Gdańskiej — mówi Alicja.

I dodaje: — Mam głowę pełną pomysłów, więc do czasu egzaminów może się to jeszcze zmienić.

Alicja Kowalczyk


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Córka Antoniego #3089036 25 sty 2022 13:38

    Wielkie gratulacje, gratulacje dla finalistki i jej rodziców - Olsztyn dumny :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz